canı sıkkın insanın başına gelen şey.
ikinci ogretim okumakta olan bir ogrencinin yasam bicimi...
insanın düzenini allak bullak eden bi olay.
annenin "gece yatmak bilmezsin, sabah kalkmak bilmezsin" serzenişine maruz bırakan durum.
bi dunya kilo almaya sebebiyet veren ve ayni zamanda tum metabolizmanin icine eden bir olay
vize ve final zamanlari rastlanan bir olaydir.bu gibi durumlarda gündüz yüzü görülemeyebilinir.
kilo vermeye de sebebiyet verebilen bir hastalık türü,olmuyor normal hayata geri donemiyor insan bir turlu.
gece sözlüğün başından ayrılamayan bazı yazarların yaşadığı durum.
tüm sene boyunca okula gitmek için sabahın köründe uyanmak zorunda kalan öğrencinin yaz tatilinin gelmesiyle birlikte hayata karşı isyanıdır bu durum...tüm sene boyunca çalışıp sonunda bunun karşılığını not olarak alamamışsa bir de işte o zaman hiç uyumayarak adeta bir uyku orucuna girer ve sonunda vampire dönüşerek transilvanya nın verimli ovalarında bir şato kiralayıp yörede yaşayan müslüman halka işkence yapmaya başlar...*
canı tatil isteyen yazarın ihtimalleri düşünürken uyuyamaması ve tatil moduna girmesi sebebiylede sabah uyanamaması ve işe geç kalmasıdır
(bkz: yarasa)
işsiz kalınan dönemlerde sıklıkla başa gelen ve insanın bütün düzenini alt üst eden olay.
süreklilik gösterdiği farkedildiğinde akabininde pazartesi bu olaya bi çözüm getirip hayatımı düzene sokacağım diyerek bu şeklide nice pazartesiler geçirme hali.
(bkz: ayrıca neden pazartesi)
üstüste sınıfta kalmaya sebebiyet veren,psikolojik kökenli bir durum. ilerleyen dönemlerde daha ciddi fiziksel ve ruhsal problemlerle karşılaşılması kaçınılmaz bir rahatsızlıktır kendileri
Yanında bonus olarak sürekli uykulu olmak özelliğini de getirir.
bol bol kafein alan bünyenin ya da ikinci öğretim de okuyan bir öğrencinin yaşam biçimidir. normal karşılanmalıdır.
yaşayamamak ama ölmek de istememek ...
(bkz: gece yatmaz gunduz kalkmaz)
ikinci öğretim öğrencilerinin daha çok başına gelen durumdur. uyku düzeni bozulunca tüm yaşamınız alt üst olur. ağzınızın tadı bile bozulur. ta ki okul bitip işe girene kadar.
düşmanımın basına dedirten hadise. kafaya takılan sorunlar yetmezmiş gibi iç seslerinle kavga eder bulursun kendini. sanki senin bir parcan değillermiş gibi karsıdan izlersin oylece. daha önce canını sıkan her ne varsa aynı gece zuhur etmiştir üstüne.ona bunu deseydim surda sunu yapsaydımlar sıralanır bir bir. sabahın 6sında hala gozler fal tası gibi acık, ne güzel bi düşünce ne de içtiğin kasık kasık passiflora kurtaramaz seni bu hadiseden. uykusuz gecen gecenin ardından yasanan kepazelik üstüne tuz biber olur.neyse ki bi süre sonra bünye kendi kendini kapatıveriyor,beyin stand by konuma geciyor.yasayanlara allah kolaylıklar versin.
kızılderili gece bekçisinin ismi.
(bkz: uyumanın tadına uyanınca varılır)
benim gibi üniversite okuyan öğrencilerin yaşam biçimi.
çözülememiş problem gibidir. öğrencilerin ve aşık olanların en çok yaşadığı durumdur. hem öğrenci hemde aşıksanız kaderinizdir.
klasik bir ebeveyin yakinmasi;

(bkz: gece yatmiyosun sabah kalkmiyosun)