bugün

entry'ler (126)

çocuğuna efe ismi koyan kürt

Bir hayli fazla tanık olduğum durumdur. Adam bayaı Kürt oğlu Kürt ama oglu icin bilhassa batı Anadolu ve Ege kültürüne ait bir ismi tercih ediyor. Tabii yadırganacak bir durum yok ama biraz ilginç...

hem kerhaneye gidip hem namaz kılan müslüman

Nasıl bir müslüman olduğu veya müslüman mı olduğu ve de bu eylemin, dinin insanı ahlaklı,iyi,güzel ve namuslu bir insan yaptığı ve iyiliğin tek yolunun da dine inanmak olduğunu empoze eden yapısıyla çelişir mi tartışılır, ancak böyle insanların gerçekten var olduğu, hem de toplumun büyük bir çoğunluğunu kapsadığı barizdir. Bu eylemin dinin erkek egemen yapısıyla örtüştüğünü de kabul edersek bir çok insan tarafından da sindirildiği ve anormal bir şey olmadığı ortadadır.

esasında burada, kerhaneye gitmek eyleminin bazı dindar geçinen insanların eylem ve ruh yapılarındaki çelişkiyi ifade etmek amacıyla kullanılan sembolik bir fiil olarak almalıyız, bunun yerine baska şeyler de konulabilir; mamafih olayın zihniyetsel ve de etik boyutunun ne denli bir anlaşılmazlık ve karanlık çelişkiler yumağı ile sarmalandığı Da ortadadır.

buradaki esas nokta, Hem insanların dini kendi çıkar ve yaşayışına göre yorumlaması ve hem de bir takım basmakalıp düşüncelerin ve nefislerin esaretinde olmalarıdır. Bu insanlar aynı zamanda dinsel vecibelerini de yerine getirmeye çalışınca ortaya ilginç bir tablo çıkmaktadir.

içlerindeki göt korkusundan aynı zamanda oruç tutup namaz kılarlar. her türlü haltı işleyebilme potansiyeline de sahip insanlardır bunlar.

sorgulanması gereken diğer mevzu, madem din insanlarım ahlaklı ve namuslu bir insan olmasını vazediyor, aynı zamanda bu eylemi gerçekleştirecek kafa yapısını hangi argümanlar ile vermektedir?
yani insanlar sadece korku içinde mi inanmaktadırlar?

iki bacak arasında gördükleri ve namus dedikleri şey her şeydir. tabii bacısının kafasını zorla örter, iki tel saç görünce de siki kalkan insanlardır bunlar. kişilikleri de oturmamıştır.

aslında bu durumu bir bakıma dinin modernleşmesi olarak ta yorumlayabiliriz.
bu modernleşme ise inanıldığı gibi yaşanamadığı için yaşanıldığı gibi inanmaya çalışmak suretiyle farklı bir boyuta bürünmektedir.

Şimdi bu durumu "inanırsan tam inan, inanmazsan hiç inanma" olarak yorumlamak ta doğru olmaz, ancak eğer bir insan gerçekten inançlı ise bazı şeyleri yapmamalıdır. ve bir de olayın "gerçek islam" boyutu vardır tabii ki..

Özetle, burada dinsel anlayışta yahut dinde bir zaafın oluştuğu durumu yadsinamaz.

tokalaşmak

artık yeni süreçle birlikte Oldukça zayıflayacak toplumsal ritüellerden biridir. neredeyse tüm insanların otomatiğe bağladığı, yerli yersiz pek çok zaman yapıldığına tanık olunan insanların ellerini boş yere birbirlerine temas ettirerek mikroplarını bulaştırmaktan başka bi işe yaramaktadir zaten.

Ozellikle Türk toplumu tokalaşmayı çok seviyor ve iki tanıdık nerede karşılaşsa el uzatılıyor hemencik. hatta bazen bunun da ötesine geçip öpmeye kalkanlar bile var. bu nasıl iğrenç bir şeydir yahu? erkek erkeğe öpüşülür mü? ama allahtan ülkücü selamı diye bir şey var ki, en azında kafalar tokuşturulabilir.. yalnız böyle yapınca da harbiden ülkücü mü diye şüphelenen andavallar var.

tokalaşmanın tarihsel anlamı askerlerin birbirlerine güven duyması için, ellerinde silah olmadığını kanıtlaması amacıdır. ancak artık böyle bir tehlike de bulunmadığından yapılmasına luzum bulunmamaktadır. sözde samimi ve sıcak olduğumuz için hemen tokalaşıyoruz. şimdi biriyle tokalaşınca daha mı samimi oluyorsun? onun dokusunu, sıcaklığını hissedince enerji mi geliyor? amaç ne yani.
hadi ticari anlaşmalar falan yaparken yapılıyor neyse de, örneğin bi arkadaş görüldüğünde niye hemen zart diye el uzatılıyor. çok mantıksız bir şey gerçekten.

aslında en mantıklısı zenci selamıdır. yani yumrukları tokuşturmak. ama böyle olunca vay efendim özenti ya da samimiyetsiz oluyosun, halbuki en sağlıklısı ve pratik olanı budur ve artık yeni gelenegimiz olmalıdır.

zina etmek neden günah

Üst edit: buradaki mevzubahis aldatmak değil, evlenmeden iliskiye girme durumudur.

