bugün

listesinde sadece arkadaşlarını barındıran insan modelidir. tabii ki ezik değildir. tanıdık tanımadık, önüne çıkan her profile arkadaşlık yollayan basit insandan daha üst seviyededir gözümde. helal olsundur. allah başımızdan eksik etmesindir böyle ezik(!)leri.
(bkz: arkadaşlık davetlerinden bunalan insan modeli)

edit: başlık başıma kalmış.
yok twitter´dir,sözlüktür, emaildir, msn´dir ,yahoo messenger´dir derken farkina vardigimda bak sen demek bu varmis diyerek kayit oldugumdan beri habire birilerinin beni arkadas yaptigina sahit oldugum, ancak kirk yilda bir girmeye zaman bulabildigim, pekcok olayini anlamadigim bir sayfadir, facebook...

bu sayfalar o kadar türediler ki,her sayfada 200 arkadsin olsa, bunlardan 20 tanesine kayitli olsan, 4000 kisi yapar ki, ona arkadas denmez...ahbap bile denmez...benim kardesim var, adamin 240 kisi kayitliymis facebook´unda.... "n´oluyo ki öyle 240 kisi kayit olunca" diyorum, "hiiiicc ezik asosyal bir görüntü olmiyyim diye "diyor.

isimiz gücümüz var , öyle 240 kisi kaydetmek icin günde 10 saat facebook´un basinda oturmak lazim. bana resmen zaman kaybi gibi geliyor. sen iyisi mi facebook´a 4 kisi kaydet, birisi abin, digeri ailen, biri en iyi erkek arkadasin, tabii öbürü de kiz arkadasin olsun, öyle oturup 10 saat facebookta oturup zaman öldürme, git kendine, vatana millete faydali bir is yap, kitap oku, gazete oku... hatta bu sözlük isi bile bayaa zaman aliyor, bir de sey var icq....simdi olaya bak, sözlük, icq,msn,yahoo, emailler, bilimum chatler, su bu derken, valla komputerin basindan kalkamazsin...

hayat mi lan bu... cybernet te gecen ömre de ömür mü denilirmis....
facebook arkadaş listesinde yolda görse en fazla selamlaşacağı insanları bulundurmayı ve samimi olmadığı kişilerin sayfasını görmelerini istemeyen gayet normal bir insandır.
her ne kadar bu hareketin doğru olduğunu düşünsem de, tanıdığı birileri ekleyince geri çeviremiyor insan yahu. ya da ne bileyim merak ediyorum ben şahsen başkalarının sayfalarını, ekliyorum öyle. şimdi facebook'ta en az 200-300 arkadaşım var ama sorsan kaçı gerçekten arkadaşın diye, en fazla 10-15 derim.
samimiyetsiz, yakinen tanımadığı herkesi arkadaş lisetesine ekleyip, bununla hava atmaya kalkmaktansa, az ama öz arkadaş sahibi olmayı tercih etmiş olması muhtemeldir. ezik midir? tartışılır.
800 arkadasindan 50'sinden fazlasinin adini sayamayacak olmaktansa, bildigi adamlari listesinde tutan, canciger olmasa bile en azindan tanidigi, ayni okulda olup da hic konusmamis - adini dahi bilmeyen adamlari listesine ekleme ihtiyaci duymamis kimsedir. Insanin bagrina basmasi gerekilen ezik tipidir
ezik ha? ne ezmesi bu fındık ezmesi mi? zeytin ezmesi mi? eğer bir insan ezmesinden bahsediliyorsa ve bu üzerinden tır geçip o hale gelmesi ile sonuçlandığı temel anlamlı kullanımsa? yok hiçbiri değil de en korkunç ve en muhtemel son seçenek -ekstrası- son dönemin popüler yamuk türkçesi ile kullanılan aşağılama anlamı taşıyan ''ezik'' ten bahsediliyorsa... evet şu anda halıhazırda 50 milyon civarında insan itham ediliyor demektir. elli milyon insanın tükürüğü ve karakteri ile güreşmektense bir ayna alıp doya doya bakmak işi paklar... beş milyon kimlik de olabilir o arkadaş listesi adı verilen listede. o beş milyon kişiden hansinin eli kara bir günde sırtınızda oldu ya da hangisinin omzuna başınızı koyarak içinizi çeke çeke ağladınız. yoksa? yoksa???!

