1. 1.
  sivasın bir ilçesi.
  ... the kene
 2. 2.
  nufusu yazlari yirmibin , kislari ise ikibin civarinda olan, sahip oldugu barajiyla pek cok alabalik tesisine sahip , bir kac sene evvelinde gazete satan bir bakkalin bile bulunmadigi sivas in en kucuk ilcesi.
  ... burnununaltindanopenadam
 3. 3.
  köyleri;

  Yukarı Tepecik
  Yayla Çayı
  Yuvacık
  Uluçukur
  Subaşı
  Karayakup
  Sarı Yusuf
  Okça Ören
  Karaca
  ilyas
  Gün Alan
  Gözüküçük
  Gözüören
  Gözlüce
  Dikköy
  Demir Konak
  Çukuryurt
  Çevrecik
  Çataklı
  Çakır Şeyh
  Can Köyü
  Bozat
  BoğazKöy
  Çobanlı
  Aydoğdu
  Aşağı Tepecik
  Aslanca
  Akçataş
  ... chukuk
 4. 4.
  Coğrafi Konumu : ilçe, iç Anadolu bölgesi ile Karadeniz Bölgesi arasında yer alır. Arazi daha çok dağlık ve engebelidir. Sivas'a uzaklığı 198 km. Suşehri’ne 45 km, Refahiye'ye 20 km. Erzincan'a ise 100 km'dir. Ortalama rakımı 1300 m'dir.

  ilçenin Tarihçesi : Gölova'nın tarihi M.Ö.1000 senelerine kadar uzanır. ilçenin kuzeyine düşen "Söğütlü Göze" dediğimiz yerde Hitit Uygarlığının varlığı belirlenmiştir. Rum pontus devletine bağlı olarak Avanıs ismini taşımış olup, yakın zamana kadar bu isimle anılmış, daha sonra ismi değiştirilerek Gölova adı verilmiştir.1990 yılındaki bir kanunla ilçe olmuştur.

  Tarihi Değerleri :

  Çoban Baba Türbesi : Gölova ilçesi, Çobanlı köyünde, küçük bir tepenin üzerindedir. 5.45 x 5.45 m. ölçülerinde, kare planlı, kesme taştan inşa edilmiştir. Kubbesi zamanla yıkılmış, sonradan betonarme olarak yapılmıştır. Giriş kapısı mukamaslı bir kavsaraya sahiptir. Cephesi geometrik motiflerle süslüdür. içinde bir sanduka vardır.
  1 ... t square