bugün

maksadın müzik değil ezan okunurken onu dinlemek olduğunu bilmeyen.
yalnız müziği kısınca olacğını sanan.
ama konuşmayı hatta bağırarak konuşmayı kesmeyen kişidir.
Yapılması gerekendir, garipsemek gariptir. Onun inancına saygısına saygı duymak gerekir. Şöyle ki, hayvanların dahi sükunetle dinlediği ezanı bizim laralalalaaa'yla dinlememiz doğru değildir. Elbette kişiseldir bu.
saygıdandır. rakı masasında ezan bitene kadar içmeye ara vermek gibi çeşitlemeleri de vardır.
ezanı daha iyi duymak için televizyonun sesini kısıyordur. ezanın ne dediğini, ne anlatmak istediğini merak ettiği için dinlemek istiyordur veya mahalledeki imam akrabasıdır ve sesini duyup onla gururlanmak ''vay be amcamın sesine bak herkes onu dinliyor." demek için yapıyor olabilir.
bacak bacak üstüne atmış oturan insanın, ezanı duyunca doğrulması ile aynı sebepten bu eylemi gerçekleştiren tiptir, saygıdan olsa gerek.
sadece beslediği sevgi ve muhabbetten dolayı duyduğu saygıdır.

ezan sesinin, dinlediği veya izlediği şeyden çok daha önemli olduğuna itikat etmiştir. buna iman etmesi ve bu şekilde davranması onun günah haznesinin çok olmasıyla alakalı değildir. ve bu şekilde davranmasına da mani değildir.

hz.ömer aşere-i mübeşşereden olup 4 halifeden biri olmasına rağmen, günahlarının affına vesile olan şeyin ezan okunurken ona karşı duyduğu sevgi ve tazim olduğu rivayet edilir. ezan okunurken ne iş yapıyorsa keser, sadece bütün bir haşyet ile dinlermiş.
hoşgörü ve saygıya sahip insan tipidir.
Arapça ve makam bilgisi üst düzeyde kişinin eylemidir."Bir hatalı okusun minareye oturturum" edasıyla pür dikkat dinlemektedir ezanı.
değerlerine saygı duyan, önemseyen insan tipidir.
Saygıdandır.
ezanı dinlemek istiyordur.
ya da iki dakikada olsa dünyavi seslerden uzak kalmayı istiyordur.
kısacası ilginç değildir.
şekilcilik ve hoşgörünün karıştığı bir psikolojik baskı.
dine olan saygıdandır.
ateist bile olsa saygılıdır helal olsun onadır.
kesinlikle kişiye kalmıs bi durumdur. saygı meselesidir kısacası. ama müzik falanda dinlerken neden hep ben kapatıyorum bi defa da imam beklesin diye bi düşüncede gecmiyor degil aklımda.
sanki müezzin buna canlı bağlanıyor da televizyon yankı yapıyor..
Babanın karşısında ayak ayak üstüne atmama eylemiyle bağdaştırılabilir. saygıdandır..
saygıdan dolayı alışkanlık haline getirilen davranıştır. saygı göstermese belki darağacına gönderilmez ama hayatta bazı şeylere de saygı duymak ve özen, kişiyi güzelleştirir, ruhla ilgili bir şey.
öğrenilmiş davranış biçimidir.
kendini huzurlu hissediyordur.
kimsenin işine karışmayıp sana da bu davranışı dayatmıyorsa kendi kendine ne yaparsa yapsın tipidir.
elaleme ne la!
dinine saygılı insandır.başka açıklaması yoktur. 2 dakikada olsa yaptıgı tüm işe ara veren insandır.
sorsan saygıdan diye cevaplar ancak bir dine saygıyı şekilcilikle ifade etmenin yanlış olduğu kanısındayım ezan okunuyor diye bacak bacak üstündeki ayağı indirmek televizyonun radyonun sesini kısmak dinin bir gerekliliği değil şekilciliğin bir gerekliliğidir önemli olan neyi nasıl yaşadığındır ne hissettiğindir namaz kılıyorum diyen bir insanın sadece hareketleri yapması ne kadar abes ise ezan okunurken bir şeklcilik içinde olmak o denli abestir ezanı dinlemiyorsan birşeylerin sesini kısmana gerek yok ezan bir çağrıdır o çağrı kulağına sadece melodi gibi geliyorsa onu dinlemenin gereği yoktur ancak bizim toplumumuz bu durumu bir alışkanlık haline getirmiştir kuranı okumayız ama baş köşede tutarız namaz kılmayız ama ezana saygı gösteririz.
dini, bir düşünce duygudan ziyade şekil olarak yaşamaktan vazgeçtiğimiz zaman o dine gerekli saygıyı göstermiş oluruz.
edit: burda yazar kendini eleştirmiş ve kendi gibi olanlara seslenmiştir.
"bir gün müslüman olmayan bir ülkede bir arkadaş ile araba yolcuğu yapıyorduk. tabi kendisi gittiği yolu semti tanıyor. bir yaz günü güneş gözlükleri külüstür bir araba ve yolculuk esnasında dinledigimiz müslüm baba her neyse tam uzun bir yola geldik yolun sağ tarafı uzun duvarlarla kaplı duvarın arkasında ne olduğu görünmuyor tam soracakken bir baktım müziğin tam heyacanlı yerinde teyibi kapattı tabi ben şöyle kendisine baktım o kendisini hiç bozmuyor. sordum kendisini niye kapattın müziği?

cevab: mezarlık sağ taraf o yüzden tabi gülme kırizi tuttu beni.

bunu yapan has konyalı bir insan.
not:bu olay uydurma değil gerçektir.
adamdır, adamın hasıdır.
ister müslüman ister musevi olsun.inandığı din olsun olmasın dine saygı gösteren tiptir.
insanların sadece paraya saygı göstermediklerini gösterir.