bugün

sayilari bir elin parmaklarinin sayisini gecmeyecek ülkelerdir. neden acaba ?

eksileyeceğine say. biz de öğrenelim hangi ülkelermiş ?
olmayan ülkelerdir. ne gariptir örnek gösterebilen çıkmamıştır daha.. tersine, yeryüzününün en geri kalmış ülkelerine örnek olarak en az 30 tanesi sayılabilir ama
(bkz: iran)
(bkz: pakistan)
(bkz: filistin)
(bkz: arabistan)
(bkz: irak)
(bkz: türkiye)
(bkz: suriye)
*
yoktur. çünkü salt islam dini ile yönetilen bir ülke mevcut değildir. zaten günümüzde dünya'da teokrasi ile yönetilen tek ülke vardır, o da vatikan'dır.
bazı çevreler iran ve israil'in de teokrasiyle yönetildiğini iddia eder ama sayılan devletler dine tam anlamıyla bağlı değillerdir. sadece dini öğretileri kaynak alırlar. din temelli, dini bir kitaba bağlı olarak yönetilen tek ülke vatikandır. bu nedenle gelişmiş islam ülkesi diye bir kavram olamaz. anlatılmak istenen islam dinini benimsemiş, müslüman nüfusu yüksek olan devlet olabilir.
demek ki neymiş kavramların anlamlarını bilmeden, elmayla armutu ayırmadan tespit yapmayacakmışız.
konumuza dönersek; evet müslüman nüfusu fazla olan gelişmiş fazla devlet yoktur ve hatta gelişmiş olanlar sadece jeopolitik ve fiziki olarak durumu gelişmeye elverişili olduğundan gelişmiştir. ama bu geri kalmanın sebebi müslüman toplum değil, dini kötü emellerine alet eden yönetcilerdir.
ayrıca bu durum sadece islamiyet için de geçerli değildir. dünya tarihinde karanlık çağ olarak bilinen ortaçağ'da da avrupa'da skolastik düşünce hakimdi ve avrupa en kötü çağını yaşamıştı.
(bkz: engizisyon)
Tunus:işsizlik oranı sıfırın altındadır.
önce gelişmişliğin bir tanımını yaparsanız daha açıklayıcı olur sanırım

hani benim gelişmişlik kriterlerime göre, gelişmiş herhangi bir islam ülkesi göremiyorum. ha senin gelişmişlik kriterlerin farklı ise o zaman konuşalım bunu

he bir de bundan bilmem kaç yıl önce çok gelişmişlerdi teranelerini de bir geçiniz efendim. he sonra birisi çıkar der ki; madem o kadar gelişmiştiniz, o seviyeden nasıl oldu da bu seviyeye düştünüz.. sonra emperyalist batı , yavşak amerika falan diye ağlamak zorunda kalırsın. hayır sen üzülürsen ondan diyorum ben
ekonomi, devletin halka verdigi hizmeti konusuyorsak bizden kat kat ustunler dunyadaki cogu ulkeden de ustunler, ozgurlukler yasam tarzi olarak dunyada en dipteler.
Dubai"dir.