bugün

boğumlanan nefesin çıkış yoludur, gitme denir bir kere veya hani, şey gitmesen olmazlı mı? olur, yumşatılır, hüzün yüklüdür, ağlamaklı söylenir, yağmur yağsın diyedir bekleyiş, hani gözyaşları belli olmasın diye.
ertesi günü, bir sonra ki günü hatta daha sonra ki hiç bir günü yaşamak istememektir...
onsuz anlamsızlaşacak hiç bir günü...
gitme çk güze br eylemin isimleştirlmiş halidir. vene de güzel bir eylmdir gitmk.hrkesn yapmyı isteyip de yapamadığıdır. özlenendir. bzen bir gitme her şeyin başlangıcıdır. ve bazen bir gitme yıkımdır. hangisinin olacağı hiç bir zaman bilinmez fakat iyi olması umulur.
alpayın çok başarılı ve çok romantik bir şarkısıdır, tekrar tekrar dinlemeye değer.

sözleri şöyle

Kalbim nasil sizladi sen dönüp gidince
Seslendim ardindan duymadin gitme
Gözlerimden yaslar bosaldi birden bire
Bir Hançer saplandi yüregime takili kaldi göremdin
Bekledim seni bir an dönersin diye
Son bir kez söylemek istedim gitme
Sonra birden bire bir yalnizlik çöktü üstüme
Caresiz kaldim karanlik gecede bekledim seni
Dönmedin
Sen hiç dönmedin
Bir sir girdi o gece aramiza
Sislendi dünya eskisi gibi
Nerde basladigsa orada bitti
Rüya gibi

Bekledim seni bir an dönersin diye
Son bir kez söylemek istedim gitme
Sonra birden bire bir yalnizlik çöktü üstüme
Caresiz kaldim karanlik gece'de bekledim seni
Dönmedin

Sen hiç dönmedin
Bir sir girdi o gece aramiza
Sislendi dünya eskisi gibi
Nerde basladigsa orada bitti
Rüya gibi
Kalbim nasil sizladi sen dönüp gidince
Seslendim ardindan duymadin
karşında dilim tutulmasa
tek kelime edebilecek mecalim olsa..
gitme derdim..
gitme bütün varlığını alıp, beni yokluğunla bırakıp..
herşeyimsin ya, gitme herşeyimi alıp..
ezik sözüdür. en değerli şeyiniz gururunuz, farkında değilsiniz.
Öztürk'ün 1997 yılında çıkarttığı 'güneş sensiz doğacak' albümünde ki şarkısıdır.
Sözleri;

bıraktığın izler tam karşımda dururken
acıtmıyor canımı sözlerin kadar gölgen
gitme asla sana demem
burda kal vazgeçtim artık senden

ben burda dimdik ayakta
küsmeden sabaha herşey yolunda
sen uyurken vazgeçmişim zaten

bıraktığın izler tam karşımda dururken
acıtmıyor canımı sözlerin kadar gölgen
gitme asla sana demem
burda kal vazgeçtim artık senden

ben burda dimdik ayakta
küsmeden sabaha herşey yolunda
sen uyurken vazgeçmişim zaten

ben burda dimdik ayakta..

sen uyurken...
tarkan'ın en damar parçalarından biridir.evet evet bu parça kesinlikle damardır. Tarkan'ı ya da parçalarını sevmiyor olsanız bile bu parça apayrıdır, hatta iddia ediyorum tarkan'ın en güzel şarkısı bile olabilir o kadar yani.
ama hakkını yememek lazım adam da güzel söylemiş, öyle bi 'gitmee' diyorki gidesi olan bile kalır yerinde.
110'un en güzel şarkılarından biridir.

--spoiler--
sonunda anladım
sensiz çok yalnızım
hatalıyım
ben sana aşığım
gitme
beni öldürme
ruhum dayanmaz
bu sessizliğe
--spoiler--
giden bir insana söylenmesi gerekecek olan son sözdür,bir insan gidecekse gider zaten bu bugün olmazsa yarın olur.
giden insana söylenip,nasıl söylendiğine göre gidni etkileyen sözdür. kimi zaman yalvarma da olabilir. *
gidene söylenen en umutsuz söz ,bazen içinden söyleyerek teselli bulduğun ,kimi zamanda arkanı dönemediğin anların bunalımı.
gitme, ben hala buralardayken ,hala hissedebiliyorken ve hala kokunu duyarken.
gitme, özleyebilirken ruhum seni ve susarken sana bedenim.
gitme, yanılsamadan ibaret varlığın ayakta tutarken beni.
gitme, ve hala seviyorken seni ,annenin masum şevkati gibi.

