bugün

genelde emprovize atasözlerine yapıştırılan etiket olmasına rağmen, derinliğine incelendiğinden özellikle doğa ile ilgili bir çok ipucu veren özlü sözler.

eski bir kızılderili atasözü der ki:
ormana bir iğne düşse;
kartal görür, ceylan duyar, ayı koklar...
(bkz: bizonlardan hoşlandık)
oturan boğa paslanmaz, coşacak mohikan yerinde durmaz gibi sözlerdir.
Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçinolmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz.

Ute Kabilesi
Bir kere "Al şunu" demek, iki kere "Ben vereceğim" demekten iyidir.
Dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır. Her bitki bir hastalığı tedavi etmekiçin büyür. Ve her insan bir görevle yaratılmıştır.
Gözlerde yaş yoksa, ruh gökkuşağına sahip olamaz.
Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir,hikmet ise istikbal.
Lumbee Kabilesi
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyazadam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.Su gibi olmalıyız. Her şeyden aşağıda, ama kayadan bile kuvvetli.
Dur, dinle. Hep konuşursan hiç bir şey duyamazsın.
*
beyaz adamlarin, öz be öz topraklarindan attigi gitmeyeni katlettigi, dogaya düskün
insanlarin, kizilderililerin söyledikleri anlamli cümlelerdir.

"Yeryüzüne iyi muamele et. O babanizin mali degil, onu cocuklarinizdan ödünc aldiniz."
nasılsa kimse kızılderilice * bilmiyor diye kafadan sallanan sözlere bir kılıf uydurmak için söylenen giriş cümlesi.
... (bkz: der ki)
hayatta Her şey bir halkadır. Her birimiz kendi hareketlerinizden sorumluyuz ki yaptigimiz hersey döner dolaşir, bize geri gelir.
ntvmsnbc.com da bulunabilecek ama zahmet edip başka sayfa açmayın diye buraya yazdığım atasözleri topluluğu
--spoiler--
Ağlamaktan korkma. Zihindeki ıstırap veren düşünceler gözyaşı ile temizlenir.

Arkamdan yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz de eşit oluruz.

Bir düşman çok, yüz dost azdır.

Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap. Eğer onu yenersem utanç duymamayım.

Derinin rengi insanları farklı kılmaz. iyi iyidir, kötü kötüdür. Büyük yaratıcı hepimizi kardeş olarak yaratmıştır.

Su gibi olmalıyız. Her şeyden aşağıda ama kayadan bile kuvvetli.

Yeryüzüne iyi muamele et. O babanızın malı değil, onu çocuklarınızdan ödünç aldınız.

Komşunun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun mokasenleriyle yürü.

Ölüler güç ve bilgilerini beraberinde götürmez, yaşayanlara ilave eder.

Bir kere al şunu; demek, iki kere ben vereceğim demekten iyidir.

Gözün ile değil yüreğin ile hüküm ver.

Kehanet, muhtemel bir olayı kesin bir bakış ile görmekten başka bir şey değildir. Hava ya bulutlu olacaktır ya da güneş açacaktır.

Eğer herkes bir başkası için bir şey yaparsa dünyada ihtiyaç içinde kimse kalmaz.

Yanlışı gören ve önlemek için eli uzatmayan, yanlışı yapan kadar suçludur.

Şeytan hakkında konuşmayın. Gençlerin kalbinde merak uyandırır.

Senin vicdanını senden başkası temsil edemez.

insanlar tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır. insanın gözleri öyle kelimelerle konuşur ki dil onları telaffuz edemez.

Verdikleri sözün sadece birini tuttu çatal dilli soluk yüzlüler; Topraklarınızı alacağız” dediler ve aldılar.

Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlay
--spoiler--

baştan not: alın teridir valla yazdım.işim gücüm yoktu ayrıca.
istek üzerine gelen edit: tabi ki şaka maksatlı. nasıl yazılır yoksa bu kadar şey. bilgi vermiyoruz ki öznel olarak.
(bkz: türk üm doğruyum çalışkanım)
"Eger herkes bir baskasi için bir sey yaparsa dünyada ihtiyaç içinde kimse kalmaz. Sadece bir kisiye yardim et! O bile yeter."

ve $ahsi kanaatimce en iyisi;

"Gözlerde yaş yoksa, ruh gökkuşağına sahip olamaz."
"bana söylersen unutabilirim
gösterirsen anımsayabilirim
ama benide katarsan anlarım.".