bugün

türkiye'de siyaset yapmış eski siyaset adamları ve politikacıların üsluplarının çok daha yumuşak ve günümüzdekine nazaran birbirlerine daha saygılı olması durumudur.

tabii ki de siyaset var olduğu sürece içerisinde polemikler, birbirlerine laf sokmalar olmuştur. ama her geçen gün üslup daha da çirkinleşmekte, bel altı, alaylı hakaretler, küçümsemeler, harf oyunları ile aşağılamalar ve kabadayı tavırlar sergilenmektedir. bu söylediklerimin partilerle değil, kişilerle daha çok ilgisi vardır. yani sadece a partisi değil, tüm partilerin vekillerinden ve belediye başkanlarından bir kısmı günümüz siyasetinde bu üslubu kullanmaktadırlar.

eski siyasilere bakıyorum da, demirel olsun, ecevit olsun, erbakan olsun, çiller olsun, inönü olsun, özal olsun; birbirleri ile girdikleri siyasi yarışlarda günümüzdeki siyasetçileri yaptığı gibi birbirlerine davranmamışlar, devlet adamlığının ve ağırlığının getirisi ile üsluplarını korumuşlar, birbirlerine hakaretvari saygısızlıklar yapmamışlar.

yani şimdi bir açık oturum programı izledim 1991 yılına dair. ecevit, yılmaz, inönü, erbakan, demirel, perinçek bağırmadan, çağırmadan insan gibi konuşuyorlar.

çok daha insana yakışan, çok daha seviyeli ve çok daha hoşgörülü.

http://www.youtube.com/watch?v=niqVS6ovS68
O zamanın siyasileri bir araya gelip oturup konuşabiliyorlardı. Bakın videoda görüldüğü gibi kimse kimsenin sözünü kesmiyor herkes kendi konuşma sırasını bekliyor ama şimdi ki siyasiler o çıkıyor ordan sataşıyor diğeri çıkıyor aşağılayıcı konuşuyor halk desen 11 yıldır yavaş yavaş alıştırıldı bu olanlara. Bundan dolayıda tepki vermek yerine doğal geliyor bu yaşananlar. Her zaman demişimdir diyorum da şimdiki halk düşünerek gözlemleyerek parti seçmiyor, takım tutar gibi parti tutuyorlar. Böyle olduğu içinde hiçbir düşünce ve fikri kabul etmiyorlar.
erdal inönü: görüyorum ki bu seçim çok farklı olacak ehi.
( seçim mitingnde seslendiği kalabalığa bakarak söylüyor. üslüptaki kibarlığa bakar mısınız?..ahaha o da çok kibardı canımm)
üslup konusunda adnan menderes i tek geçerim.

yargıç idamını açıklarken kendisi neredeyse ''teşekkürler yorduk sizi bunca zaman'' der gibi konuştu valla.
şimdikinin neden kibar olmadığını anlatan konuşması...

--spoiler--
Sayın Menderes çok kibardı, çok nazikti. Bu kadar kibar, bu kadar nazik insanı ipe götürdünüz, astınız be vicdansızlar, astınız. idam ettiniz. Şimdi Erdoğan için de bunu kullanıyorsunuz. Fakat biz Ölüm haktır. Allahın verdiği ömrü Allahtan başka kimse alamaz, biz buna inanmış insanlarız. Biz, milletimizle kucaklaşmışız, milletimizle beraberiz. Milletimizle bütünüz. Bizi ayırmaya, Allahın izniyle kimsenin gücü yetmeyecek. Biz beraber yürüdük bu yollarda, yağmur demedik, çamur demedik, kış demedik. Hep beraber yürüdük.
--spoiler--
(bkz: karıncayı siker belini inciltmez)