1. 1.
  Ailevi Akdeniz Ateşi ( AAA ) sıklıkla Türklerde, Araplarda, Yahudilerde ve Ermenilerde görülen bir hastalıktır. AAA tekrarlayan ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı ve eklem ağrısı atakları yapan bir hastalıktır. Ataklar genellikle 24 - 48 saat sürer. Hastalarda ataklar dışında hiçbir belirti yoktur, yani normal insandan farksızdırlar.
  3 ... robert langdon
 2. 2.
  ailevi akdeniz ateşi* adlı hastalığın ingilizce kısaltması.familial Mediterranean fever.

  Birkaç günde kendiliğinden geçen ateş, peritonit, plörit atakları ile seyreden patogenezi tam olarak bilinmeyen otozomal çekinik bir hastalık. Akdeniz ateşi olarak adlandırılmasına rağmen, Türkler dışında Sefardik Yahudilerini, Ortadoğu Araplarını ve Ermenileri içeren bir etnik dağılım göstermektedir. Olguların % 40 kadarında aile öyküsü mevcuttur. Ataklar ve diğer klinik bulgular genellikle çocukluk çağında başlar ve 20 yaş civarında olguların büyük bölümünde hastalığın ortaya çıktığı gösterilmiştir. Atakların sıklığı ayda birkaç kez ile yılda birkaç kez arasında değişebilir. Bir hastanın farklı zamanlardaki ataklarında aynı klinik tablo görülebileceği gibi farklı atak tipleri de izlenebilir. Ataklar sırasında beyaz küre, sedimentasyon, CRP, fibrinojen ve diğer akut faz göstergelerinin (yanıtçılarının) artışı saptanır.
  5 ... scarface
 3. 3.
  tedavide kolşisin kullanılır.ama en önemlisi sakatat yememeleri, stresten olabildiğince uzak kalmaları, atak anında istirahat etmeleri ve bacaklarındaki ödem için de idrar söktürücü olarak furosemid gibi diüretik almalarıdır..
  ... miracle
 4. 4.
  oldurmeyip surunduren hastalik.
  4 ... vincent vega
 5. 5.
  ayrıca genetik bir hastalıktır ve tedavisi yoktur. Kolşisin sadece atak aralıklarının uzamasını, nispeten hafif geçmesini ve Amiloidoz oluşumunun engellenmesini sağlar.

  --spoiler--
  http://www.aileviakdenizatesi.com
  --spoiler--
  ... luksorin
 6. 6.
  iki arkadaşımı aklına estiği an kıvrandıran cani hastalık.tedaviside yok yanılmıyorsam.
  (bkz: fmf)
  ... akustik
 7. 7.
  başına gelmeden anlayamassın denilecek cinsten hastalık. iki gün felçli gibi dolaşırsın sonra normale dönersin. ömür boyu ilaç almak zorundasındır.
  ... seawind
 8. 8.
  çiğdemden yapılan kolşinisin ilacından başka ilacı yoktur ve bu ilaç da her hastada aynı etkiyi göstermez. ALlah'tan ilaç ucuzdur.
  ... nevai
 9. 9.
  tedavisi yoktur ama bu tip hastaların ömür boyu kullanması gereken bir ilaç vardır. hastalık böylece kontrol altına alınabilir. hasta kendini sürekli halsiz hisseder.
  ... minti
 10. 10.
  sürekli kullanılması gereken ilacı için:
  (bkz: kolşisin)
  ... alis