1. 1.
  gelecekçilik.
  italyanca futurismo'dan türemiştir.
  20. yüzyılın başlarında italya'da ortaya çıkan sanatta devrimi ve dinamizmi vurgulayan akım.
  en çok görsel sanatlar alanında etkili olmuştur.
  6 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  20yy'ın başında yeni yaşamı ve yeni yaşamın teknolojisini özne alarak tanımlayan, hareket ve dinamizme önem veren, geleneksel kuralları yıkma amacı güden bir sanat akımı olarak doğmuştur. italyan Şair Marinetti'nin 1909'da Fransa'da yayınladığı bildirgeyle ortaya çıkan bu akım; şiir, edebiyat, resim, grafik, tipografya, heykel, ürün tasarımı, mimarlık, fotoğrafçılık, sinema ve tiyatro eserlerini içeren bir hareket olarak başladı.

  Yaşamın sürekli değiştiğini, sanatın da yerleşik bütün kuralları bir yana bırakarak yeni biçim ve anlatım yolları yaratarak bu değişime ayak uydurması gerektiğini savundu. Ancak Fütürizm başta bir sanat akımı olarak yapılanmış olsa bile, günümüzde, her konuda gelecek üzerine düşünenlerin öngörülerini, gelecek senaryolarını, fütürist fikirler başlığı altında paylaştıkları bilimsel bir kavramdır.

  Teknoloji, eğitim, sağlık, enerji ya da bireyden topluma bizleri ilgilendiren her konudaki gelecek, fütüristlerin konusudur.
  3 ... ulamemobahbi
 3. 3.
  geçmişçiliğin reddi..
  ... piano-forte
 4. 4.
  edebiyatımızda nazım hikmet en önemli temsilcisidir...
  2 -1 ... baravi
 5. 5.
  passaparolada cikan bir soru.
  1 -2 ... spiritualized
 6. 6.
  Bu akımı belirleyenlerin ya faşist ya da komünisttir.Nazım Hikmet üstadımızın güzel günler göreceğiz * şiiri iyi bir örnektir.
  1 ... chili pepper
 7. 7.
  siirde temel öğeler cesaret, cüret ve isyandır.
  edebiyat durgunluktan ve uyuşukluktan sıyrılmalıdır. edebiyatta işlenecek konular saldırgan hareketler, kavga ve dövüştür.
  dünyanın tek sağlık ilacı savaştır.

  gibi pek sert maddeler iceren bildiriyle Tommaso Marinetti sefliginde ortaya cıkan sanat akımıdır.
  ... dark darkest darko
 8. 8.
  italya'da gelişmiş yenilik taraftarı bir akımdır. bunun yanında rusya'da da marksist edebiyatın yön kazandığı bir bölüm olmuştur, türkiye de ise bu akımın tesiri altında şiir yazan nazım hikmettir.

  fütürizm, edebiyatla başlamış olmasına rağmen, mimarlık, resim ve heykel gibi diğer sanat dallarında da kendine yer edinmiştir.
  ... alec yulin
 9. 9.
  "dün bugünü, bugün de yarını getirir." söyleminin aksine "dün bugünü getiriyorsa hazırlanalım da yarın da bugünü getirsin madem."i benimseyen felsefe.
  ... yanlisleyla
 10. 10.
  (bkz: nofuture)
  ... paraisorey