bugün

bir karınca yiyen bulup odama salma isteği oluşturan bir durumdur. ilaçla da gitmeyen bu kımıl kımıl canlılara yeni yöntemler aranmaktadır.
Berekettir.
(bkz: karınca tebeşiri)
tonluk bi termit karinca olmadigi surece eve etkisi olmayacak karinca.
hayvanı biraz takip ettikten sonra yuvasını tespit edip, giriş bölümü ve çevresini tuzlama operasyonuyla kurtarılabilir.
eve-evi basması mevzusunu bir kenara bırakırsak; bundan kurtulmak için piyasada satılan ses dalgası yayan kovucu ürünler var ya. hah, işte onlardan sakın almayın. bir boka yaramıyorlar. harcadığınız elektriğe yazık. bırakın hayvanlar kafalarına göre takılsınlar.

bizdekileri kovalım diye alet aldık, fişe takar takmaz hayvanlar halaya durdu. işin garibi halayı gören geliyor, halayı gören geliyor. karınca kolonimiz ikiye katlandı.

her neyse; kovmayın la, besleyin hayvancağızları.
otoban olarak kullandıkları rotayı belirledikten sonra gişeler diyebileceğimiz noktalara vicks sürerek, giriş çıkışları kesebilir, içeride kalanların da nereye gideceğini şaşırdığı bir durum yaratabilirsiniz.

çok anlattım efendi gibi, dinlemediler.
oglum bagh giht dedim, dinlemediler..
üç-beş tanesini gözaltına aldım, ııhııh gene devam...
ben de bastım vicksi.
Toz şekeri yere dökmüş beceriksizin beyanı.

Halinin altına iteledin dimi.
suriyeden gelen karıncalardır.
giriş yaptıkları deliği tespit edin.

alçı ile deliği kapatın. net çözüm.

daha geçen başıma gelmişti, deliği kapadım, sıfır sıkıntı.
Karınca boş yere gelmez. Etrafın temiz olduğuna emin misin?
kesilmiş limon ve tarçın işi görür yallah eder.
Evi hamam böceği basmasına veya farelerin işgaline uğramasına göre daha masum duran bir durum.
çıktığı yerleri toz tarçın ile çevreleyin. o engeli aşamazlar. o sıra gidin ilaç alın. etrafı temizleyin.
Oraya buraya şeker döktüyseniz yaşanacak olası durumdur.
mutfağı ele geçirdiler oturma odası ve benim odam kaldı ama daha fazla dayanamıcam sanırım kapıyı zorluyorlar arkadaşlar. karınca tozuna karşı direnç sağlamışlar herhalde fayda göstermiyor.
akıllara şunu getirir.

çocuk babasına " bana ben nasıl oldum demiş. baba tam konuşacakken " gözünü seveyim leylek deme" demiş.

babasıda " oğlum akşam yatağın kenarına küp şeker koyduk sabah bir baktık sen varsın." demiş.

çocuk akşam yatarken küp şekerleri bir güzel koyuyor sabah bir kalkıyor her yer karınca.

" ulan diyor bi tane vuracam evlatsınız kıyamıyorum."
evin her yerinde karşınıza çıkabilirler. çok çalışkan hayvanlar tamamda kardeşim senin tuvalette ne işin var ne götürcen oradan evine sen. bu arada beraber uyuduğum karıncalarda mevcut. en zorlanılan durumsa evi temizlemek. öldürmemek için baya uğraşmak zorunda bırakıyorlar insanı. yinede bu minnakları seviyorum. iyi ki geldiniz.
Eve uğur getirir.
ali can annesine sormuş.

- anne ben nasıl dünyaya geldim*

annesi;

+ baban yatağa bal döktü..sabah kalktığımızda sen vardın.

akşam yatma vakti geldiğinden gizlice mutfaktan aldığı bal kavanozunu yatağına döken alican sabah uyandığında her yanının karınca olduğunu görür ve şöyle der;

- şimdi sizi öldürürdüm ama baba yüreği.. dayanmıyor!
çözümü şudur...

https://urun.gittigidiyor...WSNRZFLOD_B4aAoQCEALw_wcB

eczanelerde satılıyor...

karıncaların yuva girişine eve girip çıktığı yerlere geçiş güzergahlarını birer damla sıkın...

bir daha rahatsız etmezler...
karıncaysa sorun yok, kocancaysa sıkıntı büyük.

hakettim, eksileyin beni!
Karınca yiyen beslemeye delalet eder.

(bkz: swh).
(bkz: tükenmeyiz kırmak ilen)
karınca, karıncalığını belli edecektir her mesim.