bugün

80'lerin sonu 90'ların başında yazdığı, cep yayınevi'nden yayımlanmış; doğru söyleyeni dokuz köyden, mustafa kemal sizin gibi kıro değildi, şengül hamamı, teğel teğel hüzün, daktilo konçertoları, kadın suretleri, turkobarok ve islam teksas'ta adlı kitaplarını okuduğum biriydi engin ardıç.

tabii o zamanlar çocuk denecek yaşta, en azından bugüne göre çok daha naiftim. sonra ben büyüdüm, bu adam da bugünkü hâline dönüştü. belki hep böyleydi de ben anlamaktan âcizdim, orası net değil.

allah kurtarsın!
solcuların pek sevmediği yazar.Kelimelere hakimiyeti,zekasını ele veriyor.
Açık söyleyeyim mi? "Türkiye savaşa girerse" diye değil, "Tayyip girer de kazanırsa" diye korkuyorlar!

Engin ARDIÇ / SABAH

http://galeri2.uludagsozl...61/engin-ardic_330851.jpg
eski halini bildiğimizden yeni halini pek yadırgamadığımız yazar.

koştursun efenim düzlükte...
murathan mungan'a ait şu dizeleri kendisine armağan ediyorum, afiyet olsun!

"solcunun eskisinden
sağcının yenisinden
ibnenin gizlisinden
sakla koru yarabbim!"
(bkz: şimdi gönderiyorum canım)
görsel
zaman zaman kızdığım ve "yapma bunu, yapma bunu" dediğim köşe yazarı.

7 ekim 2012 tarihli yazısında Emre Aköz'e geçirmiş. Usta daha 1-2 yıl evvel, "Emre Aköz şöyle yazdı", "bizim Emre bunu dedi" demiyor muydun, ne oldu da şimdi "tipik gazeteci kolaylığı" dedin adama...

önceden akşam'da iken de oray eğin'e "bizim oray" falan derken sonra "tombalak civelek" olmuşlardı...

hepsi iyi hoş da işte bu özelliğin hiç iyi değil usta. olmuyor, yakışmıyor sana...
ne yazarsa yazsın illa birilerine batan yazar.

en çok da dönmekle eleştirilir.

dönmek, döneklik değilse eğer lanet değil nimettir.

dönen, bilgiye ilgili kişidir.

eğer öğrendikçe değişmiyorsan işte o zaman bozuk olursun.

en kötü özelliklerden birisidir sabit fikirli olmak.

döndükçe öğrenir, öğrendikçe dönersen alim

öğrendikçe dönmezsen zalim olursun.

bu kadar basittir belki de hayat.

dededen edindiği ideolojiye sahip karaktersiz çıkar "dönek" diye eleştirir,

sikini ağzından çıkarmayan densiz çıkar " ağzı bozuk diye eleştirir,

bırak 3 kuruş parayı, 2 kuruşluk havaya karakterini satacak arsız çıkar " kalemi satılık " diye eleştirir,

sivilceleri bile patlalamış ergeni çıkar " cahil " diye eleştirir,

sözlükteki en uzun entrysi 50 harf olan avel çıkar " gazeteci değil" diye eleştirir...

bir kere de biriniz bir yazısını çıkın argümanlarla çürütün, doğrusunu bildiğini iddia ettiği bir olayı belgelerle çürütün, bir gün de biri çıksın akılcı bir eleştiri yapsın.

en çok da hayatta sahi olduğu tek kudret küfretmek olanlarca eleştirilir ya pes doğrusu.

not: "dönme" diye ya ibneye, ya yolunu satana denir bizim kültürümüzde. bu nedenle bu adamda ki değişimi "dönmelik" ile nitelendiren gagasız ördeklerin anlaması adına "değişmek" fiili "dönmek" ile değiştirilmiştir.
sene 2012 oldu hala uğraşıp durduğu atatürk'ün sırtından para kazanıyor. hala da bu ülke bu ve bunun gibilere bu ekmeği yediriyor.

atatürk'ü sevmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz de. bunlar mesele değil.

ama sırtından para kazanma bayağılına dönüştüğü zaman iş artık mide bulandıracak konuma getiriyor insanı.

engin ardıç olmak aydın bir insanın gözünde hitler olmaktan, saddam olmaktan bin beterdir.

üstünden prim yapmaya çalışıp durduğu solculardan kendisine çok selamlar.
dönekliğini öyle bir anlatmışlar ki dönekliğin ne kadar yüce bir müessese olduğunu biz anlayamamışız amk.

bravo engin aabi, hep böyle dön engin aaabi. *
ne olursa olsun yılmaz özdil kadar dönek değildir, önemli tespitleri olan bu şahsiyet kemalistlerin baş düşmanlarından biridir.
bu adamla bir şey tartışıp haklı olamazsın arkadaş. bir örnekle açıklayayım adamın tarzını;

konu: tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan

ben: bence yumurta tavuktan çık...

engin ardıç: bir dakika. yumurtada bol protein vardır. omlet yaparken yumurta kullanılır. pek çok hamu işinde de yumurta bulunur.

