- oğlum bu film berbat izlemeyelim
+ sus başlıyo
- len oğlum valla çok kötü
+ ...
- lan oğlum harbiden de kötü
+ sktir git çık dışarı izleme lan o zaman
- denemeye değer.

şeklinde kişi dumur edilmelidir.
-möööö.
-efendim?
-mööööö.
-anlayamadım.
-möööööööööö.
-ne diyorsun allah aşkına?
-mö.

(bkz: öyle başlığa böyle tanım)
aha da o benimdir efendim. arog filmini izlemeden eleştirmiş ve dahi bunu sözlükteki film başlığında da dile getirmiş olup, filmi izledikten sonra fikrim* tamamıyla değişmiş ve yine bunu burada belirtmişimdir.
sinema tarihindeki ilk film olan, lumiere kardeşler'in yaptığı "trenin gara gelişi" (L'Arrivee d'un train en gare de la Ciotat) üzerine film tanımayan, sevemeyendir... ne de olsa öküz.
izlese de yapacağı yorum, trenin geçişi ile ilgili yorum olabilir.
filmden önce yaptığı öküzlükle sonrası arasında öküzlük derecesi bakımından bir fark olmayacaktır.
zannetmiyorum ki öküz tren filminden başka sanatsal çalışma bilsin.

-bir tren sesi duymaya göreyim
iki gözüm iki ceçme-
ordan burdan duyduğu yorumları kendi yorumuymuş gibi pazarlama sanatı. (bkz: daha çok sevin beni daha çok gülün bana)
öküzlüğünün imzasını atmak isteyen kişidir.
(bkz: kötü fikir sahibi olmak) *
önyargılıdır, daha da vahimi önyargısına inanmaktadır, ondan da vahimi çoğunluk ne diyorsa onu doğru kabul eden insan modelidir.
o öküz benimdir.
müşteri: bu film güzel mi?
ben: harika bir film efendim. kesinlikle izlemelisiniz.
sonrasında film iğrenç çıkar.
müşteri: film çok kötüydü be kardeşim.
ben: abi ben çok beğenmiştim. demek film zevklerimiz uyuşmuyor.

oysa filmi izlememişimdir.
(bkz: sahtekar cdciler)
öyle öküzdür ki mantıksal çıkarımlarda bulunmayı çok sever. mesela coen biraderlerin daha önceki filmlerini izlemiştir. "adamlar yapıyor yahu" der. türklerin güldürüsünün korkunç, korku filmlerinin güldürüden ibaret olduğunu falan savunur, izlemez. öküz yahu, ayıp.
aralarında, filmin konusunu dahi bilmediği halde sırf siyah beyaz olduğu için kötüleyen über öküzlerin bulunduğu öküzler grubudur.

birebir yaşanmış diyalog:

david brent: oğlum sana 12 angry men'i vereyim. öyle böyle bir film değil, başyapıt resmen.
über öküz: kaç yapımı abi o film?
david brent: 1957 yapımı.
über öküz: siyah beyaz mı?
david brent: evet.
über öküz: abi siyah beyaz filmler kötü oluyor ya. geçen de paths of glory'yi verdiydin ilk 10 dakikasını izledim. dayanamadım kapattım. bok gibi filmdi.
david brent: (katanasını çıkarır ve tek bir darbeyle öküzü allah'a kurban eder) bismillahi allahu ekber!
can dündar'ın mustafa belgeseli vizyona girdiğinde bazı gazete köşelerinde bazı köşe yazarlarının yorumlarını görmüştük;
-ben "mustafa" filmini izlemedim ama
eee
-bence bu film atatürk'e hakaret içeriyor, filmde atatürkün özel hayatına müdahale ediliyor. bu film izlenmemeli, kötü örnek...
nerden anladın izlememişinde
-duyumlar öyle
lan öküz gidipde izlesene filmi... ondan sonra yapsana yorumunu...
türkiye'deki çoğu sinema eleştirmeninin mensup olduğu familyadır. gider torrent'den indirir, izler. yabancı dil bilgisi olmayan sıradan halka yok olmamış gitmeyin, wow mükemmel film der. çoğunun divplanet'de yazarlığı bulunur.