bugün

"erdoğan osmanlı imp yeniden kurabilir mi sorunsalı" olucaktı başlık sığmadı

görsel

eğer başarırsa akp ömür boyu iktidarlığı garanti olucaktır.
osmanlı imparatorluğu olmaz o. tayyipli imparatorluğu olur. imparatorluk kurucusunun adını ya da milletinin adını alır.
muhtemelen "abdülhamid" dönemini yaşatacaktır. trt de anlatılan masalsı abdülhamid değil hani şu ülke topraklarının 3 de 2 sini kaybeden abdülhamid..

bizim sınırlar muhtemelen çakma osmanlı torunlarının hayal ettiği gibi mısırdan italyaya kadar büyümez aksine ege, akdeniz kıyıları, doğunun tamamı ve istanbul tamamen kaybedilir. elimizde sakaryadan başlayıp trabzona belki artvine kadar dikdörtgen şeklinde bir toprak parçası kalır. o da rusların insafına denk gelirse kalır..

görsel

bir de konyayı almaz kimse orası da bize kalır. işgalinde bir mantığı var konyayı alıp naapacaklar..
mantıksal açıdan (olasılık teorisine değinmeye gerek yok. nasıl olsa erdoğan oğulları imparatorluğunda yaşayanlar anlamayacak) bu mümkün olabilir.

sn. cumhurbaşkanı erdoğan'ın kurduğu imparatorluğa sen ben osmanlı diyebiliriz ama böyle bir şey olursa tarih bunu erdoğan imparatorluğu olarak kayıt ederek yarın bir gün bu imparatorluk yıkıldığında bazı embesiller çıkıp erdoğan oğulları - hepimiz erdoğan'ız diye ağlayacaklar.

malumunuz, dünya'da soyadı ile insanları tanımlama-belirleme nereden bakarsanız 4.500 yıllık geçmişi olsa da 17-18 yy. ile dünya genelinde soyadı nesep belirleme - tanımlama toplum genelinde kullanılması yaygınlaşmış olup ülkemize 1934 de kullanılmaya başlamıştır.
yine de insan egosu kültür etkisiyle kendini tanımlarken (örn şeyh şıh kont, baron, hacı, hoca, paşa) bir ünvan kullanmaktadır ve insanlık genetik aşağılık kompleksinden kurtulamamıştır.
tayyibin o dikdörtgeni bize bırakacağını düşünmek aşırı iyimser olmuş.
görsel
--spoiler--

tayyibin o dikdörtgeni bize bırakacağını düşünmek aşırı iyimser olmuş.

--spoiler--

ona kalsa onları da bırakmaz ama ben diğer devletlerin "amaaan buraları alıp da naapıcaz" diyeceğini umut ettiğimden bize kalırlar dediydim * düşünsene trabzon rize ordu giresunu almaya gidiyorsun...