bugün

bırakın diziyi, filmi 31 çekse izlerim. o derece yani.
Ayşe Arman'ın, Erdal Beşikçioğlu ile yaptığı röportajdan bir bölüm;

Ayşe Arman - Nedir canım bu Ankara methiyesi sürekli! Biz istanbulda siz Ankaralıları tiye alıyoruz, haberiniz yok galiba...
Erdal Beşikçioğlu - Bilmez miyim? Bir gün istanbullu bir arkadaşla sohbet ediyoruz, dedi ki, ya napıyorsun Ankarada? Bak burada boğaz var, oturup bekliyoruz... Ben de dedim ki, güzel yapıyorsunuz da, Ankarada Anıtkabir var, birinin de onu beklemesi lazım...

Böyle düşünen çağımızın en iyi oyuncularındandır. Yürü be behzat reyiz.
ayşe arman röportajı keyifli olmuş.
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24980810.asp
şimdilerde istanbul da gösterimde olan bir delinin hatıra defteri isimli tek kişilik tiyatrosuyla sahnede devleşen bir aktördür. performansı olağanüstüdür. gözünüzün önünde bir vincin tepesinde deliren yalnız bir adamın trajik öyküsünü izlersiniz. behzat ç dizisinin son bölümlerinde adeta oyuna atıf yapan birkaç repliği mevcuttur ama mutlaka tiyatroda görülmesi gerekir fikrimce. aynı oyunu genco erkal gibi yılların usta oyuncusundan da izlemiştim. fakat erdal beşikçioğlu nun performansı kesinlikle çok daha başarılı.

''işte rus köylerinin karanlık evleri belirdi. oracıkta bir karaltı halinde gördüğüm küçük ev benim evim mi yoksa? pencerenin önünde oturan kadın anam olmasın? anacığım, kurtar zavallı oğlunu! ağrıyan başına bir damla gözyaşı akıt, ne olur.gör, nasıl hırpalıyorlar evladını bağrına bas mutsuz öksüzünü. yok onun yeri bu dünyada artık, insanlar aleminden attılar onu. bari sen acı hasta oğluna anacığım.. ''

diye perde kapanırken hıçkırıklara boğar sizi.
barda filmindeki performansıyla dikkat çeken oyuncu.

görsel
3 gündür yaygara kopuo aktörden belediye başkanı olur mu diye...bunu diyenler tabi fatma girik in şişli belediye başkanı olduğu zamanı hatırlamazlar...kaldı ki koskoca abd yi 8 yıl ronald reegan yönetti ki kendisi de aktördür.
"Bir delinin hatıra defteri" adlı oyundaki performansıyla devlet tiyatroları'nın desteğiyle verilen "Baykal saran Tiyatro Ödülü" ne bu yıl değer görülen sanatçımız.
erdal beşikçioğlu tespih çekse izlerim, çile çekse dertlenirim, halay çekse omuz veririm!
kendisine olan saygımı kat be kat arttıran oyuncu. yaptığı işte muhteşemdi zaten.
Bazı adamlar için sakal çok önemli...
görsel
her karakterli hem de yetenekli bir adam.

bu herif daha fetöyle ipler kopmamışken behzata can verdi. adamın doğruları var, yanlış bulduğu şeyler var. o dönem doğru olan şeyi yapmış nedir yani.

ayrıca durum bu da olmayabilir. belki de rte'yi seviyor da olabilir. bu durumu beğenmezsin eyvallah ama dizi kapmak, yalaka falan. böyle bir adam olsa millet gık diyemezken behzatta badem bıyıklı emniyet müdürlerine açıkça yürüyemezdi. alkolden dolayı bile yandaşların saldırısı altındaydı.

ben, dediklerinde yanlış tek kelam görmüyorum. maalesef aynı gemideyiz, maalesef bizi ne yunanistan kabul eder ne suriye ne de diğer komşularımız. devlet öl deseydi giderdik. hangisi yanlış? birlik olalım diyor. laz çocuğuyum ama türküm diyor. ne var abi bunlarda?

siyasiler gelir gider. en fazla ömür meselesi. ama çoluğuna çocuğuna bir devlet bırakacaksın. daha iyi bir devlet bırakmak için çabalamak ayrı, ben yönetmiyorsam yansın amk demek ayrı.
şu adamı bir türlü canlı izleyememiş olmam çok üzücü. Gerçek oyunculardandır.
yani erdal beşikçioğluna da laf söylemezsin. onu da yapmazsın amk..
Ankara devlet tiyatrosunun Kaliteli bir oyuncusudur. Şimdiye kadar hakkını vermediği bir rol oynadığını görmedim. Uzun saçı hemen hemen hiç bir erkeğe yakıştırımama rağmen bu adamda karizma duruyor.
Ustunde oturuyor.