bugün

KENDiNi bilmez densiz bir söylemidir.

http://ulu.so/uzgo7l

edit: şerro fransa kabul etmiştir bu tasarıyı. kabul edenlerin annelerine sevgiler!
ağzı olanın sıçması, ayh pardon konuşması sonucu çıkan zırvalık.
satılmışlık ürünü bir fikirdir.
ermeni ceteler icin yanlis, masum ermeni halk icin dogru tespit. ceteleri kiskirtanlarin bugun katliam iddiasi sacmalik.
kuzey kıbrıstaki halkımızı kesenler katliam yapmamış, isyan bastıran türk ordusu katliam yapmış! böyle düşünen zihniyetin amk!
tipik bir siken sevilir yorumu. ermeniler en vahşi katliamları doğuda yapmadılar mı amk.
ben bunu anlamıyorum. katliamın ne olduğu konusunda sanıyorum hiç kimsenin bir bilgisi yok ama atıp tutmayı seven bir halkız.

katliam belirli bir adedin üzerinde insanı kısa vakitte aynı yerde öldürmek değildir. sanırım biz halk olarak bunu böyle anlıyoruz. zaten herbir yok anasını satayım biz katliam falan yapmadık diyenin savunması da şöyle : "biz ermenileri öldürmedik, isyan çıkarıp ruslarla yatağa girdiler biz de onları göç ettirdik yolda karda kışta öldülerse başka"

şimdi bu savunma iyi güzel de, bütün bu katliam işleri, basitçe en azından hukuksal ve siyasi tarafı 1943 yılında birleşmiş milletlerde imzalanan soykırım sözleşmesine dayanıyor. türkiyenin de imzası var sözleşme altında ve, sözleşmenin 2nci maddesinde,

--spoiler--
"bu sözleşme bakımından, ulusal, etnik, ırksal veya dinsel bir grubu, kısmen veya tamamen ortadan kaldırmak amacıyla işlenen aşağıdaki fiillerden her hangi biri, soykırım suçunu oluşturur." demektedir.
--spoiler--

bunun c fıkrası ise,

--spoiler--
c) grubun bütünüyle veya kısmen, fiziksel varlığını ortadan kaldıracağı hesaplanarak, yaşam şartlarını kasten değiştirmek;
--spoiler--

diyor. buna göre sen adamın yaşam şartlarını zorla değiştirdi isen, yani göç ettirdi isen, hukuksal olarak soykırım suçu işlemiş oluyorsun.

bunu kabul etmenin siyasal ve ekonomik sonuçları pek bir kötü kabul ediyorum. ama sırf bu yüzden de, "biz öldürmedik sadece göç ettirdik" demek tamamen hatalı zaten.

