bugün

benim gibi oruç tutarken aslında kendi midesini ve daha sonra tüm hücrelerini öğütebilen insanların düşünebildikleri hatta hesapladıkları sistemdir. lakin, son kontrollerime göre istanbul ile van arasında iftar vakti bakımında yaklaşık 50 dakikalık bir fark vardır. fakat istanbul'dan van'a uçak ile gitme süresi yaklaşık 1 saat 15 dakika olarak öğrenilmiştir. bu açıdan benim gibi düşünmüş ama gerekli hesaplamalara ulaşamamış yazarlar için bunun kesinlikle karlı bir iş olmayacağını belirtirim. haa ama "ben havadayken açarım illa ki o an üzerinde bulunduğum ilin iftar saatinin istanbul'un iftar saatinden erken olanı denk getiririm" derseniz o zaman salak mısın, neden van'a kadar gidiyorsun, daha yakın mesafe git, cebindeki para ile de belki geri dönersin derim.
hergün iftar saatlerine bakınca düşündüğüm, ancak devedikeni kardeşimin yaptığı hesapları yapıp vazgectiğim önermedir.. *
aynı hesapLarı bende yapmıştım.. ama bir şey daha keşfetmiştim sonra.. istanbuLdan yoLa çıkan bir insan nereye giderse gitsin istanbuL saatine göre iftarını açmaLıdır.. bu istanbuL'a özgü bir şey değiLdir beLirteyim *.. yani bursadan istanbuL'a geLen biri bursa saatine göre orucunu açar.. van'dan çanakkaLeye geLen biri van'daki iftar saatine göre orucunu açar.. yani geLdiğin şehrin iftar saatine göre orucunu açabiLirsin.. işte bu oLay göz önüne aLındığında van'a giden bir istanbuLLu sıçtı.. van ahaLisi afiyet iLe orucunu açarken sen otur 50 dakika daha bekLe.. bu yüzden akıLLıca bir şey değiLdir..

devedikeni oLsun Lan biz seninLe gideLim van'a.. nefsinimiz daha da köreLir.. *
(bkz: daha erken oruç açabilmek için japonya ya gitmek)
bu zeka ile imsak'ı da edirne'de yapar bu işi yapan adamlar.
daha da erken açmak istiyorsa eğer, ığdır'a gitmesi önerilen kişidir. tabi orucunu memleketimiz sınırları içinde açmak istiyorsa *
(bkz: sahuru edirne de iftarı ığdır da yapmak)*
sahuru yapar yapmaz yola çıkalım..daha doğuya cok daha hızlı giderek oruc tutma süresini 1 saate indirelim..oyle van man kesmez bizleri..hatta uçakta elektronik imam da olsun...
(bkz: sürekli batiya gidip oruc tutmamak)
(bkz: allah-u teala yı dolandıramak) *
(bkz: kendini zeki sanmak)
(bkz: önemli olan olayın teknik açısı olmamak)
(bkz: önemli olan niyet olmak)
van'a gittiği taktirde seferi olup, oruç tutması gerekmediğini bilmeyen kişinin eylemi.
sözlükte her taraf abuk subuk cinsellik entryleri, atışmalarla dolu iken biraz gülelim, beynimizi rahatlatalım diye açılmış bir başlığı ve girilmiş bir entryi bile kelimenin tam manası ile kıçından anlamak fiilini de görebildiğimiz başlık olmuş.

ulan harbiden de komik yani, sanki ben oturup vana bilet almışım da ciddi ciddi düşünmüşüm gitmeyi. hatta her gün vana gidip iftar yapıp geliyorum. üstelik sana mı soracağım nereye gidip geleceğimi, hatta ve hatta sana mı soracağım kendimi zeki sanıp sanmamayı. sonra da biri çıkıyor, sen kendini zeki sanıyorsun, salaaaak kandıramazsın ki allah'ı, tarzında ilkokul öğrencisi mantalitesi ve zincirleyememe beyin fonksiyonları ile giriş yapıyor.

neyse, ben yine de güleyim..çünkü komik yazmışım başlığı da entryi de allah için.*
(bkz: sözlük teki uuser kirliliği)
gereksiz bir eylem...
daha ilginci için;
(bkz: uzayda oruç tutmak)