bugün

en gözde çocuk oyunu
ahu tuğba ve tarık tarcan'ın başrolünü paylaştığı traji komik türk filmi..*
ergenleşmemiş evlilik. ergenlikten sonra nedense bu oyunu oynayacak eş bulunmaz hale gelmekte. *
eğer karizmatik yada güçlü biri değilseniz doktor olmanızın zor olduğu ufaklık oyunu...
özellikle 3-5 yaş arası çılgın bebelerin tercih ettikleri oyundur. genellikle kız çocukları arasında yaygın olarak oynanır. bu oyun, günlük hayatta yaşananların tekrarı, sahnelenmesi yani bir bakıma yeni öğrenilenlerin sindirilmesi işlevine sahiptir. aynı zamanda bu tip oyunlar gelecekte sahip olunacak rollerin provası olarak görülebilir.
bu oyunda çocukların canlandırdıkları karakterlerde bellidir. kız çocukların model olarak aldıkları anneleri; erkek çocukların ise babalarıdır. zaten tam bu noktada, merak ettiğiniz bir ailenin içini bu bebelerden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. çünkü bu meraklı bebeler evlerinde ne var ne yok oyunlarına yansıtmaktadırlar. kısacası, çocuktan al haberi gibi birşeydir bu.
eğer ki; imkanınız varsa ve bu bebelerden birinin yakını iseniz, onlara belli etmeden oyunlarını izleyiniz. çok sağlam diyaloglar barındıran bu oyunlarda kendinizi bir de küçük bir bebenin gözünden izlediğinizde emin olun gülmekten ölecek kıvama gelirsiniz.**
küçük yasta oynanan oyunlardan biri. bireylerden biri anne biri baba olur bir de çocuk vardır, baba karakterini oynayan şahıs birazcık akıllı ise çocuğu bakkala gönderir.
oynanırken, kimin anne, kimin çocuk olacağı konusunda başlayan uzun tartışma,taraflardan birinin:
'bu gün ben anne olayım, yarın sen olursun, hem sen geçen sefer iki kere anne oldun, ayrıca burası da benim odam!' demesiyle son bulur.
çocuklar için en iyi dramatik oyunlardan biridir. buradaki dramatik acıklı duygusal anlamında değil, paylaşım anlamında kullanılır. çocuklar kendilerini belki de en iyi evcilik oyunu ile ifade ederler. mış gibi yaparak anne, baba, kardeş, öğretmen vb. olurlar ve hayata karşı belli bir duruş sergilerler.
kutsal evlilik müessesesine * uygun olmayan, çocuk oyununa dönmüş evlilikleri ifade eden sıfat.
üniversiteye girip ev tuttuğunuzda kız arkadaşınızda var ise büyük bir evcilik oynarsınız. daha gerçekci daha zararlı...
bazen oyunculardan biri evcil hayvan olur.
(bkz: evcilik oyunu)
Küçüklerin en güzel yanı
-Evcilik oynarlarken izledim-
Korkmuyorlar gelin-güveyi olmaktan,
Ayaküstü evleniveriyorlar,
Evlerini bile dayayıp döşemeden.
Kim bilir,
Oyunu bile oyun diye oynamadıklarından!

Demek onlarda iç içe
Oyunla yaşam,
Düşle gerçek.

Bize gelince
Biz de evcilik oynuyoruz ama
Oyun olduğunu bile bile.

Gene de çok şey bekliyoruz evlilikten
Mutluluk bekliyoruz üstelik,
Bulduğumuzla da yetinmiyoruz ki!..
(bkz: rıfat ılgaz)
küçükken ne çok oynardık, ben hep ev olurdum.
Kız çocuklarının vazgeçilmezidir.