bugün

gemilerde kullanılan doğum kontrol yöntemi.
ilk King kong filminde (1933) geçen söz.
(bkz: gemide)
eski gemicilerin homoseksüel ilişkiye zorlayan ya da ilk karayip sahilinde elindeki hindistan cevizlerini satmak isteyen masum yerli kızın homoseksüel ilişkiye girmyen denizciler tarafından, kendi cevizlerini ve kestanelerinin zorla çizdirilmesinden sorumlu olan söz öbeği.
ülkemizde ihtimalle karayip korsanları adlı filmden sonra öğrenilmiş olan inançtır.
eski bir gelenektir ve bildiğim kadarıyla vikinglerden gelmektedir. Kadın gemide uğursuzluk getirir çünkü gemiler kadındır ve gemide başka bir kadını kıskanırlar. GEmilerin hemen hemen bütün isimlerinin kadın ismi olması da buna kanıt olarak gösterilebilir sanırım.
e kavga mı etsin mürettabat?ne gerek var? hem gemicinin sevişme periyodu uzar, hem allah muhafaza biri aşık olursa periyod da kalmaz. yine bilinen yöntemden şaşmasın gemici arkadaslar..her limanda...
Karayip Korsanları'nda sürekli tekrarlanan repliktir.Özellikle birinci filmdeki çok hoştur:
Gibbs:Ama kaptan gemide kadın uğursuzluk getirir.
Jack Sparrow : Eğer onu almazsam , o zaman uğursuzluk olur..
Diyen diyor üstadım.
doğru olan iddia. geçenlerde gemiyle istanbul turu yapayım dedim. tek kadın bendim içerideki, inanılmaz olaylar oldu. hava süperken bir anda lodos başladı, miçolar birbirine girdi, kaptanın gözüne perde indi, gemi battı herkes öldü lan.
bu inanısa göre sefere cıkmıs her şehir hatları vapuru batmalıdır.
(bkz: bsg)
gemide filminin ana temasidir. ya da benim aklimda oyle kalmis bilemedim simdi bak.
artık bayan kaptanların bulunduğu günümüzde inanılmayan hede..
doğru olan önermedir. Çünkü erkekler hiç hoşlanmadıkları bir kadın için bile sadece birbirlerine gövde gösterisi yapmak adına kavga edebiliyorlar.
eşcinsel bir gemi kaptanının uydurması.
şehit caner gönyeli vapurunda geçersiz olan önermedir.
karayip korsanlarını akılllara getiren cümle.
doğrudur. o kadar erkeğin arasında kadının başına uğursuzluk gelmemesi mümkün değildir.
batı kökenli eski bir batıl inanç. esasen yolcu gemileri dışında diğer gemilerde kadının olması erkek yoğun bir gemide uzun süreli yolculuklarda (erkek sebepli) bazı sorunlara neden olma ihtimali yüksektir.
tabi bütün problemlerin faturasıda kadınların üzerine yıkılması bu günde olduğu gibi dünde genel bir uygulamaydı.
ingilizlerin baatılı ama şimdi derler ya hani her baatılın çok farklı bi nedeni vardır diye ben buna bi neden uydurdum/düşündüm yani , şimdi gemi yolculuğu uzun sürer ve tayfa ağırlıklı erkektir oraya kadın koyarsan ne olur ? polis yok etrafınızda herkes abaza yani size dur diyecek yok. işte bu yüzden almayın demişler çünkü ya erkekler birbirine düşer kadınlar yüzünden yada tecavüzler alır başını gider.
gece tırnak kesmek, ya da merdiven altından geçmek gibi batıl inanış gibi görünen oysa insanları korumak amaçlı mistik hava katılmış uyarıdır. kurallara aldırış etmeyecek cahillere, en zayıf noktasından vurulan darbe de diyebiliriz.

lüks lambasının kör ışığında gece tırnak kesen birçok yaralanma ile sonuçlanmış girişimden sonra uydurulmuş bir korkutma taktiğidir. aynı şekilde merdiven altı genelede boya kurum el aleti gibi kazaların yaşanması için en muhtemel yerdir. hatta oran inanılmaz yüksektir.

bunlara benzer birşekilde eskiden aylarca denizde kalan gemide bir kadının varlığı, hem dikkati dağıtacak hem erkeklerin gereksiz gösteriş yapmasına neden olacaktır. bunun yanında o kadar erkeğin bir tanesinin nefsini kaybetmesi ile geride kalan erkeklerin durmayacağı da aşikardır. düzeni sağlayacak kaptan da mürettebatı denizin ortasında cezalandırıp seyri durduramayacağına göre, gemide kadın bulundurmamak en akıllıca haraket olacaktır. e cahil cühela tayfa da, adada bulduğu çıplak yerli çıtırları paketleyip eve götüremiyorlardı. buna kaptan da dahil oluyordu mecburen.
(bkz: Titanik neden battı sorunsalı)*
doğru olsaydı bugün vapurların "kız ayarlama mekanı" olarak kullanılmasını önemli ölçüde etkileyecek bir mittir.
karaya çıkan gemicilerin saldırıya geçmesine sebep olan durumdur. evet.
Kedinin ulaşamadığı ciğere mundar demesi ile eşdeğer uydurma bir efsanedir. "gemilerin cinsiyetinin kadın olduğu söylenir ve geminin üzerindeki kadını kıskanması sebebi ile uğursuzluk yaşandığı" anlatılır.