bugün

inançlarının kurallarını yerine getirmeye çalışan insandır.
bir kadınla tokalaşıp etkilenenle, bir erkekle tokalaşıp dine aykırı davrandığını düşünenin gözümde çok farkı yoktur.

ikisine de bir anlam veremem.

kısacası gereksiz bir hassasiyettir gözümde.

edit: arkadaş sanırsın bu; dinin temeli, bu eskileyenlerde o temel üstüne taş niyetine eksi oy yağdırmışlar. gereksiz hassasiyet arkadaşım işte, kadın erkek tokalaşınca kimse kimseyi "sever" gözüyle bakmamalı dedik. zihniyetinize!
kadının özgürlüğü...
başlıktaki imla hatası yüzünden heves vermeyen durum.
(bkz: tokaşlama nedir)
tokalaşacağı kişi daha önce tokalaşırken onu kendine çekip yanağından öpmüştür.**
karşısındakini potansiyel sapık olarak görmesinden kaynaklanmaktadır.
mesela benim ailemdeki kadın akrabalarımdır...ne dindarlardır,ne de şakirt ama bir erkekle tokalaşmazlar..

kendimizi kandırmayalım şimdi..erkekle tokalaşmak demek ''fiziksel temas kurmak ve etkileşmek'' demektir..yanlış bir iştir...

ayrıca gerek yok bu duruma..sözlü selam varken bir insanın ''elini tutmanın'' anlamı nedir ? bilen var mı ?
kadının görüşüne göre tokalaşırken bazı cinsel duyguların hissedilmemesi için tokalaşılmaz.
Saygı duymak gerekir kimseyide ilgilendirmez.kısacası
(bkz: size ne amk)
evet, bir ortamda sadece saygı ve nezaket amacıyla gerçekleştirilen küçücük bir tokalaşma eylemini düşüncelerine ters bulan ve uzatılan ele karşılık vermeyen kadındır.

bugün bir akrabamın,bakın yabancı biri demiyorum,annemin dayısının gelininin bana yaptığı davranıştır. gelin bize misafirliğe gelmiştir.kadınla daha önce de çok defa aynı ortamda bulunduk tanıyor beni ancak tokalaşmaya gerek olmadığı için daha önce böyle bir şey yaşamamıştık. neyse bende sadece nezaket ve saygı icabı hoşgeldin abla deyip elimi uzattım. ama ne oldu, kadın yüzüme bakmadan hoşbulduk dedi ve elimi havada bıraktı.

sonradan annemden öğrendim ki, kadın tokalaşmaya karşıymış dini görüşleri gereği. tamam görüşlere saygım sonsuz anlayışla karşılıyorum ama ben elimi uzatmışım, abla demişim ne olur tokalaşsan. burda ben tamamen saf duygularla elimi uzatmışım ama sen bir etkileşim olur, hormonal açıdan bir kıpırdanma olur diye kabul etmiyorsun tokalaşmayı.nedeni bu, bir hastalığı, sakındığı bir durum yok yani kadının. lan abla demişim sana ne olacak tahrik mi olacağım bir tokalaşma eyleminden. soruyorum şimdi burda artniyetli düşünen taraf kim ?
Kafamı bozmuştur bu kadınlar. Birine rahatsız olmasın diyerek uzaktan selam verdim, beni birey yerine koymuyormusun dedi! Rahat 2 saat felsefe yapmak zorunda kaldık. Birine elimi uzattım elim havada kaldı.. Artık başörtülülerde farklı farklı.. Önceden böylemiydi..
hamile kalmaktan korkan kadındır .

mağaradan çıkıp gelince ilk zaman olur öyle şeyler...
eline erkek eli değdirmeyen namuslu kadındır. dolmuşa bindiğinde de şöfore para uzatmaz, eli değmesin diye fırlatır.
asla evlenmeyi düşünmeyeceğim onu bırakın çevremde barınmasını bile istemeyeceğim kadın tipidir.

