en iyi maya torku ve dost marka yoğurttan olur.
Maya olan yoğurdun içine bir tatlı kaşığı gerçekliğinden emin olunan bal ve bir çay kaşığı tuz alıp karıştırarak yaptığım. Tuz geç ekşimesin sağlıyor. Isıtılmış fırında 6 saat bekledikten sonra sarsmadan çıkarılıp en az 1 gün buzdolabında beklemeli. Fırına yoğurdun kapağı açık koyulur. Buzdolabına kapağı kapalı koyulur.
Yoğurdu daha sağlıklı ve güzel yapan eylem. Sütü marketten değil gittik çiftlikten alırız ve mayalarız.

görsel
sutu bir tasım kaynatın ve sogumaya bırakın. parmagınızı yakmayacak kadar bir ısıya dustugunde dogal yogurt kulturuyle mayalayın. tencerenin uzerini guzelce ortun. mayalama isini aksamdan yaparsanız ertesi gun oglen saatlerinde yogurdunuzu acıp kullanabilirsiniz. unutmayın eksimeyen yogurt yogurt degildir yogurdun karakterinde eksimek vardır.
Bence en sağlıklı olan yoğurt.
Bir gece buzdolabında bekletirseniz taş gibi olur.

görsel
Bu hafta deneyecegim sey. Annem komsudan yardim almami soylemisti ama kendim deneyecegim. Hayat gelip gecerken yogurt mayalamamis olmak istemiyorum ahahahha
insanlığın sonunu getirmediğine göre evde yoğurt yapmak düşünüldüğü kadar zararlı değildir. Daha 10 15 yıl öncesine kadar marketten yoğurt almak yaygın değildi. Sağlıksız olduğunu düşünüyorsanız siz yemeğin kardeş biz yeriz. Ancak büyük şehirde sütü bulmak sorun. Aldığın gibi kaynatmalısın. Sonra o yoğurdu yapacak birisin bulmalısın vs.
Sağlıklıdır. Güvendiğim birinden sütü ve mayayı bulursam yaparım ve o mayayı da kaybetmemeye çalışırım; malum doğal ve sağlıklı olduklarından hemen bozuluyor.
Oldukça normal bir olaydır.
(bkz: annem)

Bu yoğurt başlıklarını kim açıyor sorarım size?
Pastorize edilmiş sütler evet daha hijyeniktir, bu sebeple onları kullanmayı tercih ederiz iyi bir iş gibi.

Lakin bu sütler maya tutmaz. Tutarsa bile akışkan olup umduğunuz yoğurda ulaşamazsınız.

Düşün yani canlı laktik asit bakterileri bile bu sütün içinde yaşamaktan, çoğalmaktan eriniyor ve sen bakterilerden daha iyi bildiğini iddia ediyorsun.

Hadi oradan.

Sair sütlere güvenmemekte de elbette haklksınız ancak bildiğiniz tanıdığınız satıcılardan satın alırken hijyen kaygısı da yersiz olabilir. Bilemedim.

Evde yoğurt mayalamaktır. Daima yaptığım.
Sağlıksız olduğu düşünülsede ondan aldığınız lezzeti hiç bi yoğurttan alamayacağınız bir gerçektir. Yediğimiz herşey sağlıklı sanki...
son derece güzel bir eylem. hazır yoğurda para verileceğine evde mayalamak en mantıklısıdır. açık ve net.
bir evde reçel yapmak değildir.
allah belanı vermesin hemi, yazık etmiş canım süte! zaten sütte hazır süt deme kafa atarım bak.

sağlıklıdır.
Oldukça sağlıklı ve doğal bir yöntemdir.
hoca durur mu yapıştırmış cevabı :

"ya tutarsa".
Annemin her cumartesi yaptığı olay. O yoğurt suyunu çekmesi için bir gün sabırla beklenir, ertesi gün kaşık dolusu yenir.
genelde mahalledeki dondurma dükkanından alınan eşşek yüküyle doğal inek sütünden yapılan, belli bir süre sonra ekşiyip mükemmel bir tada kavuşan yoğurt elde etme fiilidir.
marketten ihtiyacı gidermekten çok daha faydalı ve hesaplı eylemdir.
yakın zamana kadar tu kaka denilmesine rağmen yıldızı yeniden parlayan mayalamadır.
en leziz yoğurdu yemenizi sağlayacak aktivite. çalışan bir kadın olan annemin* haftada 3-4 kez yapıyor, sırf biz tadını seviyoruz diye. valla ana hakkı ödenmezmiş farkettim de.
ankara'lı olanlara a.o.ç'nin ürettiği yoğurt sütlerini tavsiye ederim. vakumlanmış paketlerin içinde mayasıda var.

dolapta günlerce durup ekşimeyen, ne idüğü belirsiz yoğurtları yemekten iyidir.
Bebeği olan her annenin her gün yapması gerekendir.
çocukluğa doğru götüren olaydır. anne, kızının eline tencereyi tutuşturur, kız sütçüden sütü aldıktan sonra dökmemeliyim dökmemeliyim diyerek, tencerenin içine bööön böön bakarak eve döner. anne sütü mayalar, sarar sarmalar tencereyi. örtüler açıldığında ise afiyetle yenesi yoğurt haline gelir.