1. 1.
  birçok espriye kötü şekilde malzeme olan semt. oha lan fikirtepe'den mi geldin. Fikirtepeli gibi giyinmek...
  2 ... ireland
 2. 2.
  anadolu yakasında bir semt.. her tarafa yakındır. ulaşım sorunu yoktur. marmara üni. göztepe kampüsünün arkasında kalır. yaz akşamları sokakları pek boş olmayan yer.
  3 ... hbk
 3. 3.
  osmanlı döneminde entellektüel zümre burada gelir otururdu ve vakit geçirirdi,muhabbet ederler fikir paylaşırlardı.bu yüzden halk arasında buranın adı fikirtepe olarak kalmıştır.
  2 ... diyonsos
 4. 4.
  kadıköye 5 dk. mesafede olmasına rağmen anadolu yakasının bağcılar ı tarlabaşı sıdır.eski namı kalmasada magandalıkta öndedir
  3 -1 ... bilgehan
 5. 5.
  eskiden fikir adamları ve sanatçılar1n çokça bulunduğu sayfiye/mesire yeridir. daha sonraları kadiköy ün varoş mahallesi olmustur. bir zamanlar olaysız günü geçmeyen bu güzide ve belkide anadolu yakasının en eski yerleşim birimi artık eskisinden çok daha medeni ve düzgün bir semttir. yılmaz erdoğan ın ankara varoslarını anlattığı şiirinde aklıma hep fikirtepe gelir. ama geliştikçe ve eğitim düzeyi arttıkça halkıda düzelmeye başlamıştır.
  ... sokakta
 6. 6.
  fikirtepe ovası delikanlı yuvasıdır.

  (bkz: bu delikanlılık ateşi sönmez)
  -1 ... chazsmyr dhuunyl
 7. 7.
  bağrından eğitim ve dumlupınar mahellelerini çıkarmış mahalle ve semt.
  ... cemali
 8. 8.
  asterix in köyü gibi, hergün kavga çıkan mahalle. canınız kavga isterse gidebileceğiniz en iyi mekan.
  2 ... mhertalian
 9. 9.
  8A otobüsüyle gidilebilecek Anadolu Yakasının akşamları güvenli olmayan ender yerlerinden.
  ... megajardel
 10. 10.
  düğün salonları eskı türk filmleri aratmaz azıcık yakını marmara unv ve gözetepe oldugu halde ordan haylı izoledir gariptir zaman zaman ürkütücüdür,olaki maç varken 8a ıle seyır halınde oluna fıkırtepe gençlıgı tarafından otobusun taslanması hurrala hurrala sallanıp sarsılması kacınılmazdır.
  2 ... evraka