şimdi sen gidiyorsun ya.
herkes sana benzeyecek.

--yılmaz erdoğan--
ayaklarına bağlanmış tonlarca ağırlıkla derinliklere gömülürken, can havliyle son kez yukarı doğru yüzmeye çalışmaktır gitme demek ve bazen giden kişiye karşı o ana kadar söylemiş olduğunuz en içten sözdür gitme. pişmanlık, çaresizlik ve şuursuzlukla söylersiniz bu kelimeyi. giden de bilir ne kadar içten olduğunuzu ama artık çok geçtir. sizin de bildiğiniz gibi, o na karşı söylediğiniz en içten söz gitme olmamalıdır asla.
ilkay akkaya nın* söylediği bu isimdeki türkünün yanında, aynı isimli diğer şarkıların esamesinin okunmayacağı parça.
nisan yağmurları gibi hüzünlü bir gülbahar uluer parçası.

gitme
yağmur izleri siliyor
bizi yaşatan alev sönüyor
böyle çekiliyor zaman
gölgeler kalıyor
aşkın yüzü kirleniyor
kendini yakıyor

gitme (ay ay ay)
yitirdim gülüşünde umutlar
gitme (ay ay ay) nakarat
yitirdim gülüşünde umutlar

yüzümü uzaklarda arama
vakit gel artık sarıl yaşama
gitme
gizlendiğin o hüzünlerin ardında
hayat aşkın kendisinde başka bir yer aramak

gitme (ayi yaaay)
yitirdim gülüşünde umutlar nakarat
anlatılmayı bekleyen bir masalda o masalın en birinci kahramanı olduğunun farkına varamayan insana söylenir. duymaması ihtimaline inat ve bağırarak...
yüreğimin sana gitme diye yalvardığını anlayamadın gözlerimden... gittin... tutuldu dilim, çağıramıyorum artık seni...
sonuna üç nokta en çok yakışan sözcüktür.
gidince sanki çok üzüilecekmiş gibi gitme deyip duygusala bağlayan kişinin birisi gidince arkasından kullandığı kelimedir.
gıtme dıyen bır cok şarkı dınledım.. ama hıcbırınde yoktu onun sesi..
gitmeye mecbur limanlarda, gemiyi batırmakta mecburi.
(bkz: bırak gitsin)
serdar ortaç şarkısı. ayrıca klibinin anlaması çok zordur ancak uzun süren uğraşlar ve analizler sonrası açıklıyorum klibi.

şimdi kız gittikten sonra bunlar yola çıkıyor diyorlar ki hem eğlenelim hem gezelim hem de şu kzı alalım klipteki taş gibi inşaattan çıkan hatunlarda stajdalar serdarın arkadaşı arayınca serdar apar topar çıkıyorlar. sonra göl kenarında bi mola veriyorlar. serdar hazırlıklı börek yaptırmış annesine yumurta haşlatmış bir de çay hem eğleniyorlar işte orda danslar türküler hem karınlarını doyuruyorlar ardından kızın evine gelince serdarın o kızları yanına neden aldığını anlıyoruz.
dirty dancing dediğimiz olayla o kızlar güvenlik görevlilerini etkisiz hale getiriyorlar. sonra evden çıkan ve uzaktan görünen zenci serdarı düşünüdürüyor. aslında kız için geldi ama şimdi diyor ki bu zenciye yar olan kız bana yar olmaz, beni beğenmez artık diyor. sonra kalitesini bozmadan, bozuntuya da vermeden uzaklaşıyor evden

ayrıca bu açıklamayla birlikte, ufak tefek şeyleri de anlıyoruz.
gitme !
lütfen kal...
beni benimle bırakma, sana bu kadar ısınmışken yüreğimi,
ıslatma göz yaşlarımla
gözlerim ıslanmasın ne olur,
kulaklarımı sesinden, burnumu kokundan
mahrum bırakma.
bir yere gittiğin yok belki ama
korkusu bile yetiyor gidişinin, gerçeğine nasıl dayansın
yüreğim...
yapmadığım bir şey yapıyorum bu aralar,
bir kızın karşısına geçmiş beni sevmesini istiyorum.
mavisinin gölgesinde, kırmızısının yanı başında yaşlanmak için
uzatılmaması gereken muhabbettir, ertesi yalvarışlar ,yakarışlar..
gidecek yüreğe sahip olamayanın, gitmeye karar veren güçlü insana bir umut yalvarma nidasıdır. eğer ortada kaçmak eylemi varsa durum şekil değiştirebilir. gidişiyle bütün gemiler yakılabilir. gittikten sonra "ya dönmezse" düşüncesi cinnete sürükleyebilir. can yakıcıdır.
güncel Önemli Başlıklar