1. 1.
  Şu anda sn cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğanın halka tanıttığı yeni genel maksatlı helikopterimiz. Tamamen yerli ve milli. 165 knot hız ve 6600 kg taşıma kapasitesiyle emsalleri arasında en iyisidir. Ayrıca yakıt ikmalsiz 3.5 saat havada kalabilmektedir. ilk uçuşunu da Pilot arif ateş ve pilot gökhan birlan tarafından test amaçlı gerçekleştirmiştir. Vatana millete hayırlı olsundur.
  2 ... eesrts
 2. 2.
  nedense aklıma astronot kelimesine karşılık tdk'nın gökmen kelimesi geldi.
  neyse vatana millete hayırlı olsun. gayet faideli bir araç. umarım yakında uçak da yaparız.
  1 ... boll
 3. 3.
  T625 genel maksat helikopterimizin adıdır.
  ... metume13
 4. 4.
  istee yerli ve mill, helikopterimiiizz diyerek tanıtılan ama motorunun atak helikopterindeki motor oldugu (abd yapımı) ortaya cıkan helikopter. aklıma sey geldi; ula hani kabloo, ulaa hani saat diyen herif. ula hani motooor.
  ... abaninaltindakisopa
 5. 5.
  Motorunun amerikalı bir firmaya ait olduğu iddia edilmiş.

  Altay tankının da teknik parçaları alman çıktı.

  gökbey
  -1 ... serdarsl06
 6. 6.
  marka yerli içerik yabancı kuruyemişler bile öyle peyman tadım alıyorsun bakıyorsun kuru erik sırbistan, çekirdek afrikada adını hatrılamadığım bir ülke, badem amerikan ne diyelim bilmem ki.
  1 ... senrey26
 7. 7.
  motoru özü ile amerikan bir firmadan alınarak tasarlanmış genel maksat helikopteri, ortaya sonradan "iddia" edilecek bir nen yok.

  altay ve diğer "batı kulübü" ana savaş tanklarının da "geneli" alman mtu (em-ti-yu) marka motor kullanır.

  tanım: t-625 genel maksat helikopterinin "adlandırılmış" hali.

  6 ton, 2 motor, 5 palli olan bu helikopter türkiya ülkesinin genel maksat helikopteri gereksimini t-70 (türkiya'da üretilecek olan skorsky s-70'ler) ' ler ile birlikte karşılayacak olan helikopter.

  2023-2024 sonrasında ulusal olanaklar ile üretilecek olan ts-1400 turboşaft motorunu kullanma amacı güdülen bir proje. ilk uçuşunu amerikan LHTEC CTS800-4A motoru ile gerçekleştirmiştir.
  1 ... alpertunna
 8. 8.
  atak helikopterinin de motoru yurtdışından bir ülkeye aitti yanılmıyorsam. atak 2 nin ise tamamen yerli imkanlarla üretileceği belirtilmişti.

  bu konuda okuyup araştırdığım kadarıyla başlangıçta yabancı ülkeye ait bir motordan hareketle işe başlanması sorun değil. bildiğiniz gibi henüz türkiye 0 dan hareketle uçak, helikopter, tank üretecek düzeyde deği. her ne kadar hükümetin medya kuruluşları öyle süperiz,uçuyoruz dese de abarttıkları kadar değiliz bu gerçek. yani başlangıçta x bir ülkeye ait tankın, helikopterin başka bir ülkeden alınması bu işin başındaki ülkeler yahut şirketler için olağan bir durum.

  şu video kanalını bilenleriniz vardır. askeri teknoloji ve savunma sanayii hakkında güncel bilgiler veriyor.bunları objektif bir şekilde anlatıyor. yani bir yerlere yaranma çabası gütmeden. bu videosunda savunma sanayiinde yerli ve milli olmayı ele almış. helikopter,tank,uçak,silah üretiminde başlangıçta başka ülkelerden yararlanmakla ilgili bilgiler veriyor.izlerseniz, atak çalıntıymış goygoyu ile ilgili kafanızda bir şeyler şekillenebilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=LX5sE-ud03E+
  1 ... hubel