1. 1.
  insanların bi şarkıda yada bi kokuda eski anılarının depresıpde eskiye donmesıyle olan durum.
  ... hendrix
 2. 2.
  yasanılan yenı bır askta, yenı baslanılan bır işte, yeni tasınılan bır evde olumsuz en ufacık bırsey yasandıgında bır oncekını arama durumudur.. gecmıse donup bakmak cok kolaydır, cunku yasanan tecrubeler bırıkıp kalmıstır gecmıste.. ama bır sekılde gecmıste kalmıstır.. kımı zaman hatalarla, kımı zaman pişmanlıklarla, kımı zaman alıskanlıklarla.. gecmıs gecmıste kalmıstır, gelecege bakmakta cok onemlı degıldır aslında.. sımdı yı yasamak gerekmektedır.. ınsanı en mutlu eden zaman sımdıkı zamandır cunku..
  ... meleklerde aglar
 3. 3.
  (bkz: nostalji)
  ... phyxius
 4. 4.
  geçmişe kilitlenmekle, şimdinin vaat ettiklerinin tadını geçmişteki gibi alamamak arasında kalmaktır. geçmişte yaşanan güzel günleri buruk bir tebessümle hatırlarken, hayatın şimdi durağında sıkıcı bir bekleyiş için cesaret aramaktır.
  1 ... legend of the stranger
 5. 5.
  bunalım yapmaktansa, iyi şeyleri hatırlayıp, sakinleşme aracı olarak kullanılması faydalıdır.
  ... pilotmont
 6. 6.
  telefon vasitasiyla mumkundur. tuslara itinayla basilmak suretiyle eskiye ulasmaya calisilir. eger azimliyseniz sonuc eninde sonunda elde edilir..
  bir de mercek yardimiyla aramak mevzuu bahistir. orda eski olanin ebatlari one cikar tabi.. bazi durumlarda luzumsuz da kacabilir. sadece seslenmek, yada perdelerin arkasina, minderlerin altina bakmakla da yetinilebilir.
  aramaya inanmak burda temel dusturumuzdur.
  inanmayan beri gelsindir.
  su tarafa gecsindir.
  sozluk yetkililerince cezalandirilacak guruhun arasina sessizce ilissindir. *
  ... confusedy
 7. 7.
  (bkz: eski sevgili diyeni ıslak odunla döverim).
  ... dejavu38
 8. 8.
  özellikle yaşlı insanlar için geçerli olan eylemdir. yaşlılar geçmişteki hayatlarını sık sık düşünerek eskiye özlem duyarlar.
  (bkz: yaşlılıkta anıların değeri)
  ... irene
 9. 9.
  yanlıştır zira eski geçmişte kalmıştır. bir daha asla gelmeyecektir. eskiyi arayan insan yanlış yapan insandır. ileriye bakmalı, geçmişten kurtulmalı ki yaşamanın bir anlamı olsun.
  ... jamal sellami
 10. 10.
  hayatı boyunca keşkelerle yaşayan, geçmişte kalıp geleceğe bakamayan insanların yaptığı bir aktivite.
  ... kukembles