bugün

türkiye'de çok ciddi yer teşkil eden sektör. bazı yörelerde ise anlaşılmaz biçimde güven sembolü. misal bir diyalog;

+ usta adam yamuk yapmasın ?

- olurmu canım adam esnaf.
sürekli kapı önünde çay içen, şişme yelek giyip burma bıyık bırakan ve uzun sigara içen insanların ırkı.
en zor mesleklerdendir esnaflık.

çok zevkli, zorluk oranı bulunduğunuz yöreye, mahalleye, ilçeye göre azalan/artan iş çeşidi. bu mesleğin çok ciddi yararları ve zararları vardır.

sabır küpü olursunuz,
hoşgörülü, merhametli olursunuz,
insan sarrafı olursunuz,
sinirli olursunuz,
anlatacak çok hikayeniz olur,
tanınırsınız(iyi-kötü).
Her ne kadar işletmeyiz desek de esnaflık yapıyoruz.

Toplumumuz o kadar çok kazıklanmış ki her alacağı malzemede " acaba kandırılıyor muyum? " psikolojisinde...

Bu da satıcı olarak insanı iki kat daha dikkatli olmaya itiyor.

Fakat iyi insan , kötü insan , zengin , orta sınıf , fakir farketmez.Bir yerden alışveriş. Yapıp memnun kaldıysa Orayı aklına kazıyor.5 sene bile geçse üstünden ilk tercihi orası oluyor.

5 sene sonrası bile önemlidir esnaf dostlar.Satıyorsunuz iş bitmiyor , ona göre davranın.
Az esnaf olun esnaf müşteri çakmak istediğinde masada kalsın denir. Biz küçükkene kapalıçarşıda kıçıkırık pide salonunda bile gülümsemeden iş yapmazdık, üçün beşin hesabına düşmezdik aaah ahhh şu prim günleri dolsa da mayışlar yatmaya başlasa. Haticeeee çayı koydun mu kız? Gel hele az şu omzumu ovala...
Temelinde dürüstlük ve güleryüzlülük yatan müşteri memnuniyeti ön planda tutulan meslekti eskiden, biz sanayide öyle öğrendik en azından. Garsonluk yaparken de aynıydık iyi diksiyon güleryüzlülük müşteriyi mutlu etme 'vay be adamlar iyi iş yapıyorlar' düşüncesi uyandırma vardı misyonumuzda. Şimdiki esnaflar tam tersi somurtkanlar. Yıllardır alışveriş yaptığın esnafa Günaydın diyorsun adam siklemiyor lan. Tüküreyim sizin esnaflığınıza.
ofiste müvekkilim var. esnaflığım tuttu, "açsan çocuğu gönderip aldirak bi seyler" dedim. gonderecek cocuk yok aslinda.yemek almaya gidecektim sipariş verdim.
üçe aldığını beşe satıp göbek yapan adam mesleği. yok bir ruhu var, mahallenin bilmem nesi falan olaylarına gitmeyin küreği vururum.
sağlık açısından çok zararlı(olabilecek) meslek.

seçim imkanınız varsa şayet esnaflık yapmayın. insanla uğraşmak çok çok zor. o kadar zorluyorlar ki bazen ev ahaline sabır kalmayacak diye çok korkuyorum. değer olarak kıyaslanamayacak kadar aşağı olan bu (kötü niyetli)insanlara sabrımı bitirdikleri için yazıklar olsun. hakkımı helal etmiyorum. müşteri her zaman haklı değildir. sokayım öyle mottoya.
Çok zor bir iş insanlar ile uğraşmak özellikle personel ile uğraşmak insanin ömrünü kısaltıyor umarım hayat boyu yapmak zorunda kalmayacağım meslek tipi.
babamın sayesinde dostluğu arkadaşlığı fedakarlaşmayı sevdiğim bi olay.
hastane kantinini çalıştıran adam markete malzeme almaya gitti bana bıraktı dükkanı bir kadın türk kahvesi 3 su almıştı 29 tl yapıyor 100 tl verdi sonra ben tam 71 tl para üstü veriyordum kadın hayatım 10 tlyi neden veriyorsun dedi 61 tl aldı tamam mı benim de kafam karıştı sordum ne kadar vermem gerekiyor diye bi 50'lik bi 10'luk bir de 1 tl verdim 10 tl daha verirken işte neden 10 tl veriyorsun dedi aldı parayı gitti sonra arkasından koşacaktım ama 2 kişiye çay vermiştim tam çıktım dükkandan baktım kadın ortadan kaybolmuş bir de şey dedi 200 verdim sandı 100 tl daha vercen dedi bana dedim 100 tl verdiniz neyse bende elimi 20 tlliklere el atmıştım kadına 50+20+1 vericem diye ama kafam karıştığı için 10 tl verdim 20 yerine kadın da bir 10 daha verirken verme tamam para diyince yanlışlık oldu.