sapık olduğunu düşünüyorum çünkü el sıkmayla birlikte tecavüz e uğrayabileceğini düşünmektedir ve etrafındaki tüm erkeklere böyle yaklaşan bir varlıktan sağlıklı fikirler çıkmaz.
dininin emir ve yasaklarını yerine getiren, sapık düşünceli insanlara dert olmuş kadındır.
tokalaşmayan tokalaşmaz saygı duyarım ama bir rozet filan taksınlar "ben tokalaşmıyorum" diye hacım, elim havada kalınca bildiğin çok üzülüyorum ben! koskoca adam oturup ağlayasım geliyor!
kadınlarımızı getirdiğimiz son noktadır. aynaya bakalım beyler, bu kadını bu hale getiren bir abi, bir baba var !
hiç bir kadın tek başına bu zihniyete bürünmez, bürünmek istemez.
tahrik mi oluyor tahrik mi ediyor diye düşündürten kadın. yine bir dini kuraldır. saçtan tahrik olunur, elden tahrik olunur, ondan olunur bundan olunur. ilginç bir tahrik anlayışı vardır islamda.
dini inancını yaşıyor diye demedik şey bırakılmayan insandır.
hiç kimsenin sosyal hayat anlayışına göre dini duruşundan vazgeçemez kimse. ha muhakkak yanlışlıkları olur ama bu yanlışlıktır.
hem niye illa ki tokalaşmak istiyorsun ki, demek ki istemiyor. zorla mı elini sıkacaksın.
eğer o kadar aşağılık pislik geri kafalı insanlarsa şayet neden onlarla tokalaşacak kadar aynı sohbet ortamına giriyorsun.
kendisi gibi düşünmeyen insanların da değerlerini yaşama hakkına sahip olduğu daha güzel bir dünya ümidiyle.*
içerde yangınlar koptuğundan el sıkışmamaktadır.. e baskıcı toplum ne yapacaksın kıyamam ona. madalya alır umarım ileride.
mahremi bilen kadındır .
geçenlerde başıma gelen saçma hadiseyle daha da iğrenilesi kadındır.

şimdi agalar bir arkadaş davetinde otururken çokta samimi olmadığım bir arkadaş ve onun uzatmalı sevgilisi geldi. kız böyle muhafazakar takılan ama sevgilisiyle gayet iyi takılan bir kız. duydum ki bekaret falan da kalmamış(evet iğrenç bir muhabbet ama bunu yayan yavşakta sevgilisi neyse). sonra erkeklerin içinde rahatça sigara içer falan. hani bizde maço falan değiliz vs.
kısa keseyim evden ayrılırken herkesle tokalaştım şansa en son bu arkadaş kaldı. benimde el havada kaldı. göt gibi kaldım resmen.
erkekle tokalaşmayan bir kadın islam dinini tam yaşayan bir kadındır. normalde bir koca adayı eşinin tokalaşmasına gıcık olur ve kesinlikle istemez. bunu en iyi evli insanlar bilir. lakin islam dininde bir kadın bır erkekle tokalaşması caiz değildir. merak edenlere. http://www.basortu.net/in...ead.php&threadid=5486
koltuğa bağlayıp spartacusu zorla izlettirilerek azgınlığından bayıltılası kadındır.
din açısından amaç erkeklerin cinsel dürtülerini kabartmak istemeyen tensel bir temasla bile direk etkileneceğini düşünen insandır. Yanlıştır. Geçmişte bu durum doğal gelebilirdi. Ama şimdilerde tam tersi bir durum yaratıyor. Ortama girdiğinde bir erkek tüm kızlarla tokalaşırken elini uzatmayan bir insan ortamdaki herkesin aklına cinsel dürtü durumunu sokuyor. Bu devirde yapılmaması gereken bir hareket. Yine de saygı duyulmalı neticede.
islamda kadınla erkeğin tokalaşmasının hoş görülmemesinin nedeni, şehvet unsurundan da ön plandaki "araya mesafe koyma" gereğidir. çok samimiyet, çok haşır neşirlik, çok şakalaşmak, nadiren de olsa minder güreşi ile sonuçlanabilir. nasıl ki kanunlar, (ağzı ile içenler de olmasına rağmen) içkili araba kullanmayı yasaklıyor; öyle de islam dini, kadınla erkeğin temas etmesini uygun görmüyor. çünkü düşük bir ihtimal de olsa bir sakatlık çıkabilir sonunda. uzak durmak, mesafeli olmak en iyisidir o yüzden. temkinlilik, yani "takva" bunu gerektirir.

hem, sadece müslüman kadınlar değildir erkeklerle tokalaşmayan. yeryüzünde bir çok kültürde olmayan bir adettir tokalaşma. mesela japonlar hiç tokalaşmazlar. tanımadığın birinin kirli ve terli elini tuttuğunuzda neler hissettiğinize bakınca adamlara hak veriyorsunuz zaten. nadiren de olsa bazen oluyor. gidip elini yıkamak durumunda kalıyorsun. herkesle de tokalaşılmıyor. yani bir hijyen faktörü de var. samimi değilsen, tokalaşmazsın.

hem de, adab-ı muaşeret kanunlarına göre erkek kadına el uzatmaz; kadın erkeğe el uzatır. yani, çok avrupayi, çok modern bir insan olduğunuzu düşünüyorsanız, bir kadınla tokalaşmak için onun elini uzatmasını beklemek zorunda olduğunuzu da bilmelisiniz. "erkeklerle tokalaşmıyor", "bidi bidi bik bik" diye onu yargılayamazsınız. çünkü o bunu adab-ı muaşerete yani genel ahlak kurallarına riayetten yapıyor olabilir. ahlak sadece islamda olan bir kavram değildir.
güncel Önemli Başlıklar