bugün

aklıma hep lisedeki hiçbir şeyi beğenmeyen arkadaşımı getirir. çünkü arkadaş en son ankara hukuk da neymiş falan diyordu. çalışmadan galatasaray hukuku kazanabileceğini falan düşür 5 10 günde bir gelip galatasaray hukuk ilk 70 kişiyi alıyormuş der giderdi. şu sıralar ne yapıyor, nerede okuyor çok merak ediyorum doğrusu. hatta sınıftaki herkes şu an kızın ne yaptığını merak ediyor, kız fena sekilde izini kaybettirmiş.

galatasaray hukuk kazansa şu an her yere yazardi eminim, saçma bir yerde okuyor olabileceğinden endişeleniyorum.
buraların mezunlarını pek piyasada bulunmuyor. Nereye gidiyorlar acaba?

piyasada daha çok her yıl 500 den fazla mezun veren istanbul üni. (1. öğretim+2. öğretin+uzaktan öğretim) öğrencileri var.
bundan tam 16 yıl önce burada okumak için yemin ettiğim günü hatırlıyorum. yeminimden 1 hafta 10 gün sonra bir felaket ve ben sigara ile içkiye başladım. dersi unuttum. ne dershane ne okul hiçbir şey umurumda değildi. sonuç 0 küsür bir puanla kaçırılan hayaller. bir sene daha bekleyememe. ölürsem içimde ukte kalacak tek şey. birisi alsa beni bahçesine götürse kantininde bir çay ısmarlasa ne güzel olurdu be. bak yine dertlendim.
dekanın nın öss i kaçıran nazif olduğu bilinmektedir.

vay be nazif istediğin bölüm de şimdi dekansın.
Geldiğime yüzde yüz memnun olduğum okuldur. Öğrencileri seviyelidir, hocaları kalitelidir. Manzarası güzeldir. Tüm bu güzelliklerden sonra bir "ama" gelir hep, öğrencilik süresince aşırı yorar. Hocaların genellikle pek toleransı yoktur, çeşitli istisnalar olmakla birlikte. Genel olarak kontenjanlarının yarısının Fransız liselerinden gelenlerin oluşturduğu her Allah'ın günü hissedilir. Genellikle insanlar siyasi konulardan imtina ederler, bilirler ki ortam oldukça kırılgandır. Bununla birlikte "anti-tayyip" hava yaygındır ve bir bakıma mahalle baskısıdır.
Yaz okulu almak zorunda kalırsınız kendinizi geliştirmek için. Asla üstten ders alma veya zengin seçmeli dersler gibi lüksleriniz olmaz. 9-10 dersi dönemde alırsınız ve gerçek anlamda canınız çıkar. Bununla birlikte hocaların bir kısmı oldukça kalitelidir ve birebir muhabbet kurma imkanınız vardır.
Tanımlamakta zorlandığım bir fenomendir, artısıyla eksisiyle güzeldir pişman değilim.
Okulum.

Dönem başına 10 11 ders alırsınız. Eşekler gibi çalışırsınız, hocalarınızın sizden beklentileri hep yüksek olur. Eğitimine diyecek laf yok lakin sosyal olarak tam bir kargaşadır. Herkes ayrı telden çalar. Tabii ki tek tip insanların olduğu bir yerde okumaktan çok daha fazla şey katar insana ama genelde herkesin kendi için ufak bir grubu olur çünkü hakikaten insanlar biraz alakasızdır. Üç ayrı kontenjanının olmasına bağlıdır bu da.

Diploması en iyi duran okullardandır. Hele bir de ingilizcenizin seviyesi iyiyse, en iyi hukuk bürolarında işe başlarsınız ve genellikle mezunların altyapıları sağlam olduklarından, hızlıca yükselirsiniz.