http://www.canaktan.org/h...uzyilda/soykirim_sucu.htm
(bkz: vay amk ne çok biliyon la sen öyle)
Her durumdan kendilerine pay çıkartan, hep kendilerine yonttukları apaçık ortada olduğunu gözlemlediğimiz yine/yeniden durumu. Aslında Ermeniler çokta derdiydi. Bu konuyu açıp "ben buradan yürürüm artık" yaklaşımı. Bırakın bu konuşmaları Tarihçiler yapsın. Lakin bu dayatmacı ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı söylemlerle, yasa saçmalıklarıyla kendinizin sömürü yaptığınızı bir fark edin. Birilerinin ekmeğine yağ sürüyorsunuz. Tabi ki kendine bakmadan karşındakine laf atmak kolay. Hangi birinizin elleri tertemiz bakalım.
ermeni diasporasının saçmalığı. şimdi ben bunu, burda, uzun uzadıya anlatırım ama kimse inanmaz sanırım bu yüzden orhan çekiç hocamız 23 aralık cuma günü tgrt de 23.00 da sözde ermeni soykırımını anltacak.
köyü basılıp dedesi komitacılar tarafından vurulmadığı için bu günlere gelmiş insan söylemi.
ermenilere katliam yapıldı da balkanlarda ki türklere ne yapıldı, kafkaslara ne yapıldı, cezayir'de, avustralya'da, amerika kıtasında ne yapıldı diye sormadan geçemeyeceğim.
rusların yaptığını hiç kimse yapmamıştır ama bir allahın kulu çıkıp da ruslar soykırım yaptı diyebiliyor mu? bütün kafkas coğrafyasını yerinden etti adamlar, her tarafa rusları doldurdu, sibirya'ya sürgüne gönderilenlerin ve gerek yolda, gerek sibirya'da ölenlerin sayısı milyonlarla ifade ediliyor ama kimse ruslar soykırım yaptı demeye cesaret bile edemiyor. sebebi basit, güçlü olan haklıdır. ikinci dünya savaşını almanlar kazansa idi yahudi soykırımı diye bir şey mi olacaktı?
diyeceğim gücü yeten gücü yetmeyeni öldürüyor. zamanında ermeniler rusları arkasına alarak devletlerini kurmak istediler ama güçleri yetmedi. doğrudur bir kısmı öldürüldü, büyük bir kısmı sürüldü. öldürenlerin çoğunluğu da kürtlerdir bunu da belirtelim. diyarbakır'ın en az üçte biri ermeni idi zamanında. kürt nüfusun olduğu yerde ciddi ermeni nüfusuda vardı ve iki kesim arasında ciddi çete savaşları olmuştur. şimdilerde zerdüşt kürtlerin ermenileri dost millet olarak görmeleri ise manidar çünkü dedeleri çok ciddi ermeni katliamı yapmıştır. ermeni çetelerde müslüman katliamı yapmıştır.
evet yüzbinlerce ermeni yaşadıkları yerlerden başka yerlere sürülmüştür. ama sürüldükleri yer yine osmanlı toprağıdır. ülke dışına gönderilmemişlerdir. şimdi ittihat ve terakki paşalarının yerine kendinizi koyun. balkanlar gitmiş, birinci dünya savaşı başlamış, elde kalan tek toprak parçası anadolu ama orada da isyan eden ermeniler var. bir zamanlar osmanlı'nın ana vatanı olan balkanlar nasıl gitmişse anadolu'da gidecek elden. anadolu'da kalan müslümanlarda büyük ihtimal katledilecekler. ya da orta asyaya doğru geri sürülecekler. çanakkale tahmin edildiği gibi iki haftada geçilse ve çarlık rusyası ayakta kalsa ingilizlerin fikri tamamı ile bu yönde. şimdi bu durumda ne yapacaksın? elin kolun bağlı oturup katledilmeyi mi bekleyeceksin? o şartlar altında bir karar alınmış ve evet acısı büyük olmuştur ama sorumluluğu ne ittihat terakki'dedir, ne osmanlıdadır, ne de bir millettedir. sorumluluğu ittihat terakki kadar zamanın emperyalist güçlerindedir.
şu an ki tüm büyük ülkelerin tarihlerinde bu tür katliamlar oldukça fazladır. gücü yeten gücü yettiğine sen soykırım yaptın diyor. rusya ve abd'nin yaptığı soykırımı hiç bir ülke yapmamıştır ama söz konusu en güçlü iki ülke olunca herkes susuyor.
velhasıl katliam ya da soykırım yoktur, güçlü olmak ya da olmamak vardır. maalesef dünya siyaseti için durum budur!

ekleme: son paragraf eklendi.
Ermenilere katliam yapıldı mı? Soru bu.
isterseniz olan bitene bakalım. Ruslar kapımıza dayandığında ermeni çetelerin sürekli türk köylerini basıp yakıp yıkması, Azerilerin gördüğü zulüm, ruslara karşı mücadele etmek isteyen osmanlı ordusunun ermeni çeteciler tarafından vur-kaç taktikleri ile zayıflatılması gibi sebepler, 1915 tehcir kararını hazırlayan sürecin amil faktörleridir.

Hamidiye Alayları'nın tehcir sırasında ermenileri rahatsız ettiği ve kendilerine verilen "sürgüne gidenleri koruma" emrini zaman zaman dinlemeyerek -dönemin verdiği acıların da etkisiyle- istenmeyen hareketler yaptıkları doğrudur.

