bugün

bülent somay ın bir şeyler eksik adlı kitabında bir cümle ile çok iyi anlatılmış kavramdır.

eksik, tanrı elimizden alındığında geriye kalan şeydir.
yani tanrıdır.

tanrı ya inanın ya da inanmayın bu ayrı bir konu ama fallus un nasıl bir şey olduğunu, ne olduğunu anlamak için tanrı yı ya da kavramını kullanmak zorundayız; çünkü başka hiçbir şey fallus un eksiğini dolduramaz. burdaki tanrıyı inanmak şeklinde değilde olmak şeklinde düşününce kendinizi nasıl hissedersiniz!

fallus şudur budur şeklinde yapılan bütün benzetmeler, açıklamalar fallus u asla anlatamaz..
hele hele birilerinin zannettiği gibi penisle doğrudan bir ilgisi yoktur. en yakın kavram belki iktidar, güçtür, günümüzde en güçlü devletin başkanı olmak gibi ama o da fanidir...

fallus u anlamak için önce lacan ın dediği eksik i doğru anlamalıyız. eksik i anladığımız an fallusun anlamı apaçık ortaya çıkıyor.
(bkz: phallus)
Lacan ve Freud'u akla getiren kısaca "güç" anlamındaki kelime. Feminist literatürde de oldukça sık karşılaşılan bir sözcük.
erkeklik organının psikoloji literatüründeki adı.

http://inciswf.com/1299119727.swf
metin kaçan öyküsü.
erkeklik organı anlamına latince kökenli kelime.
aslında bir gerçeklik değil, bir kurgudur. penis ise fallusun fiziksel karşılığı değildir. erkeği erkek kılan fiziksel bir ayrıcalık olarak olsa olsa bir ilham nesnesidir.
penisten de öte bir şey. imgesel, simgesel, terimsel, seküelsel (otomatiğe bağladım mnskym) şeylerin alayını bu temsil eder. erkeklerin hepi falluse sahip değildir, ki penisvari bir şey görmeleri halinde hemen taşağa vurmaları bu eksiklikten kaynaklanır. fallus kısaca gücün, iktidarın, kudretin simgesidir, lakin herkeste bulunmaz. freud tanımlamıştı zamanında, oradan biliyorum.

(bkz: fallosantrik)
(bkz: fallik)
(bkz: fallik yapılar)
defansın arkasına sarkan lacan'ın freud'dan gelen ortaya kafayı çakmasıyla direği yalayıp, yetmezmiş gibi bir de üstüne ağlarla buluşan aşağılık meşin yuvarlaktır.

penisi, boyuydu işleviydi demeden, maddi manevi ele alır. eller yani böyle, avuçlar, okş... öhööömm.. eee, ne diyorduk.. çıkış noktası babaya, eksikliği ise getirilip ille de bir yerinden anaya bağlanır bunun. hiçbir erkekte tam olarak bulunmadığı iddiası ise bittabi iddia makamını bağlamaktadır. yani bende acayip derecede tamdır mesela. çok tamdır. dünya kadar tamdır.

(bkz: çıkardım koydum masaya)
(bkz: erkeklik organi)