(bkz: arkadaş)
önüne gelen insanı tanıyıp etmeden ekleyen ve üstüne bununla da hava atan insan tipinden çok daha iyi olandır.
bir kere; feysbukta takılan bazı insanların birbirlerinin arkadaş listesindeki arkadaş sayısına bakıp, "ahaha lan y'nin arkadaş sayısı benimkinden azmış, iyi iyi!" diyerek karşıdakini küçük gördüğüne ya da kendisiyle kıyasladığına, egosunu tatmin ettiğine eminim. "inanmıyorum yaa, x'in bile arkadaş listesi benimkinden kalabalık! kaltak işte!" diyip, hırs yaptıklarına da eminim.

sırf bu sebeple (arkadaş listesi en kalabalık olanlardan biri olmak), tanıdığı tanımadığı, sevdiği sevmediği, arkasından konuştuğu, belki tahammül edemediği insanları dahi listelerine arkadaş niyetine eklediklerine de eminim. neden? kimse ona "arkadaşı olmayan ezik" demesin diye. kendisi, az sayıda arkadaşı olan insanı küçümsediği ve dünyadaki en büyük azaplardan biriyle terbiye edildiğine kendini inandırdığı için. (bkz: kişi kendinden bilir işi)

bununla kalmayıp, "gelsin benim fotoma yorum yazsın" niyeti güderek, sırf fotoğraf altlarındaki yorumları çoğaltmak adına arkadaşlarının(!) her boktan fotoğrafına, videosuna, durumuna yorum yazıp, "beğen" seçeneğine tıklıyor olmaları da muhtemel.
bu insanlar kendilerini kandırmıyor da, ne yapıyor peki?

böyle baktığımızda, aslında ezik güruhun kimlerden oluştuğu ortaya çıkıveriyor.
Az ve özdür, tanımadığı -hatta bazı tanıdığı- kişileri eklemez, kabul etmez. Ezik değildir. Önüne gelen erkeği ekleyen orospu potansiyelli kız veya gördüğü her karı-kızı ekleyen pezevenk potansiyelli herif ile arasında çok fark vardır. Yaptığı iş En iyisidir, en doğrusudur.
kendisini ekleyenleri kabul etmeyen kişidir. şahsen tanımadağım birisi beni eklediğinde 'tanışıyor muyuz?' diye bir mesaj atmaya üşenmem. Evet hatırlarsam tamam. Veya aynı okuldan mezun olmuşuzdur 50 tane ortak arkadaşımız vardır 1-2 dönem büyük-küçüktür benden, onunla da tanışırız hiç olmadı. işin özeti bu ezik, ezik değildir, facebook'un mantığını kavramamıştır.
zilyon tane arkadaşı olan, saatlerce başında durup da bir bok üretmeyen hıyarlardan hallicedir.

ahahhahah şimdi içine oturur bu senin hemen kötü butonunu aramaya başlarsın...

bak az sağda... heh orda...
ne adamlar gördüm facebookta hesabı yok, ne hesaplar gördüm başında adam yok.*
(bkz: aa bu benim lan)

var olanları da silmeye çalışıp, kirlilik yaratmamaya çalışıyorum. tanımadığım insanlar ya da yolda görsem selaam naverr? demediğim insan resimlerini neden görsün? eziğim ama dimi? arkadaş azlığımla gurur duyuyordum halbuki .(
arkadaş sayısı = popülarite zihniyetinde olmayan kullanıcı.
seçici insandır bu yüzden az arkadaşı vardır, iyi ve kötünün ötesinde bir tercih meselesidir...
Böyle insanlara ezik diyen zihniyet, ezik olmamak için merhaba bile demediği insanlarla arkadaş oluyordur.
facebooku olmayan kızdan daha az ezik olan kızdır.*
olması gerekeni uyuglamaya dökendir. zira mutludur kendisi daha az dedikodu daha az safsata daha az hainlik ve iki yüzlülük.
x: hapşııııı !!
y: çok yaşa
x: pardon isim neydi? ve x y'yi ekler.

feysbukdaki durum artık bu hali almışken listende 10 bin kişi olsa kaç yazar diye sormak geliyor içimden.
binlerce tanımadığı arkadaşı olan ameleden daha iydir.
(bkz: seçilen değil seçen olmak)
(bkz: facebook üzerinden karakter tahlili)
(bkz: aa bu benim lan)
o değil listedekilerin çoğu da kardeş, kuzen muzen... çok ezikim lan.
herkesi ekleyen, ilişki hanesinde, en az 50 kardeşi görünen, bağırsak faaliyetlerinden yatış saatine her şeyi durumuna yazan, "ezik"ten yeğdir.
en iyisini yapan insandır.