bugün

bunu yapması durumunda artık hem geçinemeyecek hem de rahatlayamayacak ve kafayı yiyecek tiptir...
geçinemiyorum diyerek bakkaldan ekmek, manavdan sebze meyve, kasaptan et, marketten deterjan, hububat, şarküteri, çay, şeker vb temizlik ve temel gıda alan tipler gibi.
almayın kardeşim.
eskiden kasap bakkal market mi vardı?
ne güzel avcı toplayıcı toplumken kimseye muhtaç olmadan gül gibi geçiniyordunuz?
üstelik bu tipler bir de ev kiralıyor ev satın almaya kalkıyor. eskiden ev mi vardı? ağaç oyuklarında mağaralarda yaşıyorduk, ne güzel geçiniyorduk.
bakınız: ibrahim tatlıses mağarada doğdu.
gidin mağara yaşayın, çıkın doğaya bulduğunuzu dişinizin kestiğini, çiğneyebilecek şeyleri yiyin. bakın hiç pahalılık kalıyor mu?
bunlar ezanı susturmak, bayrağı indirmek, togg üretmemize engel olup ay'a gitmemizi uzaya çıkmamızı istemeyen dıj minnak vatan haini.
--spoiler--

sigarayı alkolü kes bak nasıl mis gibi geçiniyorsun.

--spoiler--

Kendine parfüm, deodarant, diş macunu, güzel kokulu vucüd losyonları, kişisel bakım ürünleri almayan adamlar alkol ve sigara içen insanlara geçim konusunda laf eder olmuş.
Hadi alkol ve sigara içmeyin ama temiz olmak, kendine bakım yapmak bir insanın en doğal hakkı. Bu lüks bir şey değil.

Lafa geldi mi temizlik imandan gelir dersiniz ama temiz olmakla uzaktan ya da yakından alakanız yok.
Git bakim bu dediğim ürünlerin fiyatlarını bir araştır.
Herkesi kendiniz gibi sanmayın. Bi hacı şakir sabunuyla temiz olamazsınız.

Sanki ülkede pahalı olan tek şey alkol ve sigara. He bu dediğim kişisel bakım ürünleri sizin gibi insanlar için çok lüks gelecek. Çünkü sizler insanca yaşamayı, temiz kokmayı unutmuşsunuz..
sigara+alkole ayda en az 4.000 TL.
bırak abi bırak. maaşına otomatikman 4 bin seyyanen zam gelsin.
ülkede sadece sigara ve alkol pahalı değil. her şey pahalı. ucuz olan tek şey o da insan hayatı. ortadoğu facts.. bazı saraytroller, sigara ve alkol olayı dine bağlayıp algı kasmaya çalışmış burada. paso aynı taktik. dinle falan alakası yok. ben sigara ve alkol içemiyorsam o da içemesin kafası. yani bildiğiniz aşağılık kompleksi. zaten akabelilerin aşağılık kompleksi bu pahalılığa neden oldu. özgürce yaşayamadıkları için herkesi de esarete mahkum ettiler.

2+2=4
kasten yapılıyor bu...veya partizanlık gerçekten gözleri kör etmiş...

bir insan, ortalama veya altı bir ücret alıp "x5 e binemiyorum" veya "istanbul fenerbahçe de oturuyorum ama kiramı ödeyemiyorum" dese, buna benzer bir argüman kabul edilebilir...

amma ve lakin konu alkol ve sigara. özünde insanlara zararlı olmasına rağmen insanları kimi zaman sosyalleşmek, kimi zaman kafa dağıtmak kimi zaman da keyiften tükettikleri bir takım tüketim maddeleri...

muasır medeniyet seviyesinde ülkelerde bu ürünler evet pahalı, ama ücretler ona göre dengeli. yani özetle bu iki değişkenin varlığı ile geçineneme orantısı son derece saçma. ancak partizanca bir iddia.