1. 1.
  ispanyol - Katalan şef Ferran Adria, 1962'de Barcelona'da doğdu. 18 yaşında işletme Fakültesi'nden ayrılığ, bir otelin restoranında bulaşıkçı olarak işe başladı. Klasik mutfak tekniklerini burada öğrendi. 22 yaşında Costa Brava'daki ünlü restoran ElBulli'nin kadrosuna aşçı olarak katıldı. 18 ay sonra elBulli'de baş şef olmuştu.

  "moleküler mutfak" ekolünün önde gelen ismi Adria, yemeklerinde tat, ısı, ve dokunun şaşırtıcı zıtlıklarını ortaya çıkarıyor. Avangard tarzı ile geliştirdiği köpükleriyle ünlüdür.

  ElBulli'ye dünyanın her yerinden milyonlarca kişi gidiyor, bir o kadarı da yedek listesinde bekliyor. Adria, restorandaki laboratuvarında bademlerden peynirler, kuşkonmazdan ekmekler yapıyor. Yaratıcılığı ve gelenekleri bozma özelliğiyle spanyol sanatçılar Gaudi, Dali veya Picasso ile bir tutuluyor.
  1 ... rick blaine
 2. 2.
  dünyanın en iyi aşçılarından birtanesidir.
  ... dort melek
 3. 3.
  Adria'nın Barcelona'nın kuzeyinde hizmet veren ve dünyanın en iyi restoranlarından biri olan El Bulli restoranı, yılda sadece yedi ay açık. Bu kadar önemli bir restoran için beş ay kapalı olmak büyük bir risk yaratmasına rağmen El Bulli'ye yılda 2.2 milyondan fazla rezervasyon talebi geliyor. Şef Ferran Adria, seçkin restoranında yedi yorucu ay geçirdikten sonra geri kalan beş ayda mutfağını bir laboratuvara çevirerek yeni lezzetler keşfediyor.
  ... teodisece