ben: ya tamam da kon....

engin: sen menemene yumurta koymuyor musun? menemen yumurtasız olmaz. yumurta kabukludur. kutular halinde marketlerde satılır. bir kutuda 6 10 15 30 tane olabilir genelde. jumbo boy yumurta da vardır.

bu adamın tarzı budur işte. hergün gündeme dair yazılar yazar ve genelde yazdığı şeyler doğrudur ancak konunun asıl tartışılan noktalarına hiç girmez. şimdi mesela okullarda serbest kıyafeti yazıyor. serbestlik iyidir diyor, zengin fakir farklı giyinecek fakir ezilecek tartışması saçmadır diyor. isteyen türban takar isteyen takmaz diyor ki aynılarını diyorum ben de lakin nedense tsirt giymenin bile yasak olduğuna değinmiyor. şimdi bu yazıyı okursa mesela yarın yine işine geldiği gibi anlayıp tsirt giyilmeli bence yazabilir. o yüzden yasakları tam yazayım; kısa kollu yasak, etek diz altında olacak, yırtmaç yasak, tsirt yasak olduğuna göre askılı, kolsuz vs. zaten yasak. dar kıyafet yasak, şeffaf kıyafet yasak.

akp türban konusunda söz vermişti kendi kemik seçmenine, şimdi onu hayata geçirdi işte bu düzenlemeyle ki ben türbana karşı biri de değilimdir. bence herkes istediğini giyebilmelidir. ama bunun için bu ülke insanının o anlayış düzeyine erişmesi gerekir. bugün okula haçla git bakalım ne oluyor? ulan ezan okunuyor diye kahvede izlediğim maçın sesi kısıldı be daha 3 hafta önce. cami 20 metre aşağıda. ezanı dinlemek istiyorsan ki saygım var isteyebilirsin yürü 20 metre caminin avlusundan dinle. benim maçıma ne karışıyorsun, üstelik ben para ödemişim o maçı izlemek için.
Her dönemin adamı denilebilecek yazarlandandır. Mustafa Kemal ve ismet inönü kadar yeryüzünde nefret ettiği başka şahışlar olmasa gerek. Her yazısında Sol partilere ve sol görüşlü insanlara laf sokmayı meziyet bilmesinin yanı sıra genel kültürünün yüksek olduğunun göstermek istercesine yazılarında alakasız örnekler görebilirsiniz.
Ertesi günün yazısını hazırlamaya başladığı andan itibaren akp' yi ve Tayyip Erdoğan' ı nasıl daha fazla yüceltebilirim diye düşündüğüne adım gibi emin olduğum yazar. Bir insan bu kadar körü körüne destekleyemez bir oluşumu,bir insanı akla gelebilecek her konuyu akp nin başarısına chp nin basiretsizliğine bağlayamaz. Ortada bir konu var ve sen artısını anlatıyorsun eksilerini bildiğin halde. bu riyakarlık gerçekten insanı herşeyden soğutuyor.
Sağ'ın doğu perinÇek'idir.
aklıma geldi nerden geldiyse hiç ortalarda yok.

kusmuk kokusu az duyulmaya başladı.

salyalı kudurgan edebiyatın öncülerinden kendisi.
her hükûmetin yanında, güçlüden yana, zorbayla kardeş, mücadeleye karşı kalleş gazete yazarıdır.
(bkz: Tornistan)
ecevit hakkında bir yazı kaleme almış, saçmalamış işte yine.

http://www.sabah.com.tr/Y...013/02/06/balonla-seyahat
http://www.sabah.com.tr/Y.../03/biz-teferruat-degiliz

yazısıyls bsrış ksrşısında, savaşa prim veren; binlerce gencin kanını umursamayan

kemalistlerin ağzının payını vermiş. Helal olsun.
milliyet gazetesine okkalı bir ayar vermiş bugün.

http://www.sabah.com.tr/Y...3/04/ahlaksizligin-ahlaki

edit: link.
her dönemin adamı olan birisinin bile ahlaktan bahsedebileceğini ve buna inananların çıkacağını bizlere göstermiştir.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/engin-ardıç-107263/
yazdığı her yazıda küfür barındıran, bu vesile ile leman dergisine bile kapak olan,

http://galeri.uludagsozluk.com/r/engin-ardıç-46546/
verdiği sözlerin arkasında durmayan bir adamın ahlaktan bahsetmesi cidden büyük bir çelişki.
ne şiş yansın ne kebap ekolünün yazarlarından. bundan sana onlarca sayabilirim. devran nereye dönerse bu tipler oradalar, hem de 30 yıldan fazladır.
bir gün çocuğum olursa eğer kendisine nasıl bir insan olmaması yolunda örnek olarak göstereceğim kişidir. kendisi tam bir kucak yazarıdır. şimdi muhafazakar takılır, yer yer liberal olur, antikemalisttir vs falan, uç bir örnek ama gün gelir rüzgar yön değiştirirse en ala komünist, en koyu faşist olur.
güncel Önemli Başlıklar