bugün

benim facebook uzerine soylemek istedigim biseyler varsa o da gereksizligiyle ve ozellikle de yeni nesile zarar vermesiyle ilgili olur. hic kimse karsilastirmiyor mu facebook kullanmadan onceki iliskilerini ve hayatlarini simdiki halleriyle. nasil oluyor da o illetin hayatlarina getirdikleriyle goturduklari arasindaki ucurumu farkedemiyor insanlar anlamiyorum. anlamaya caliyorum ama anlayamiyorum. cevremizdeki herkesin bu illeti kullanmasi insani hesap acip herkes gibi olmaya ikna etmesine yetiyor olsa gerek. eger insanlara sundugu diger uygulamalar bunda etkili oluyorsa vay halimize.

biz degil miydik hi5'te resimlerini paylasanlarla alay eden. biz degil miydik chat sitelerine 'arkadas' yapmak icin girenlerle dalga gecen. cok degil 7-8 yil geriye gitmemiz lazim. insanlarla iliskilerimizin yuzyuze, canli kanli oldugu, karsimizdaki konusurken kelimelerinden cok mimiklerinden, yuz ifadesinden anlam cikardigimiz, dostluklarimizi, dusmanliklarimizi, iyi kotu tum hislerimizi kendimizde buyuturken, sadece bize yeteri kadar yakin olan insanlarla paylastigimiz zamanlar cok uzakta degil. insanlar eski sevgililerine laf sokuyor facebook araciligiyla, ya da canimli cicimli zerre samimiyet barindirmayan, klavye harflerinden ibaret dosluklar nasil oluyor da bizim gibi 20'li yaslarda, o eski sicak muhabbetleri yasayip, onlarla buyumus nesli cezbediyor anlamiyorum. anlayamiyorum.

durum yeni nesil icin daha vahim. biz hic olmazsa gelisme cagimizda nasil arkadasliklar kurulur nasil gelistirilir ogrendik. ancak simdiki liseliler tam bunu ogrenecek yastalar ve facebook onlarin bu tur seyleri ogrenmesine buyuk bir engel. arkadaslik bitirmek icin, cikip birinin karsisina konusmak yerine tek tikla "unfriend' ediyor ve bitiyor o arkadaslik. biriyle guzel vakit gecirip daha cok takilmak istediginizde once arkadas olarak ekliyorsunuz, o kisinin paylastigi biseyi begeniyorsunuz ve mesaj atiyorsunuz takilalim diye. bu ne kadar saglikli sizce bu yastakilerin sosyal gelisimi icin ?

ve daha bi cok sey. resimlerden iliski durumlarina, ebeveyn arkdasliklarindan siyasi paylasimlara, sictigi bokun resmini koyanlardan ask hayatini sosyal mecrada yasayanlara, kucuk kizlara sozlu ya da gorsel tacizde bulunan kapali oda sapiklarindan kiz dusurmek icin facebook kullanan abazalara, kendini zeki birer komedyen zanneden genclerden ayni sekilde kendini duygusal birer sair zanneden liselilere... sosyal hayati yikiyor bu sey, kullanmayin kullandirtmayin ozellikle de kucuk yastakilere. lutfen. kendinizi dusunumuyorsaniz onlari dusunun. hayatin disarda oldugunu, yasadikca buyumeyi, yorulmayi, aglamayi, neyi nerede kiminle paylasmayi ogrenmesi gereken genclere cocuklara bu kadarani borcluyuz bence.
dondurulup kurtulunması gerekilen sosyal paylaşım sitesidir.