bugün

erken kalkma stresinden uykunun kaçtığı gecelerdir. sabaha kadar kırk kez saata bakar ve 15 dk lık aralıklarla sürekli uyanırsın. uyur uyanık arası 1-2 saat dalabilirsen ne aladır. ertesi günü sikik bir kafayla zombi gibi geçirirsin. asıl ibnelik ertesi günün tatil olduğu günlerde bünyenin iflahını siken uyku arzusudur. saat sekizden itibaren göz kapaklarına oturur ve uyu amuğa goduğum uyu amuğa goduğum şeklinde sürekli telkin verir. bilgisayar koltuğunda ara ara sızmana sebebiyet verir. ikinci biranın sonunu göremeden yenik düşer, eşşekler gibi yatağa serilir ölü gibi deliksiz 12 saat uyursun. böylelikle ömrün sayılı günlerin bir bir amına kor ölür gidersin.
doğru tespit cidden. nedenini bir türlü bulamadım. çok kafa yordum ama bulamadım. yarın sabahın köründe kalkmam gerek ama hala uyuyamıyorum.

(bkz: olmuyor sözlük olmuyor)
işte budur tespiti dedğim nadir tespitlerdendir. şu an aynı duyguyu yaşıyor olmak gerçekten ilginçtir.
sabahında erken kalkmaya gerek olmayan gecelerde hemencecik gelen uyku, erken kalkılması gereken günlerde inatla gelmez. yatakta saatlerce bir sağa bir sola dönülür, ancak gün ağırırken inadından bitap düşen gözler kapanır ve acıdır ki bir saat sonra çalar saat ortalığı yıkar.
(bkz: uyanamamak korkusuyla uyumamak)
neticesi uyanmamaktır. zaten uyunmamıştır.
isviçreli bilim adamlarına göre psikolojiktir. sorunun cevabını kendileri bulamamıştır. cübbeli ahmet hoca bu konunun çözümünü katıldığı bir programda açıkça belirtmiş ve isviçreli bilim adamlarını kafa yordukları denklemlerin içinden çekip çıkarmıştır. çözüm şudur; tesbih çekin, ilk tesbihin sonunda uyuyacaksınız. denemek gerek.
uyanamıyacağım diye uyumazsın. ancak sabah olduğunda bir uyku bastırır ki sonra uyuyup kalkamazsın.
pazartesi sendromunun iç yüzüdür aslında. haftasonu pineklemeye alışan bünye, tam da pazarı pazartesiye bağlıyan gecede enerji patlaması yaşar, istense de uyunamaz.
cuma cumartesi geceleri hunharca eğlenen ve uyuyan bünye pazar gecesi uyumak istemez. pazartesi de ofiste elden kahve düşmez.
ertesi sabah kimseyi duymayacak kimseyi görmeyecek uyumak için zaman kollanacaktır.
alarmı kurulan cep telefonunun çalmaya ne kadar zaman kaldığını saat ve dakika şeklinde göstermesiyle perçinlenir.
an itibariye yaşamakta olduğum ve hale hiçbir uyku belirtisi göstermeyen durum.
pazar geceleri yaşanan durum.
ya hep ya hiç endişesidir.
(bkz: ben bunu dün gece gördüm) uykusuzluk kadar kötü bi'şey yok be sözlük..
ertesi sabah okul varsa günlerden pazar ise hafta sonu geç vakitlere kadar ayakta kalınmaya alışıldıysa olcak olan kaçınılmaz durum.
üniversite sınavının olduğu gün geldi başıma çok eğlenceliydi.
sabaha kadar ranzanın alt katında yatan abimle muhabbet ettik.
kesinlikle doğru tespit.sadece pazartesi günleri sabah 9 da dersi olan diğer günler dersi en erken 14 te başlayan biri olarak söylemeliyim ki pazar gecelerim uykusuz geçiyor.
cübbeli ahmet hocanın çözümünden sonra isviçreli bilim adamlarını takmama vesile olan durum. ahmet hoca tesbih çekin demiş, bilim adamlarında ise çözüm yok. hoca olmak böyle bir şey olsa gerek.
sebebi heyecan ise diğer günün iple çekilmesi demektir. kişi çok az da uyusa ertesi günü yeterince dinç olacaktır.