Buna bir soykırım denmesi ise teknik olarak mümkün değil. Eğer ortada bir katliam varsa ve bu katliamı BDP milletvekili ifade ediyorsa bir zahmet dönüp hamidiye alaylarının kimlerden teşkil edildiğine bir bakıversin.
http://www.tsk.tr/8_TARIH..._Sorunu/Ermeni_Sorunu.htm
kabak tadı veren tartışmadır. insan gibi anlattık, anlamadılar. o zaman müstehak;

(bkz: yes we can)
(bkz: ay canım gel gel kucağıma gel)
geçmişte bir gün bu coğrafyada yıllarca kardeşçe yaşamış halklar bir sebepten birbirini kırmış, birbirine düşmüş ve birbirine küsmüştür. barışma zamanıdır. karşılıklı yapılan saldırılar, öldürülen insanlar için ortak bir anıt yapılmalı ve yaralar sarılmaya çalışılmalıdır.

"ama onlar da bizim insanlarımızı öldürdü" bir savunma değildir. sizin öldürdüğünüz insanları yok etmez. bir kusur karşınızdakini kusuruyla örtülmez.

ben hiçbir zaman hiçbir ermeni'ye kin duymadım. o dönemin koşullarında olmuş olanlar. ama onlar bizden biraz daha kızgın çünkü topraklarından sürülmüşler, mezarlarını, evlerini ve hatta sevdiklerini geride bırakıp gitmek zorunda bırakılmışlar.
medyaya oynadığı açıkça ortada. "tarihin en büyük katliamı" diyerek resmen uçuşa geçmiş. ortada bir katliam vs olabilir ama en büyük katliam bu değil ki? amerikaya gelenlerin yerlileri katletmesi (yani kızılderelileri), fransa'nın (bkz: cezayir soykırımı) falan daha büyük katliamlardır.

medyaya oynamadan konuşaydın iyiydi.
orhan dink'in açıklamasıdır .

--spoiler--
orhan dink ise yasa teklifine yönelik yaptığı açıklamada şu mesajları verdi;
"hafızalarımız hard disk değil ki, istediğimizde atalım. biz kendi acılarımızı böyle parlamentolarda yaşamak istemiyoruz. böyle bir tasarıdan çok acı çekiyorum. ama dışişleri bakanı davutoğlu, ‘ben de senin dosyanı açarım’ diyor ya, bundan da acı çekiyorum. oysa çok yakın tarihte 301’den hrant’ı mahkûm ettiler. aihm ‘yanlış’ dedi. ‘türk ırkına hakaret ediyorsun’ diye ırkçılıktan mahkûm ettiler. ağabeyim çaba harcadı ama anlatamadı kendini. arkasından mahkûm etmediler, öldürdüler, sesini susturdular. ağabeyimin oğluna da yazı işleri müdürü diye aynı 301’den ceza verdiler. şimdi bu yasanın aynısını fransa’da çıkarmak istiyorlar. türkiye’de yaşayan insanlar tarihini ne kadar öğrendi ki, ‘1915’te soykırım olmuştur veya olmamıştır’ diyebilsin. adam gidecek fransa’da, ‘böyle bir şey (soykırım) düşünmüyorum’ diyecek ceza alacak. bu, insan hakları ihlalidir, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasıdır."