Kimseye aslında bir zararı olmayan, insanin hem güdüsel bir ihtiyacı hem de yasamin en büyük hazlarından birinin kutsal kitaplarda neden cinayet ve hırsızlık gibi büyük suçlarla bir Tutulması ve günah adlesilmesi ilginç bir durum.

Muhtemelen eski zamanlarda korunma yöntemlerinin olmayışından ötürü evlilik dışı iliskilerde çocuk olduğu vakit aile birliği bozulup toplumda kaos meydana gelebilirdi. Hem de çocuğun kime ait olduğu da ciddi bir sorundu.
Ancak artık günümüzde hem korunma yöntemleri var, hem de çocuğun kime ait olduğu çok kolay bulunabilir.
Bundan ötürü, artık gunah sayılmamalıdır.

internet sözlüklerinin olumlu işlevleri

kullanış amacına göre değişecek işlevlerdir. Tüm tv medyasının tektiplestigi bir dönemde gündeme iliskin daha hızlı ve sorgu bilgiler alınabilir. En büyük faydası, hayatın her alanında yüzlerce görüş ve fikir okunarak bilgi hazinesi artılılabilir ve farklı bakış açıları kazandırabilir kişiye. ayrıca gündem takip edilir, hoş vakit geçirilir, sosyallesilir vs.. fazla kullanıldığında ise, bünyeyi yorar ve sanal gerçekliğin içine sokar.

yemek sepeti joker indirimi

70 TL ye 25 Tl indirim veriyor ve 35 TL ye alabiliyorsunuz menuyu. Gelgelelim joker indirimi uygulanan pastanede tüm menüler 69,50 TL ve su bile yok. Şu an satışı yok deniyor. Dolayısıyla 2 tane pasta almanız gerekiyor. Süper olay gerçekten.

Hep bu tarz çakallıklar barındıran indirimdir.

eşekle göz göze gelmek

eşek hayvanı özgüveni bi hayli yüksek olan nev-i şahsına münhasır çok güzide bir yaratık olmakla birlikte oldukça güzel gözlere sahiptir. bi kere göz göze gelindiyse, siz gözünüzü kaçırmadıkça hayatta geri adım atmazlar. çok romantik bakarlar. bu yüzdendir ki nice at eşşeğin gözlerinin büyüsüne kapılmış ve ortaya yeni bir canlı türü çıkmıştır.

aşık olunan kişinin gözlerinin içine bakılamazken bir eşeğin gözlerine pekala rahatça bakılabilir. ama şimdi şöyle bi durum da vardır ki onca kişinin arasından neden sizi seçmiştir....
tabi önce kendinizi kontrol edersiniz. açıkta bi Yer mi var acaba. ama yok, illaki izleyecektir sizi. sonra anlık bir takıntı haline gelip eşekle eşek olurcasına bakışmaya devam edersiniz. acaba dersiniz, bi önceki hayatımda eşek falan mıydım? şimdi niye bakıyo bana. bu bakışmanın ardı arkası kesilmez tabii, acaba hoşlanmış olabilir mi diye de geçirebilirsiniz içinden..

tamirci çırağı

Bu şarkıda hep o ojeli kıza yüklenilir ama tamirci çıragi da boyundan büyük işlere karışmaktadır. Ulan sen kim kırmızı ojeli ve spor arabalı hatun kim. Davul bile dengi dengine. Haddini bil.

