bugün

bu tip dolandırıcılık türü yıllardan beri varlığını sürdürüyor mu bilmiyorum ama, şu sıralar facebook anasayfamda bolca karşıma çıkıyor. gelin şunlara bir yakından bakalım.

bunların olayı, sahte bir yatırım şirketi kuruyorlar. şirket bile değil lan, s*kindirik bir facebook sayfası ve whatsapp business hesabı. facebook sayfalarında şu tip postlar paylaşıyorlar;
1.000TL yatır, 3.000TL 24 saat içinde al gibi şeyler. işte forex sistemi üzerinizden yatırımlarınız değerlenir, profesyonel ekipler tarafından kazancınız değerlendirilir, size kazandırır vs.

arkadaşlar öncelikle bunlara asla inanmayın! bir kere zaten bu hayatta bu kadar kolay parayı asla elde edemezsiniz. yıllardır para kazanıyorum, ve bu duruma oldukça aşinayım. dünyanın hiçbir yerinde bu kadar hazır bir paraya sahip olamazsınız. dipten bir anda uzayı gören biriyseniz de ya aileniz zengindir, ya merkez bankasını soymuşsunuzdur, ya hırsızlık yapmışsınızdır, ya da dolandırmışsınızdır. belki de kumardan kazanmışsınızdır ama o herkesin harcı değil maalesef.

bir de adamlar sistemi öyle kurmuş ki, birebir gerçek facebook hesaplarından yorum kısmında dekont falan paylaştırmışlar amk. hayır hesaplar neyse de, dekontolarda ki miktarlar o kadar uçuk ki, hani birazcık insanın aklı başındaysa, bir "hass*ktir çekip, ne oluyor lan" der yani en azından. yani o kadar ütopik miktarlar. bence en büyük falsoları bu. ancak yine de ülkemizde kolay para o kadar arzulanmakta ki, kim bilir kaç kişi düşmüştür bu oltaya. bir de postların beğenileri de bir hayli yüksek. muhtemelen bot basıyorlardır diye düşünüyorum ama inandırıcı olsun diye bayağı bir uğraşmışlar.

neyse işte yalandan yere ben bunlara whatsapp'tan mesaj attım. +370 kodlu wp business hesabı. inandırıcı olsun diye kalkmışlar özel numara bile tedarik etmişler. kod hangi ülkeye ait bilmiyorum, önemli de değil zaten. işte sordum, dedim karşim;

+ benim 10 tl param var. bunu size yatırsam, 100TL olarak geri alabilir miyim?
- hayır efenim, minimum tutar 500tl'dir, denemelik için yatırmanızı tavsiye ediyorum, işte güveninizi kazandıktan sonra belki yine yatırım yaparsınız.
+sizlere nasıl güveneceğim?
- facebook sayfamızda ki dekontlara bakabilirsiniz efendim.

bir de şey diyorlar, işte yatırım yaptıktan sonra dekont paylaşmanız mümkün mü? vs diye. adamlar inandırıcı olsun diye gerçekten ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, ama benim gibi hayatı gören, neyin ne olduğunun bilincinde olan, ve uyanık olan biri bunlara inanır mı? asla!

neyse işin aslına gelirsek, özellikle facebook'u yaşlı kesim daha fazla kullanmakta. bu sözlükte pek dangalak olduğunu sanmıyorum ama, yine de özellikle yaşı büyük abilerim ablalarım atlamasın bunlara sazan gibi. yoksa yatırdığınız paranın üzerine soğuk su içersiniz. şimdi diyeceksiniz, lan sen bunlara para yatırıp da dolandırılmadın, böyle olacağını nereden bilebilirsin? diye. bunların dolandırıcı olduğunu anlamanız için azıcık mantıklı düşünmek, sazan gibi atlamamak, ve biraz da t*şak geçmek gerekiyor. sonu ise tahmin ettiğiniz gibi, engel yemekle sonuçlanıyor.

ben biraz işi makaraya vurdum ama, mevzuyu anlamak isteyenler bu başlığın galeri kısmına göz atsın. bazı görseller paylaşacağım, ve bu entryde burada noktalayacağım. yazmaktan en keyif aldığım entry buydu lan dkznsnxnd.

iyi akşamlar!
Forex dolandırıcılığı, yasa dışı şekilde işlem yapan sahte forex şirketlerin çeşitli hileli işlemlerle yatırımcılarının paralarını aldığı dolandırıcılık yöntemlerinden birisi
(bkz: allahın belaları)