bugün

Trakya oto sanayi sitelerinde ‘albela’ adıyla da bilinir.
(bkz: ecevit)
Canıms yaa
fiatın en bktan arabası. bazı direksiyon kursları ucuz olduğu için eldekileri satıp buna yöneliyor aman diyim yazılmadan önce hangi marka araçlarla eğitim veriyorlar sorun iyice.
çok çok hızlı dökülen araç.
90lı model çoğu araç bunlardan daha diri duruyor.

net biçimde gördüğüm her 5 albea'dan en az 3'ü dökülmüş durumda..
dacia logan'ın muadili.

temiz olanı kısmen iş yapar.
yine de aman aman bir araç değil.
yurt dışında 200 300 eurolara satılan arabalar için yurdum insanı senelerce çalışıyor. getirdiği nokta için bu hükümeti allaha havale ediyoruz.
görsel

görsel
görsel
görsel
(bkz: Kendini acındırarak satmaya çalışan araba modeli)
2005 model şahin.
ama bir süredir bu araca bileniyorum.

Linea vb buna göre araba evet.
2000 406'dan ise 2005-2006 Albea daha çok cezbediyor.

406 donanım olarak üstün olsa da yakıt tüketiminde albea'nın avantajlı olacağını düşünüyorum.

şehir içi kullandığım için uzun yol performansı vb gerekmiyor.
bakalım.

normalde buraya çok olumsuz yazardım.
uzun yolda yol tutuşu iyi değil, sorunsuz ama çok sağlam değil, parça kalitesi zayıf vb..
ama bu bütçede ihtiyaçlarıma en uygun araç buymuş gibi geliyor.

hatt bagaja da pek ihtiyacım yok.
Fiat Palio da olabilir. sadece 406'da sedana alıştığım için albea bir tık yakın geliyor.
manuel vites olanı için konuşuyorum, debriyajı çok yumuşak ve geniş bir aralıkta kavrayan bir arabadır, kaldırmak çok kolaydır. bunu stop ettirmek için özel çaba lazım. konfor ise eh, araba işte, yine de süspansiyonları yumuşak ve o yüzden rahat ettiriyor. yakıt tüketimi otomatik olana göre daha hesaplı. pek iyi yol tutmuyor, basmaya gelmez bassan da zaten gitmez. genel olarak aşırı bir dandik araba değil, iyi de denemez. tam parasının arabası. param olsa alırım. tekrardan söylüyorum, bu arabadan daha ucuz olan fiat marea bundan daha iyidir.
2003 model 1.2 motorlu speedgear versiyonunu arabamız sanayideyken kullanmıştık aşırı fazla yakıyordu. 50 liralık benzinle 60 kilometre gidiyordu.
marea bundan yarı yarıya daha ucuz, on kat daha iyi. hem de d segment.
siena albea ve palio'nun bir jenerasyon gerisi.
doğan slx'ten albea'ya geçen süreçte bir ara dönem diyebiliriz ki zaten uzun yıllar üretilmedi.

albea'ya gelirsek, teneke.
linea vb gerçekten araba albea'ya göre.

doğan'ın modernize edilmiş hali diyebiliriz albea'ya.
yol tutuşu vb efsane kötüdür.

eskiden tipi farklı olduğu için hoşuma giderdi ancak pek güzel de olduğu söylenemez.
ha binilmeyecek kadar mı kötü? bu aracın ederi mevcut 2.el piyasasına rağmen max 50'dir.

2005 albea mı, 1995 corolla veya 1999 vw classic mi diye sorun mesela bana.
albea demem. o kadar.

dengi denk modellerde dacia logan'dır.
Fiat palio’nun sedan versiyonudur. Vikipedi öyle diyor. Halbuki ben palio’yu siena’nın hatchback versiyonu sanıyordum.
eskisi tempraydı alladı pulladı

kasa masa, takım taklavat hep aynı

ama

ettiler albea

ağır ve hantal araba

memleketin parçası ucuz, tamiri kolay arabası.

almam.
Bizim bi tanıdığımız kiralama şirketinden bunu kiralamış. Adam "eşek gibidir ama yolda bırakmaz" demiş verirken.

