bugün

son zamanlarda çok fazla turanid olduğunun farkında olanını gördüğüm kandaşlarım.

macarlar, türkler ve finler hükümetlerinden kurtulup birleştiği vakit görün nasıl kalkınıyorlar.
yuzde 13 etnik kokenim. (evet gen testi yaptirdim)
erkekleri fazlasıyla yakışıklı olan ırkmış.

(bkz: ville valo) (bkz: eicca toppinen)
erkekleri!
her kemiğinde ayrı bi hikaye barındıran güzel ırk.
bebekleri soğuğa karşı bağışıklık kazanmaları için donsuz olarak, finlandiya soğuğunda balkona koyan ırk.

ha taş gibi çocukları oluyor o ayrı. ama duyduğumda şok oldum lan. bildiğin, bebek beyle, babası "tamam yav hava soğuk, getirin bakim" diyor falan. abov.
dünyada 2 tür formula 1 sürücüsü vardır. finler ve diğerleri.

görsel
yaptıkları esprilerin hiçbiri "hepi börtdey tu yu mandalina suyu" kadar gerzekçe değildir.

yok cidden şimdi düşündüm de mandalina suyu falan ne alaka? espri mi lan bu?
ısınan yüzeyleri çok daha kolay soğutmak amaçlı kullanılırlar. finler özellikle sanayide kullanılan metal ya da çelik yüzeylerde bulunan çıkıntılardır. bu çıkıntılar sayesinde yüzey alanı genişlemektedir. bu sayede fazla olan ısı çok kolay bir şekilde dışarı atılabilir.
buz gibi sıcacık ülke.
(bkz: fin hamamı)
orta asya kökenli, avrupa hun devleti nin yıkılması sonucunda yahut milattan önce 50000 yıllarında şu anki finlandiya nın olduğu bölgeye göç etmiş topluluk. çeşitli kollara ayrılmıştır:

Ugor kolu:(Onogur kolu) Bugünkü Macaristan ve Rusya'ya bağlı ülkenin orta kesiminde bulunan Khantia-Mansia Özerk Okrug'un halkları Ugor halkları içerisindedir. Yaklaşık 20 milyon insandan oluşmaktadır.

Perm kolu: Rusya Federasyonu içerisinde yer alan Komi ve Udmurtya Özerk Cumhuriyeti ile Komi-Permyak Özerk Okrug'u halkları bu kavimlerin Perm kolunu oluşturmaktadır. Yaklaşık 2 milyon insan bu kolun bünyesindedir.

Finno/Volga kolu: Rusya Federasyonu içerisinde yer alan Mari El, Mordovya Özerk Cumhuriyetleri ile Eryza Oblast'da yaşayan halk bu kolu oluşturur. Yaklaşık 1 milyon kişi bu koldadır.

Sami kolu: iskandinavya'nın kuzeyinde yaşayan Samiler (Laplar/Samiler) bu kolu oluşturur. Yaklaşık 30 bin insan bu koldadır. Sami halkı; Norveç, isveç ve Finlandiyanın kuzeyinde yoğunlaşmaktadır. Geleneksel dinleri Şamanizm'dir.

Fin kolu: Finlandiya ve Rusya'ya bağlı Ingria, Karelya bölgeleri ile Estonya halkı Fin-Ugor kavimlerinin Fin kolunu oluşturur. Bu kol yaklaşık 6 milyon insandan oluşur.

Samoyed kolu: Enet ve Nenet halkları Rusya'da çoğunlukla Nenets (Samoyedin Rusçası)özerk bölgesi ve Yamalo-Nenets bölgesinde yaşarlar. Enets, Nenets, Nganasan, Yurats, Selkup gibi grupları vardır. Nüfusları 50 bin kadardır.

Yukagir kolu: Genelde Kolyma nehri çevresindeki oblastlarda ve Yakutistan'da yaşayan küçük bir grup. (5000 bin kadar)
fransızca bitti anlamındaki sözcük.
(bkz: suome) fince finli.
bir mt albümü.
mt'nin undergrounda verdiği albümler serisinin dördüncüsü. çıkış tarihi : 20 Aralık 2005

tracklist:
01.mt - Her gün bende feat ufuk
02.mt - Sen busun feat 2 ra
03.mt - Tek yurektim
04.mt - Susanı vuran
05. mt - Türk filmi ft Köksal
06.Sen mi ben mi feat diekey
07.mt - Canım Annem
08.mt - Şeytanların Cennet featt ufuk (hollanda ozel)

http://rapidshare.com/fil...193/MT_-_Fin_mixtape_.rar
ingilizce yüzgeç anlamına gelen kelime
Finlandiyalı.
Filmlerin sonunda the end yerine yazılan,Fransızca son anlamına gelen kelime.