Hocaları oldukça iddialıdır; yine de okul şöhretini kesinlikle öğrencilerine borçludur. Fakültede ortalama zekada olan insan bile oldukça azdır, üstüne öğrencilerin hırsları, çalışlanlıkları, bilgiye açlıkları eklenince en iyi fakültelerden olması kaçınılmazdır.
Her hukuk okumak isteyen Türk gencinin hayalidir. bakıyorum da ilk 97 den almış ben ise 67 bininciyim özel hukuka anca gidiyorum ve oraya gideceğim ancak özel üniversitede hukuk okusam da bir galatasaray üniversitesi hukuk okumuş olmayacağım. gerçekten hayalimdi öyle böyle değil, büyük lokmaydı bende açgözlüydüm ama kahpe kader...
dikey geçiş kontejyanı 1 olan üniversite.
Bu bölümden mezun olanlar, bir şekilde boğaziçi işletme vb. bir yerde lisansüstü yaparlarsa, iki dil bilmelerinden, hem dava hukuku hem de şirket hukuku alanlarında çok donanımlı olmalarından dolayı ülkenin önde gelen "corporate law" bürolarından biri tarafından havada kapılıyorlar, dört beş sene içerisinde de "associate" sürecini atlayıverip "partner" oluyorlar, paranın ve prestijin amına koyuyorlar. Türkiye'de bu tarz "cross-bred" avukatlara acayip ihtiyaç var şu anda, yurtdışında LLM falan bunlara gerek yok yani.
yatay geçiş konusunda kabul edilirsem bu sene sonunda geçmeyi planladığım okuldur.

ankara hukukun tadına vardık, bir de galatasarayı deneyelim dedik.
mezunlarının birbirini çok tuttuğu fakültedir. ben gitmedim de bir arkadaş gitti. ordan biliyorum.
hakim savcı olmak isteyen adaylar tercih etmeyeceği okuldur sanırım.takdir edersiniz ki burdan mezun olunca avukatlık işinde önünüz çok açık olacaktır diğer üniversitelere göre.
ankara hukuk kadar fazla mezun vermediğinden dolayı ankara hukuk kadar ün yapmamıştır, hukuk okunabilecek yegane üniversitelerden biri.
bir arkadaşım ygs ve lys yi fullesem de gidemem diyordu. neden diye sordum: okul puanım 39 dedi fullesem 539 olacak. ee gs hukukta 541 den alıyor kısacası rüyamda bile giremem.

eidt: arkadaşım barajı zar zor aşmıştı o ayrı konu.
hayallerde kalır. züğürdün tesellisi iktisattır.
tutsada gitsek tadında bir okul. Bölüm o kadar da mühim değil, galatasaray olması yeterlidir.
hukuk okuyacam diyen adamın hayalidir.
türkiye'deki en önemli hukukçu akademisyenleri bünyesinde barındıran, genellikle fransız liselerinin öğrencileriyle dolu olan ve enternasyonal bir hukuk kavramı aşılayan güzide hukuk fakültesidir.
hukuk fakültesinin everestidir, yani mezun olduktan sonra gerek çevre gerekse destek bakımından yalnız kalmazsınız, ntv'de gündüz kuşağında soruları yanıtlamaya başlarsınız...

at kafası okudun mu da biliyorsun, siktirgit oku sonra yorumla yazdığımı...
türkiye'deki emekli profesörler de dahil 31 idare hukukçusunun * 3 ünü bünyesinde barındıran fakültedir.
Türkiye'de 2010 yılında lys sınavlarında (ygs puanı dahil) türkiye'de ilk 45'e giren öğrenciyi alan en yüksek öğretim kurumudur. Saint Joseph, benoit, pulcherié vs... gibi mezunları bünyesinde daha çok barındırmaktadır.
(bkz: her eşit ağırlıkçı öğrencinin hayali)
ÖSS'de tavan puanla öğrenci alan ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile en iyi hukuk fakültesi olması konusunda kıyasıya rekabette olan kurum.
sosyete avukatı yetiştirdiği söylenen okul. hakimlik savcılık sınavında ilk 6 ya giremiyor, zira mezunlarından bu sınava tenezzül eden kimse yok.*
daşşaklı bir fakültedir. karizma tavan yapmıştır. veya herkesin inek olduğu bir ortamdır. bakış açınıza göre değişen tanımlar içermektedir. *