Dönüşte yolda kalmışlar.
bugün iş olsun diye bunlardan bir tanesinin döşemelerini temizledim. 2006 model rsty 1.4 albea yazıyordu ruhsatta, sanırım en dolu olanı bu. pek bir donanımı yok ama ön göğsü çok işlevsel bir araç ne arıyorsan anında buluyorsun. koltuk döşemeleri güzel görünüyor ama rahat değil, bizim aynı yaştaki citroen’in koltukları ona bin basar. şahin doğandan sağlamdır ama aynı paraya çok daha iyi donanımı bol arabalar var ikinci elde şuan. sadece yürütme maliyetleri ucuz diye tercih edebilirim bu aracı.
Sağlamlığı şahin kadardır sadece ortadan ikiye bölünme olayı yoktur. Fiatın güzel motorlarla donatıp fakirleri cezbettiği arabadır.
aracı istanbuldan kiralayıp çorum, sinop, samsun kırsallarına gidecektik. kiraladığımız adam "eşektir ama yolda bırakmaz" demişti. o kadar haklıymış ki, yalnızca yol alıyorsunuz bu araçla.

bazen sağ şeritte yavaşça gitmeyi tercih eden araç sürücüleri olurdu önümde. sollarken albea'yı gördükleri an hızlanıp gözden kaybolurlardı. eşek tarafından geçilmek ağrına gidiyor insanın demek ki.
ilk bakışta benm başlığın sola geldiğini düşündürmüş araba modeli. dedim kim salladı yine...
bu yaz tatilinde ucuz yolludur diyerekten kendisi ile 15 gün geçirip dağ bayır gezdiğim araçtır.

dört teker bir şanzuman bir direksiyon ve vites kutusundan teşekkül eder. lüks olarak ön camlardaki otomatik açma kapama düğmesi ve teybi sayabiliriz. otoyolda orta şeritte 90-100 km den biraz fazla gideyim derseniz bu düşündüğünüz son şeylerden biri olacaktır muhtemelen; istanbuldan çanakkale kabatepeye iki mola ile 6 saatte varır ve kendinizi 80'lerde hissedersiniz.

arabada çok teknolojiyi ve sürati sevmiyorum derseniz bir yerden sonra zevkli hale bile dönüşebilir bu arkadaşla seyahat; seneye daha eski bir modeli ile inşallah ne diyelim.
estetikten yoksun arabadır. aynı zamanda güvenlik ve donanımdan da yoksundur, sağlamlık konusuna hiç girmeyeceğim. bu araçlardaki yegane güvenlik sistemi dikiz aynasında bir o yana bir bu yana sallanan ayet-ül kürsi denilen rahmani sistemdir. abs hava yastığı falan varsa bile hak getire belki çalışır. aracı tercih eden 100 kişiden 106sı “ama çoh az yakıyi yeaaa” diyerek eder. kasislerden falan geçerken sanki yanardağ ağzında zıplıyormuş hissiyatı alır götünüz. aracın güvenli hız sınırı 30, bu hızdan sonra yapacağınız en ufak kaza ölüme götürür zira kaporta ön aksam vs komple strafor köpük karışımı bir maddeden yapılma. hâlâ bu aracı kullanmakta olan arkadaşlar varsa acilen satıp bir ford focus almalarını tavsiye ediyorum, aksi taktirde hakkımı helal ediyorum helvayı az kavrulmuş severim.
Herkesin aksine satana kadar 20 bin km yol yapıp çok memnun kaldığım araba. .2005 ve önceleri iyi değil ama. ..1.4 77 bg olanları da iyi değil sadece 1.2 80 bg ve 1.3 multijet olacak. .
kağıt gibidir. rüzgar sert esse tamponu düşer.

ayrıca taksi şoförlerinin abukluğundan mıdır bilmem trafikte çok kıl oluyorum hepsine.
yavaş akan trafikte arkadan polo'ya vurup da far, ön ızgara, ön tampon, kaput ön kısmı ve radyatörü cortlayabilen otomobil.

polo'nun plakası düştü sadece.
Bir zamanlar leasing şirketlerinin göz bebeğiydi sonra linealar falan çıktı işte.. şimdiyse taksiciler biniyor.
taksici arabası.