bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  dogrusu "fremdschämen" olan kelime.

  "ä" harfi olmayan ortamlarda "fremdschaemen" olarak yazilir.

  "fremtşeğymın" okunur.

  yabanci anlamina gelen "fremd" ve utanmak anlamina gelen "schämen" kelimelerinin birlesiminden cikar.
  1 ... kapucino
 2. 2.
  yalnız a ile değil ä ile yazılır ve e gibi okunur.
  ... sxyby31
 3. 1.
  Almanca'da başkası adına utanmak anlamına gelen sözcük. bugünlerde çokça hissettiğim bir his olduğu için, aklımdakileri burada yazacağım ve kavramı da tam olarak destekleyeceğini düşünüyorum.

  Peki, başkası adına neden utanırsınız?
  1- Kendi başınıza geldiği bir durumu hayal etmekten bile korktuğunuz için.
  2- Adına utandığınız kişi bulunduğu rezil durumdan utanmak bir yana zihnen uzak olduğu için.

  birkaç yıl önce cemaatle ilgisi olmayanlara çamur atıp bugün ilgili ilgisiz hoşuna gitmeyeni fetöcü yapan tipler var. bunlar için istediğim durumdur.

  bir de muhalif de olabilen ama yine ekonomik indeksler, devlet açıklamaları gibi aslında komple manipülasyona açık ve belli ki manipüle edilen ve bu hükümet devam ettiği sürece manipüle edilecek bir dünya var. muhalif olup da yine göt rahatı birçok şeyden ağır basan tipler var, onların verdiği sessiz destekten ve muhalif olduklarını söyledikleri düşünceyi uyguluyor olduklarının idrakında bile olmadıkları için utanıyorum.

  nedenini de şöyle açıklayabiliyorum: küreselleşme eğilimleri ile birlikte iletişim araçları gelişti ve dünyada olan değişikliklerden ülke de etkilendi. insanlar, bu X kuşağı tipler, koca koca kurumlarda koca koca unvanları kucaklarında buldular. birçoğu da kendilerinden beklenen nitelikler açısından zayıf oldukları için ve dahası kendini de olması gereken yere taşıyacak vizyonda olmadığı için, iyi bildikleri altındakini ezme işlevini altlarına uyguladılar. Bunlar parti bağımsız düzenin değişmesini istemediler çünkü kendilerinden daha becerikli ve işi yapabilecek başkaları onların yerini alacaktı. işte ülkenin burnunun boka batmasının esas nedeni bu kişilerdir. bu kuşaktan olup da dediğimin istisnası hiç yok diyemem, kendin geliştiren ya da son derece zarif olabilen insanlara saygım sonsuz, onları tenzi ederim. kalan hepsi için fremdschaemen!

  şuraya örnekleri vermek için 2-3 yılımı ayırmam gereken bir zat var. bu zat bülent ecevit e aciz demiş, bülent ecevit acizdir demese de anlamı oraya çıkacak şeyler... neyse söylemiş.

  iyisiyle kötüsüyle kabul ederiz ama, idolleştirip atatürk muadili kahraman yaptığınız abdülhamit in parayla ingilizlere sattığı kıbrıs a asker çıkartıp oradaki soykırıma müdahale eden, hatta muhalefetteki erbakan'ın da desteğini alarak bunu yapan insana nasıl dersin? o o kadar nazik birisi ki aklın almaz, senin kendi paran gibi çiğnediğin milyonlarla satın alabildiğin birşey değil o. süleyman şah türbesi ve bulunduğu toprağı teröristlere bırakıp götün götün kaçmaya da benzemez. yunan adalarını yunan'a peşkeş çekmeye de. yunan lan! fakir ibnelerin nefesi kokuyor, posta koyuyorlar gık diyemiyoruz, niye? ergenekon balyoz davasıyla yetkin komutanları hapsedip emekli ettiğin için. kalanları da sonradan sana ayaklanan cemaate teslim ettiğin için.

  Başkası adına utanma faaliyeti kısaca bauf! diyelim, ünlem olarak da iyi. hepsi için bauf! sonuncusu için sadece ağzım çalışması hakkını vermez-veremez.
  1 ... kelkeshoze