bugün

fransızca' dan dilimize giren ve "tünel" anlamında kullanılabilecek kelime.

(bkz: taksim kabataş funikuler hattı)
isminin komplikeliği sebebiyle, kabataş'a değil uzaya gitmesi gereken alet.
mekanizmasının neden çiçekli böcekli, allı dallı boyanıp süslenip camekanda görücüye çıktığını acayip merak ettiğim binektir.
çekme ve germe halatlarıyla birbirine bağlı iki tren ile çalışan bir sistemdir. kabataş taksim arasını 2 dakikaya indirmiştir.
Türkiyede aslında eskiden beri kullanılan sistemdir.
Şu ana kadar Türkiye'de olan füniküler sistemleri:

1- istanbul'da 1874'te yapılmış Tünel
2- Kabataş- Taksim füniküleri
3- izmir'deki Asansör
4- (bkz: Büyükada füniküleri)
5- Büyükada'da Seferoğlu tesislerinde deniz kıyısı ile tesisin yukarıdaki kısmı arasında yolcu taşıma işlevi gören bir asansörü var. Vapurla gelirken rahatlıkla görülebiliyor.

Kaynak link:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=30952
90 dereceden küçük açı hattında yukarı çıkan asansörlere verilen isim.
anadolu'dan gelenlerin ilk başlarda, bir muhit sandıkları taşıma aracı.
taksim-kabataş arası çalışandır. son istanbul seyahatimde sıkça kullandığımdır. hatta o kadar çok kullandım ki istanbullulardan bile güzel füniküler diyorum artık. evet. abartmayayım. gittim ben.
italya'da da var bunlardan. hatta meşhur bir napoli şarkısı bile var.
dilimize sokuşturulmasından nefret ettiğim yabancı kelimelereden biri. kardeşim yok mu bunun türkçe karşılığı? neden dilimizi kirletiyorsunuz?
efenim geçen bindim buna ben. arkadaşlara anlatacam; metro mu diyeyim, tramvay mı; ne sikim şeyse artık.. füniküler lan diyorum, hiç binmediniz mi? diyorum. sanki anamdan fünikülerle çıkmışım. ama güzel yani, taksim-kabataş arasındaki yokuşu inerken su gibi terlediydim. beni çıkartan füniküler arkadaşa selam olsun.
yanlış telaffuz edilebilen taşıt. (bkz: feniküler)
söz konusu istanbul taksim funükiler hattı ise içinde entel tiplerin çoğunlukta olduğu tünel aracı.
istanbul'da taksim - kabataş arasında çalışan raylı sistem. makaralı sistem olarak da bilinir.

görsel