çıkıyoruz ama sevmiyorum

Birlikte olan Liselilerin durumu kısaca Budur. çıkmak zaten tabir olarak ta beraber vakit geçirmek, eğlenmek, takılmak anlamındadır. çıkmak için sevgi nin bulunmasına şart değildir.. hele günümüz flört anlayışını da gözlemlediğimizde böyle olduğunu anlarız.

hoşlanılan kişi adına blog sayfası açmak

deli gibi sevip bir türlü açılamayanlar için alternatif yollardan biridir.
şöyleki, hoşlandığınız/aşık olduğunuz kişinin isim ve soyismiyle bir blog safası açarsınız. oraya onunla ilgili içinizden geçen şeyleri yazar, romantik Şiirler paylaşırsınız. tabii kendi yazdıklarınız olması önemli. ve de yazıların o kişiye ithafen olduğuna dair şifreler yerleştirirsiniz.
O kişinin adı google'Da aradığında ise o yazıları görüp oldukça sürprizli bir teklifle karşılaşacaktır. Başarı ihtimali yüzde 50...

ezik man

Zamaninda okumaktan en keyif aldığım trollerden biriydi. en azından diğer troller gibi atatürk, peygamber üzerinden değil, daha masum şeyler hakkında komiklikler yapmaya çalışır ve güldürmeyi başarırdı. bazen çok saçmaladığı da olurdu tabi ama olsun. Keşke dönüp renk katmaya devam etse. Kardeşi ve babasıyla gecekondu maceralarını anlatsa. En son fakirlikten kardeşinin kolunu kesip sobaya atınca babasından dayak yemişti..

bilgisayar karşısında yemek yemek

bilgisayar karşısından ayrılamayan ya da ayrılmamak zorunda olan bir bünyenin yapabilecegi eylem. Ayrı bi zevki vardır doğrusu..

21 nci yüzyılda hala internet kullanmak

elin uzaylısı ışınlanmayı, görünmezliği bulup farklı evrenlerde fink atarken biz dünyalılar hala tam anlamıyla gelişemedik ve senelerdir yerimizde sayıyoruz.
ilginç bir olay gerçekten. Sahi yok mu yeni bir teknoloji...

ronnie o sullivan

basketbol için micheal jordan ne ise snooker için de ronnie o'dur. snooker'ın ağır havasini yumuşatmış ve renk katmıştır.

saç yıkamaya 7 lira alan berber

sadece kestirmeye 35 lira, yıkamaya 15 TL verdim.

müsait bir yerde silkele kaptan

Dolmuştan inerken en çok söylemek istediğim cümledir. Bir türlü cesaretim olmadı..

yağmur altında gezmek

bardaktan boşanırcasına değil de çiselercesine hafif hafif yağan yağmurlu bir havada gezmek oldukca romantik ve hoştur. Yaşamdan aldığınız hazzı katlar... özlenendir...

piç erkeklerden efendi erkeklere tavsiyeler

tanım`: bazı dişi yaratıkların "efendi erkek yerine piç tercihi" gibi bir gerçeklik baz alınarak, efendilerin hem "fazla piçleşmeden onlar kadar albenili görünmek" hem de farklı sosyal ortamlar ya da hayatın farklı alanlarında piçlerin ulaştığı noktalara efendi erkeklerin bir takım özellikleri yüzünden ulaşamaması ve bazı şeylere vakıf olamaması sebebiyle, onların da bir noktada uygulaması gereken tavsiyelerdir...

ilk tavsiye: saçlarınızı kazıtıp kirli sakal bırakın.

erkeklere güvenim kalmadı diyen kız

öncelikle buradaki "erkekler" ifadesinden pekçok erkekle geçmişte çeşitli münasebetleri olduğu sonucuna vardığımız, ancak deneyimlediği ilişkiler sonucunda onu katı bir güvensizliğe iten olay ya da olaylar silsilesinde kendisinin ne tür rollöre büründüğü konusundaki irade ve kararlarının anlamını minimize ederek kendisini soyutlayan ve erkeklerin bir özelliğine atıfta bulunarak kötücül bir bakış açısıyla erkekleri genelleyen ama bu genellemenin de ötesinde aslında insanlara karşı olan bir güvenemeyiş, soğukluk, kabul edememe ve bir karamsarlık durumundan bahsebileceğimiz ve bundan dolayı da aslında biraz acınacak halde olan,
ve zaman zaman da bu tarz cümle öbeklerini kullanarak aslında itici göründüğünü anlaması gereken ve de kendisini sınırlandırmaması gerekip her erkğin aynı olamayacağını, her şeyin kendinden kaynaklandığını anlaması gerekip karamsarlığa düşmeyerek mutluluğunu zedelememesi gereken bir kızdır.

kitaplarını elinde taşımak

Bizim zamanımızda dersaneye, üniversiteye giden genç kızların neredeyse hepsinin yaptığıydı. hem kollarına kocaman bi çanta takar, hem de ellerine bikaç kitap alır ve bunların tutuluş şekillerini de özenle ayarlar bir tavırla yürürler.
galiba bu şekilde daha çekici ve seksi göründüklerini zannederler. sanırım gerçekten de öyle olmaktadır.