sabahları duyalanı daha bir etkileyici ezanın seslendirilmesi.
aylar sonra tekrar duyuldugunda adami garip eden ses.
tüyler ürperten melodik ses.
günün anlamı...
uykun gelmez ya da uyumamak için her şeye direnirsin.sonra bir ses yükselir gün içinde duyduklarına benzer ama onun gibi etkileyeni yoktur.
bir zamanlar türkçe okunan ve tekrar arapçaya çevrilen ses .
huzuru çağrıştır, bütün o yorgun karmaşık günün içinde ya da yeni bir güne başlarken, bütün karanlık kalkıyor demektir.
an itibariyle kahramanmaraş şehrinden yükselen ses.
çocuklar için eve dönüş vaktidir.
(bkz: ezan sesiyle eve gelen çocuk)
eger sisler bulvari olmasa
eger bu sehirde bu bulvar olmasa
sabah ezaninda yagmur yagmasa
süphesiz bir delilik yapardim...

(bkz: atilla ilhan)
sabah olanı daha bir etkileyici, daha bir huzur veren ses.
sesi güzel olan müezzinlerin okuması gereken çok etkileyici ve güzel ses.
ecdadımızın minarelerden eksilmemesi için uğruna canlarını feda ettiği, günümüzde bazı din düşmanlarını aşırı derecede rahatsız eder hale gelmiş namaz çağrısı. aylarca hasret kaldıktan sonra istanbul camilerinden yükselişini tekrar duyduğunda huzurun iliklerine işlemesine neden olan ses.
(bkz: türkçe ezan üzerine)

ayrıca; yeni camii'nin önündeki akşam ezanlarını, camiiyi karşınıza alan bir banka oturup dinleyin. huzur vericidir. türkçe olsa keşke o ayrı.
gecenin bi yarısı başka biri çıkıp bağırsa insanların ne tepki vereceğini merak etmeme sebebiyet vermiş, müslüman inananları duaya çağıran ses. çocukken, sabah ezanı okunmaya başladığı anda annemlerin yanına gider, yanlarına girerdim. istisnasız, her sabah...
Sabahları saba makamında,
Öğleleri uşşak yahut hüseyni makamında,
ikindileri rast makamında,
Akşamları segah makamında,
Yatsıları hicaz makamında olan namaza davet.
yakındaki bir camideyse adamın kulaklarını zorlayan, uzaktaysa kulağa hoş gelen sestir.
eğer bu bir namaza çağrı şekli ise ve dönemin arap toplumunda olmayan zaman mevhumu ve dolayısıyla bu kavramı ölçmeye yarayacak alet (bkz: saat) de olmadığı göz önüne alınırsa gerekli olan uygulama ancak günümüz koşullarında herkesin kolunda bir saat yoksa cep telefonunda bir saat o da yoksa yoldan gecen adama sor kabulüyle son derece gereksiz ve yabancı dilde olan uygulama. özellikle bazı bülbül sesli(!) müezzinlerin de kendilerine ciddi sövdürme potansiyelleri vardır.
(bkz: huzur)
Müslümana huzur veren , dinsizi huylandıran ilahi sözler dizesidir.
şişen kafayı dindiren sestir. sözlükte kafa ütüleyen yazarların sesinden daha fazla rahatsız etmez.
özellikle ramazan'da akşam okunanı insana sevinç ve huzur verir.
dun gece sliven'de duydugum ve kulaklarima inanamadigim ses. bunu burada duydum ya olsemde gam yemem. ev ahalisi olarak balkonda ayakta dinledik ve cok ozledigim bir ses oldugunu tekrar animsadim. gunde 5 vakit duyunca herhalde bu kadar dikkat etmiyoruz ama uzaklarda insanin icini huzurla kaplayiveriyor.
güzel okunduğunda inananların içine huzur dolduran, kötü okunduğunda "sus artık" dememize neden olan müslamanları namaza davet eden çağrı.
bi zamanlar neil armstrong un uzayda bile duyduğu halde yine bir zamanlar ankara nın bazı semtlerinde duyulamayan islami ibadet çağrısı.Ankara o kadar uzak yani.