bugün

gerçekten çok ilginç ve garip bir durum olup, %78 civarı böyledir.

hayır yanılmıyorum! ve kötülemek amacı ile de söylemiyorum. lakin nerede boynu bükük bir bütçesi zayıf görsem elinde saz ya da bağlama ile öttürüyor arabeski sokaklarda. bir tanesi de çıkıp gitarla artistliğini yapmıyor arkadaş! tamam fakir olabilirsiniz ama bu kadar gurur çok fazla! gerçekten çok. ondan sonra kalkınamıyoruz işte! sen hala 100 yıl önce ki enstrümanları çalarsan daha zor kalkarız biz bu limandan.
(bkz: küsüratlı sayı verip inandırıcı olmak)
ama;
(bkz: adam haklı beyler)
evet bu sefer gercekten katılıyorum.genelde ekonomik durumu düşük kesim saz çalmaya daha çok yöneliyor.genelde diyorum hepsi değil.
çünkü saz daha çok türkü ve arabesk çalmak için daha uygun. sonuçta fakir olan yada geliri düşük insanların pop yada rock dinlemesi beklenmez ki. eskiden böyleydi durum yani. gitar da türkü ve arabesk için uygun değil.
saz, anadoluma özgün bir çalgıdır.
anadolu ise yüzyıllardan beri istanbuldan kopuk yaşamıştır. osmanlı döneminde apaçık görülmüştür bu.
şu anda da böyle değil midir? insanlar avatarı 3d izlerken ordaki insanlarım sinema nedir bilmemektedir.
dolayısıyla fakirlik baş gösterir.
adam napsın? gitsin 100 liraya gitar mı alsın?
alsa ne olur ki? batı müziğine mi sarsın?
yine alır sazını eline benim toprağım, başlar söylemeye...

"dost dost diye nicesine sarıldım
benim sadık yarim kara topraktır."
--spoiler--
bugün yardan haber geldi, lacoste giysin deyi deyi
--spoiler--
gitarın da bir saz olduğunu bilmeyen cahil zırvası.
(bkz: saz ı bağlama sanmak)
(bkz: fakirlerin cappucino yerine çay içmeleri)
bağlamada çalabilirler.gitarın ispanyol geleneksel enstrumanı olması vede bağlamanın bizim türkiye'nin geleneksel enstrumanız olması şimdi ne alakası var demeyin,ülkeemizin kurtuluş savaşı yaşamış fakir bir ülke konumunda olduğundan olabilir,tabi bu kendi gölemlerime göre yavaş yavaş değişiyor;
su an iki kuruşu gitar çalarak kazanan insanlarımız da mevcuttur.
(bkz: gitarların piç erkek tercihi)
saz: türk toplumunun hoş tınılı folklorik çalgısı. Fakir: maddi güçlüklere bağlı olarak, dünyanın değişik-kozmopolit müzik enstrumanlarıyla haşır neşir olamamış insan.
http://galeri.uludagsozlu...-saz-%c3%a7almalar%c4%b1/
daha önceleri gitar vardı da çalmadılar mı?. fakirlikten değil gelenekten gelir saz çalmak.
(bkz: saz sensin bağlama da sana girsin)
(bkz: bağlamamla o kadar mutluyum ki)
Ortalama gelire sahip aile çocuklarının gitar cal(a)mamasından ileri gelen aptalcada olsa doğru tespittir.
Ortalamanın yükselmesine görede gitarın alabileceği sıfatlar farklılaşır.
(bkz: elektro gitar)
(bkz: bass gitar)
gitar çalmak ergenlikten kaynaklanır. bir kac senelik geçici hevestir.
bağlama, saz zevktir. karı kız tavlamakla alakası olmadığı için kalıcıdır.
nasıl bir ayrımdır bu yahu ne ilgisi var saz anadoludan gelmiştir, ve bu ülkenin 3/2 anadoludur yanı sazın olmadığı yer yoktur, türkiyede sazı çalar yada çalmaz bu fakir yada zengin olduğunu göstermez.
(bkz: bugün benim efkarım var zarım var)
gitarla dinlesen bir boka benzemez..
saçmadır. tercih meselesidir. ayrıca gitar bir sazdır. saz diye kastedilen bağlamadır.
neresinden tutsan elinde kalan önerme.
başlığı açanın ciddiye alınır bi tarafı yok, fikir kırıntısı taşımayan bilgi fakiri saçmalıklara cevap vermeye bile değmez, mesele şu ki, sözlükte sadece bu tip ergenuslar var sanılmasın, derdim o.
nerden başlasak bilmem ki? (madde madde sayayım bari)
bedava ders 1: gitar da bir sazdır
bedava ders 2: senin tarif etmekten aciz olduğun telli çalgının adı bağlamadır
bedava ders 3: bağlama çalana fakir değil "halk ozanı" derler
bedava ders 4: bağlama ile "arabesk öttürme" diye bir şey yumurtlamışsın, la havle vela kuvvete, bağlamaya bu yeni über misyon yükleme de nerden çıktı kulaksız?
bedava ders 5: bağlama 1000 yıl önce de vardı, 100 yıl önce de, şimdi de...gelecekte de var olacak, zoruna mı gitti allasen?

dip not: bu söylediklerimin %78'i doğrudur:)))
(bkz: kötüleneceğini bile bile entry girmek)