bugün

Uludağ sözlük banko alır.
bu (bkz: farkbuddy) ne içiyorsa ondan istiyorum. instagram da facebook ta sizin olsun.
versusu yoktur ikisi de ayrı mecralar.
Ben Uludağ sözlük diyorum.
instagram açık ara önde şu an.
Facebook da akraba tayfası gına getirdi.
instagram da ise sürekli mutlu mesut pozları atan arkadaş çevresi. Bebeklerini ve karılarını sürekli görmekten bende aile reisi sayıyorum kendimi.
türkiye gibi ülkelerde takım tutma hastalığı var. genelde instagram cı oldu insanlar. hani eskiden nokiacıların bir anda iphone cular olması gibi.

facebook'un instagram'dan ne eksiği var veya instagram'ın facebook'tan ne fazlası var anlamış değilim. whatsapp la beraber hepsi aynı şirket zaten. yıl olmuş 2023, hepsini bir araya neden toparlamadılar ki. meta adı altında yap gitsin de millet o mu bu mu demek zorunda kalmasın.

hangisi daha beyinsiz yapıyor dersek; açık ara instagram derim. keşfet adı altında beyin fonksiyonlarına anlık tecavüzler uygulayan başka bir şey yoktur sanırım. shorts ve reels videoları da aynı.

bir de şu replik var; "facebook mu kaldı yeaa!" yani demode oldu o artık, aştık biz onu, teknolojiyi daha iyi kullanıyoruz hesabı. bir şey olduğu yok, sadece ışık hızında beyin fonksiyonlarını yitiriyorsun. son zamanlarda neden hafızan zayıfladı sanıyorsun? türkçe konuşmayı ve yazmayı bile unuttun haberin yok.
facebook'un instagram'ı havada karada s*keceği versus.

instagram neden bu kadar çok seviliyor anlamış değilim. aşırı sığ bir platform. sadece fotoğraf ve video üzerine kurulu, ve zannımca arayüzü de kullanıcı dostu falan değil, karman çorman bir yapısı var. özellikle yorum kısmı falan. bir de hep facebook'a laf atarlar, yaşlı instası falan derler ama ne kadar çer çöp, ne kadar kimyasal atık insan varsa hepsi bu platformda. toksik reel'lardan bahsetmiyorum bile zaten. bir de bu işi ticarete dökmüşler, only fans gibi ücretli üyelik vs getirmişler. zaten bundan önce de insanlar yeteri kadar kendilerini pazarlıyorlardı. bu üyelik sistemi de işin tuzu biberi olmuş. ha bir de şu 7-24 boomer gibi reel izleyip de, asla dur durak bilmeden, sabah akşam izlediği reel'ları dm üzerinden bana yollayan boomer kardeşim, gözünü seveyim atma artık amk. hayır kendine yazık, 35 tane reel atmışsın ve bunların herbirini izleyip yorum yapmamı mı bekliyorsun? o kadar işsiz değilim, üzgünüm.

gelek facebook'a. arkadaşlar facebook adamın dibidir. fanboyluk olsun diye söylemiyorum. bu platformda var olan çeşitlilik isviçre çakısında bile yoktur. öncelikle "sosyal medya" kavramının hakkını verebilen bir platform. özellikle kendine has gruplarıyla, sayfalarıyla, durum sistemiyle, sohbet sistemiyle ve youtube gibi bir deneyim yaşatabilen video sistemiyle ve daha nice çeşitlilik ile birlikte, gerçekten benim gözümde eşsiz bir platform olmayı başarıyor. ama en beğendiğim özelliği ne diye sorarsanız, sohbet sistemi, video sistemi ve durum sistemi cevabını verirdim herhalde. bu platformda mesajlaşmak kesinlikle aşırı keyifli. mesaj kutusu görselliği, renkli temalar, nickname sistemi, özel ifade sistemi... ne ararsan var arkadaş. durum özelliğini seviyorum, çünkü o an ki ruh halime bağlı olarak, istediğim her şeyi yazıp paylaşabilir, dinlediğim şarkıyı anlık olarak belirtebilir, ve tabii ki fotoğraf paylaşımı da yapabilirim. her şey, her şeeey! ne ararsan var. video sistemine de bir o kadar çekiliyorum, çünkü cidden en az youtube kadar deneyim vaadediyor. özellikle video kalitesini ayarlayabilmesini, ve genel video işleyişini çok beğeniyorum. gayet kaliteli bir aktarımı mevcut.

eksi yönleri yoq mu la bu platformun deyyüz? demeden edemediniz tabi. elbette var adamım. mesela fake hesaplar aşırı fazla. yaşlı kesim maalesef fazla. bir de +50 dayıların, sıkça 15-20 yaş aralığında ki kadınlara fütursuzca yürümeleri, maalesef bu platformu zedelemekte. dolandırıcı sayfaları, grupları aşırı fazla. (bkz: forex dolandırıcıları) başka başka başka... yok herhalde ya, bu kadardı. zaten siz belli bir algoritma oluşturduğunuzda bu saydığım şeylere de maruz kalmayacaksınız. algoritmayı ne şekilde yönlendirdiğiniz çok önemli. faydalı sayfaları takip edip, gerçekten kaliteli gruplara üye olduğunuzda facebook'un faydalarını sonuna kadar hissedeceksiniz, bana güvenin. (bkz: ekşi şeyler) şuan genç kesim maalesef instagram'da boş boş vakit geçirmekten başka bir bok yapmıyor. bu kesim halâ facebook'ta kalmış olsaydı, zannımca sosyal medyadan daha çok yararlanabileceklerdi.

yine de son karar sizin, ahanda versus da böyle yapılır. namıdeğer nivna, yeni nick'i ile gümbür gümbür geldi. günaydın!