bugün

tanım: hayatı boyunca anca boş beleş vesikalık çektirmeye gitmiş cahil insan söylemi.
Fotoğrafla para kazanan biri olarak uzunca bir cevap vereyim.
örneğin ben elime bir teneke alıp vursam çıkarttığı ses gürültü olur. ama bir davulcu vursa, çıkan ses müzik olur.
Aynı şekilde her çekilen fotoğraf sanat değildir. Ama bir fotoğrafçının çektiği fotoğrafın değeri farklıdır.
Ayrıca o pahalı makinayı bana ver, bende çekerim diyenlere : makina tabikii çok önemli. Ama nasıl her f1 aracına binen f1 de şöförlük yapamazsa, her eline makina alanda o makinanın hakkını veremez.
Ayrıca eğer bir fotoğraf gördüyseniz ve aynısını çekebiliyorsanız bu sizi iyi fotoğrafçı yapmaz. Fotoğrafı kopyalamak kolaydır. Önemli olan kendin sıfırdan birşeyler yaratmak.
Son diyeceğimde fotoğrafçılık kabiliyetten çok bilgi ve tecrübe isteyen bir iştir. Ne kadar tecrüben artarsa, resimlerinin kaliteside o kadar artar.
Kendi çektiğim fotoğraflardan biriyle huzurlarınızdan ayrılayım.
görsel
Bir söz var, "fotoğrafçılar en iyi bildikleri şeyin ne kadar basit bir şey olduğunu bildikleri için asabidir" diye.
Tamam basit fakat bence hala bir sanat.

Not: fotoğrafçı değilim.
lens,sensör,şop kalitesi birçok fotoğrafı güzel gösteriyor.kaliteyi artırmak işi sanata dönüştürme kısmı birçok tablo klasik sanat eserlerini incelemeye başladığınız zaman ortaya çıkarabilirsiniz. Yöntem halen aynı yürüyor, ışık ve geometri esaslı. Bu yüzden ne yaptığını bilen bir kişi sanatsal bir değer katabilir.modern sanatlar adı altında neler neler yapılıyor.
Her iş bir sanattır, sanatçının elinde.
Fotoğrafçılık bir sanattır. Ama her fotoğrafçı sanatçı değildir diyelim biz ona.

Bazı fotoğrafçılardan 10 yaşındaki kuzenim daha iyi fotoğraf çeker.
Resim sanattır fakat fotoğraf ve fotoğrafçılık değil.
sanat esyanin kendisi degil goruldugu perspektiftir ve senin goremedigin ani o sanatci gorur ve bu ani gerek siirle gerek resimle yahut fotografla anlatir. mal mal konusmayin aq
Sanat doğası gereği bir yeniden yaratım sürecidir. Bir mermeri alır ve yontarsınız. Mermer hala mermerdir ama biçimi değişmiştir. Bir kuşun fotoğrafını çektiğiniz zaman kuş hala kuştur.
Sanatçı bir şeyleri çok iyi becere bildiği için sanatçı değilmidir.
Sanat=beceri.
Çok iyi fotoğraf lar çekmeyi becerebilende sanatçıdır bence.
kabul edilmesi gereken iddia. fotoşop kullanma yaşı 10'a düştü bu devirde fotoğraftan sanat mı olur açık ve net.
Saçmasapan bir iddia. Evet her parası olan ergen fotoğraf makinası alıp, auto modda fotoğraf çekip, photography kafasında takılıyor. Fakat bu ergenlerin böyle yapması fotoğrafçılığın sanat olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Eline her gitar alan sokağa çıkıp şarkı söylüyor diye 'müzik sanat değildir' demek ne kadar saçma olacaksa, eline makina alıp fotoğrafçıyım diye gezen ergenler yüzünden 'fotoğrafçılık sanat değil' demek de o kadar saçma. Ülkemizin ara güler diye bir değeri var, açın bakın biraz. Yine fotoğraftan gelip şimdi çektiği filmlerde müthiş kompozisyon, müthiş pozlama, müthiş görüntüler (fotoğraflar) Sunan Nuri Bilge Ceylan var. Bu adamların değerini bilmeyenlere göre sanat değil tabi...
bir esnaf mesleği olan fotoğrafçılığı sanat ilan eden malları kızdıran gerçek. her çekilen fotoğraf değeri taşımazmış ahahahhahahaa. ulan harbden götümle gülüyorum bee. ulan fotoğraf dediğin anı olsun diye çekilen bir şeydir. vesikalıktır. arkadaşlarla tatilde çekilendir. sanat değildir bu. anıdır. her çekilen fotoğraf değeri taşımaz ne demektir amk. fotoğraf nedir onu bilmiyor musunuz allah aşkına? gün batımı için zamanı kollamak lazımmış. hahhaha. hadi canım. ben tabi fotoğrafçı olmadığım için gün batımını çekmek istesem öğlen 12de çekmeye çalışırım değil mi? hahhahahaha.
hayatında felsefe dersi almamış, alsa da bir şey anlamamış, sanatın anlamını bilmeyen insanların kabul edemediği gerçek.
fotoğrafçılık kötü, aptalca veya boş iş demiyoruz tabi fotoğrafçılık güzel şey de bir sanat değil bunu anlamayan çok insan var.

'ben önemli bir anı yakalıyorum o ana çok değişik yoğun anlamlar yüklüyorum sanat yapıyorum tabi.'
diyen insanlarla bunu saatlerce tartışabilirim.
Her fotograf cekenı fotografcı sananların beyanıdır. Fotografcı denılen kısı derın gorur cevreyı anlamlar yukler, anları salısede yakalayıp gorur ve fotograflar. Resım gıbı bır sanattır farkları bırı hayalını resmeder bırı hayatta yakalar o hayalı.
sonunda herkesin kabul edeceği gerçektir. telefonumun 10 mp kamerasıyla sikimin kıllarını çeksem ve ben buna " modern insanın yalnızlığı " veya " insanın vücudunun mükemmelliği " gibi boktan ve saçma anlamlar yüklesem ve bu anlamı benden bağımsız birkaç salak daha çıkarsa sanat mı olacak bu da? fotoğrafçılık tamamen kişisel bir zevktir ve asla sanat olamaz.
garsonlar odasını kızdıracak açıklamalardır. fotoğrafı sanat için çeken insanlardır garsonlar.
en az bir gün hepimizin öleceği gerçeği kadar gerçektir. bu ne lan parası olan her ergen alıyor eline bir makine otu çekiyor, boku çekiyor sanat oluyor adı da. hee oldu amk. tesadüfen bir an yakalayarak veya yapmacık bir şekilde kendince an yaratıp sadece bir deklanşöre basarak sanat mı olur? bence olmaz. olmamalı. sanat denilen olgu bu kadar bast bir şey değil.