bugün

depremle birlikte imana gelenler de çoğaldı. insanlar ayrışıyor kimisi imana gelirken kimisi imandan iyice uzaklaşıyor.
memleketimize özgü bir olay.

memleketimizin ateisti de deisti de Allah'sız değildir. türkler'in vampir temalı korku filmi çekmesi gibi duruyor bizde ateizm, deizm gibi şeyler...
Her geçen gün artacak.

Bu korku imparatorluğunun en büyük getirisi gençlerin geneline dinin bir masal olduğunu öğretmesi oldu.
Cehennem bütün insanları alacak kadar büyük. Eden kendine eder.
Orospu çocuğu bir tecavüzcü, yalancı bir siyasetçi, paragöz bir sakallı, altı şişhane bir türbanlı vs vs gibi saçma salak şeyler yüzünden alemleri yaratan bir ilahtan yüz çevirecek kadar beyinsiz olanlar için zaten iman şart olmayabilir.

Deli hükmünde olabilirler belki öyle yırtarlar.
Askerde iken ilahiyat mezunu bir agnostik abi ile sohbet ederdik arada din konusunda. Bana "gözlemlediğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla türk milleti genç yaşlı farketmeksizin müslüman gibi görünen ve deist gibi yaşayan bir millet. Kur'an'da hadislerde ne yazdığını bile tam olarak bilmiyor çoğu. Beş vakit namaz yok. Varsa o da cuma namazı. Dini tamamen hayatlarına tatbik etseler dinden soğuyup çıkarlar. işlerine geleni alıyorlar" demişti.

Unutmadan söylemeliyim ki Kabataş yalanı bile (hani şu güya başörtülü bacımızın üstüne işedikleri olay) insanları dinden soğutan bir olaydır başlı başına. Müslüman olduğunu iddia edip elaleme iftira atanları görenler doğal olarak dinden soğuyor, evet.
Allah'ın varlığına hep inanacağım. en dindar kendilerinin olduğunu iddia edenlerin rezillikleri umurumda değil. insanlar sıkıntılar çekebilir. afetlerde de ölebilir, ona da tamamım. ama sınavın bu rezil yaratıkların eliyle gelmesi, bu kadar uzun sürmesi günbegün isyana sürüklüyor.
dindar insanların bile genç çocuklarının ateist veya deist olduğu, ülkemizde müslümanların yüzdesinin düştüğü ve düşmeye devam ettiği iddiası uzun zamandır dillendiriliyor ama ben bunun kısmen yanlış olduğunu düşünüyorum.

ilk gençlik, lise, üniversite dönemlerinde insanlar ateizme ve deizme yöneliyorlar ama bunların ezici çoğunluğu süreç içerisinde radikal olmasalar da islama dönüyorlar. din bizim genetik kodlarımıza işlenmiş gibi adeta. psikososyal bir gerçeklik.
din dinin içerisinde sorgulanmaz. dinciler kuranda yazan ayetleri bile çarpıtarak her türlü ikna edici cevaplar verirler cehennem tarafından korkutulmuşlara. dincilerin ahlaksızlığına bakarak dinden çıkmayı doğru bulmuyorum. inanan bir insan için bu aşırı derecede anlamsız bir durumdur. hem islamın tanrısına inanıp hem de bu din benim işime gelmiyor tarzında düşünmek mantık dışıdır. yanacağını bile bile günah işlemek de mantık dışıdır.

deist olmanın tutarlı hiçbir tarafı yoktur. sen bir tanrının var olduğunu, sana onun var olduğunu söyleyen dinler sayesinde düşünüyorsun. tanrı hakkında bildiğini zannettiğin her şeyi sana dinler öğretmiştir. eğer ki bu dinlerin insanlar tarafından uydurulmuş birer fantazi ürünleri olduğunu düşünüyorsan tanrı kavramı da ortadan kalkması gerekir.

tanrı kavramı bilinmezden doğmuştur. çevresinde olan biteni anlayacak kadar bilgi sahibi olmayan insanlar bu olayları açıklamak için bir kavram icat etmişlerdir. bunların bir anlamı olmalı. daha sonra da bunların bir yaratıcısı olması gerektiği fikri doğmuştur. önceleri her doğa olayını farklı bir tanrının yaptığı fikri vardıysa bile daha sonra teolojik evrim bütün yaratma gücünü tek tanrıya indirgemiştir. insanlar yavaş yavaş etrafında olan biteni anlamlandırmaya ve bu konuda incelemeler yapıp bulgular ortaya koymaya başladıktan sonra da bu yaratılış teorisindeki aksaklıkları keşfetmeye başlamışlardır.

gerçekleri görmek isteyen insanların bilime yönelmesi gerekmektedir. bilim insanlara bütün cevapları vermektedir. evrenin ve canlılığın herhangi bir tanrısal yaratım sürecinden geçmediği ve bütün bu canlı ve cansız maddenin birbiri ardına gelen bir takım olayların birbirlerini tetiklemesi sonucunda kendiliğinden gerçekleştiği gerçeğini bilim ortaya koymuştur. 1850 den sonra evrim teorisi ışığında bilim bütün dinleri ve tanrı inancını yerle bir etmiştir. dolayısıyla halk bu konuda cahil olsa da bilim camiasında artık yaratılış fikri tamamen terk edilmiştir.

deist olan kardeşlerimizin zaman içerisinde ateist de olacağından kimsenin kuşkusu olmasın. zaman bizi haklı çıkartacak zaten. umarım gerçekleri daha önce keşfedersiniz.
Kuranı okuyup islam'ı bilmesem ben de bunlara bakarak deist olurdum kesin.
AKP denilen siyasal islamcı korku imparatorluğunun en büyük artısı da bu oldu; gençlerimiz, bütün dinlerin birer masal ve yalandan ibaret olduğunu anladı. Deizmin bir sonraki aşaması ateizmdir. Bu gurur hepimizin, teşekkürler Erdoğan...
(bkz: allah yok din yalan peygamberler şarlatan)
islamiyet’e toplu geçişlerde tavas savaşı gibi bir gerekçeye ihtiyaç duyan bir toplumun evlatları, toplu çıkışlarda z kuşağı olmayı yeterli sayıyor. Gök tengri’den sonra din olayını yeterince içselleştiremedik mi acaba..