(…) "atalarımın acılarını el âlem değil tbmm konuşmalı. sayın cemil çiçek, ağabeyim için söylediklerini unutmasın, onu da bir an ansın diye düşünüyorum. o tarih bu ülkede konuşulduğu gün, o acımı azaltır ki, ben bunun türkiye’de başladığını biliyorum. yüzleşmek böyle bir şeydir. tarihin neyini tartışacağız belgelerle? biz sözlü ve canlı tarihi biliyoruz. bunu öyle bir hale getirmek lazım ki bir daha hiçbir parlamento ve siyasetçi bunu politik çıkarlar için kullanamasın. türkiye’deki siyasetçiler haklı oldukları yerlerde çok haksız laflar söylüyorlar. ‘ben de senin afrika’daki dosyanı açarım’ diyor. yahu biz varız burada. bu topraklarda 30 biniz ama ruhlarımız, kemiklerimiz, canlarımız var.
inatla da yaşamaya çalışıyoruz burada. biz sizin kardeşleriniz. sizle yaşamak için inat eden biziz, siz değilsiniz. ben bu toprakları öylesine seviyorum ki onun için hem oraya (fransa’ya) hem de buraya isyan ediyorum. yoksa çok çabuk çeker giderdik buradan. türkiye’de insanların bırakın 1915’i, biraz 2007’ye bakmasını isterim. 5 yıldır 37 yerde mahkemeye gitmişim. bir adım ileriye gidemedik. karabağ dert oldu. ermenistan’da mağdur bir halk var. türkiye, büyük devlet olduğu için 20 adım atmak ve bu halkı kucaklamak zorunda. kucaklamadığı sürece ermeniler hep siyasete malzeme olacaklar. biz burada yaşadığımız için tedavi edildik. bizim için problem yok. ama dışarıda yaşayanlar 1915’e takıldılar ve orada kaldılar
--spoiler--
yaptı diyerek kendini objektif sanan tarih katili ve bilgisiz yazarların boş konuşmalarına neden olan başlıktır.bu bağlamda her zaman yaptığımız gibi bilip bilmeden konuşuyoruz, bilgisi olmayan insanın görüşüde olmaz sadece ermeni kaynaklarını yada satılmış yazarların ideolojilerini benimseyip horozlanmamak lazım.
http://cm.ntvmsnbc.com/se...tvcanliyayin/default.aspx
Canlı yayında zırvalanan husus. Artık çok oldunuz...
devlete ve millete sövmenin uluslararası arenada prestij sağladığı çağlarda duyulmaya başlanmış sözlerden biri.
bugün pkk terör örgütüne yazılarında, proğramlarında popülarite amacı ile ağza alınmayacak sözler eden kesimdende rüzgar tersine dönünce benzer davranışlar göreceğiz. gün gelecek kürtleri katlettik, dağdaki gerillaya orantısız güç kullandık, topla, tankla, apaçi ile geçmişini savunan gerillanın keleşine keleşine vurduk da diyecekler.
unutacaklar ağlayan anaları, gencecik kınalı kuzuları, pkk nın yaşlı, kadın, çocuk demeden yaptığı katliamları, tıpkı ermenilerin yetim bıraktığı binlerce kazım karabekir şefkatine sığınmış öksüzü yetimi unuttukları gibi, tıpkı türklere akıl almaz işkenceler eden, insanların burunlarını, kulaklarını kesen, kadınları, kundaktaki bebeleri süngüleyen ermeni komitacıları unuttukları gibi, rus ordusunun peşinden kan döke döke aç kurtlar gibi ilerleyen ermeni vahşetini unuttukları gibi unutacaklar.
onların işi unutmak, bizim işimiz unutturmamak.
onlar çapsız çıkarlar peşinde çaplı ihanetlerle vatan satarken, biz sadakatle milletimizin, devletimizin yanında olup, hsonucu ne olursa olsun doğrulardan şaşmayacağız.
dangalaklık bu ülke insanının kaderi değil. ama öyleymiş gibi göstermek isteyenler var. bak açıkça yazıyorum,

--- > katliam olmuş olmamış demiyorum. tarihsel olarak da karıştırmıyorum hiç. hukuksal ve siyasal olarak diyorum; ortada kapı gibi türkiye cumhuriyeti imzalı sözleşme var. orada diyorki adamlar ızorla göç ettirdi isen bunun adı soykırımdır. ölmüş ölmemiş önemsemiyor. bu şartlarda her devletin yaptığı soykrıımlar var. çinde türklere var, fransızlar cezayirlilere yapmış, yahudilere yapılanlar var, kızılderililere hala yapılıyor vs.

bunu yaıyoruz satılık deniyor, bu kafayı sikeyim ben o zaman herkes rahatlasın. ulan gerizekalı sürtük, satılmış olsam internette laylay bi sözlükte senin gibi avama dert anlatmakla vakit mi geçiririm amcıkağızlıya bak ya.
başbakan ağzı ile konuşan kaplan'ın, akp'nin taşeronu olan bdp zihniyetinden çıkmış bir söz.
başbakanda daha dün demedi mi dersimde katliam oldu diye.
sesli güldüm.en ufak bir bilgide bilimsel v.s kanıt arayan bu soykırımı onaylayan tipler; bununla ilgilide bır kanıt göstersinler ya hani.