bugün

entübe diye bir kelime bulunmamaktadır bildiğim kadarıyla. filmlerde gördüğümüz şey hastayı entübe etmektir. yani en-tübe demek hastayı tüplendirmek, tüpün etkisi altında bulunur duruma getirmektir.

edit: bu başlığı ben açmadım. açan adama açıklayayım derken gitmiş burdan. iyilik yapmıcan işte amk. sananeyse.
sadece hastanın ağzına verilen * değil, herhangi bi yerine geçirilen * bir aparatın tıpta açıklanış şekli. *
makineye bağlı solunum desteğiyle yaşamını sürdüren yarı ölü insan.
bu dönemde çok duyuyorsunuz.

hastanın doğal solunumu yok, makina yardımı ile solunumu sağlanması demek.
makina olmasa nefes alamayacak, oksijen yetersizliğinden kaynaklı semptomlar çıkar.
Tüplü anlamına gelir.
Ölümden önceki son çıkış
Çıkarsa tabi.
Dün saturasyonu düşen hastama yaptığımız işlem.. Yani solunum cihazına bağladık.. Zor bir geceydi.
Nasil yani üstteki fotodaki gibi mi yatılıyor. Bir bilen anlatsin.
Covit 19 hastalarının bu sekilde yatırıldığında daha rahat oldukları tespit edildi akciğer havalanması acısından, aynen böyle yere bakıyorsunuz, tabi suurunuz hala açıksa.
Resim saçmalık..entube hasta sırt üstü yatar..bu şekilde yatar ise akciğer çalışamaz..çünkü göğüs yere değiyor.hareket alanı yok..
ciğerlerin iflas ettiği zatürree, pnömoni, covid hastaları yüz üstü yatırılır ve öyle entube edilir o sizin dediginiz sırt üstü yatıp burundan hava verilen hastalar ciğerin sağlam olduğu başka hastalıklarda solunum desteğidir. her şeyi de bilmeyin be , filmlerden falan görüp gelip burada yorum yapıyorsunuz nasıl bir cahillik bu.
görsel

Hastalık mı tedavi mi daha korkunç bilemedim.
Coronavirüs salgınından sonra halka inmeyi başaran bir kelime olup, nefes alabilmek/hayatını devam ettirebilmek için solunum cihazına ihtiyaç duyan kimse anlamına gelir.
entübe kalan bir hastanın 3-5 gününü anlayabilseniz, ne kadar zor bir durum olduğunu bilseniz, covid19 için hemen aşı olursunuz.