1. 1.
  herhangibi bir nedenden dolayı bir uzvunu kullanamayan insandır.
  3 ... damdaki deli
 2. 2.
  Toplum tarafından haketmediği halde dışlanan insandır. O insanın tek engeli insanların o'na bakarken gördüğü ön yargılardır.
  ... robertlangdon
 3. 3.
  tek engeli kendi bedeniyle veya zihniyle ilgili olmayan insandır. diğer insanlar da engel oluştururlar ne yazık ki.
  ... bir fincan kahve
 4. 4.
  ülkeleri için yük olan insandır. hiç bir işe yaramadıkları gibi, bedavadan ülke kaynaklarından yararlanır.
  -2 ... bambam bigelow
 5. 5.
  insanların genellikle ön yargılı davrandığı aslında normal bir insandan hiçbir farkları olmayanlar insanlardır. Yalnızca vücutlarının belirli yerlerini kullanamıyorlardır. Ama bu onların bizden eksik oldukları anlamına gelmez. Onların yaptığı ama bizim yapamadığımız birçok şey olabilir. Mesela biz Matematikte, fizikte iyi değilizdir ama onların kafaları bu derslere daha çok basıyordur ve onlar bu dersleri bizden daha iyi yapıyordur. Normal bir insanın 2 kolu da yerindedir sağlıklıdır. Ama güzel resim çizme yeteneği yoktur. iki eli de olsa beceremiyordur. Fakat sakat bir vatandaşın tek kolu vardır o harika koluyla harika işler başarıyordur. Normal bir vatandaşın tüm vücudu sağlıklıdır ama beden dersine, spora eğilimi yoktur. Vücudu esnek değildir. Futbola, voleybola ve diğer alanlara yeteneği yoktur. Mental ve fiziki açıdan eksiktir. Ama sakat olan bir vatandaş aksine bu alanlarda iyi olabilir. Hatta ülkesine, ailesine, milletine birçok başarılar getirebilir. (bkz: paralimpik olimpiyatları) Bu sadece kolu, bacağı sakat olanlar, görme engelliler veya duyma engelliler için geçerli değil zihinsel engelliler için beyin felçine uğrayanlar için de geçerlidir. Bu güzel insanlara karşı ön yargılı olanların okumamışlarsa bu kitabı okumalarını gönülden tavsiye ediyorum (bkz: Sol Ayağım) Unutmayalım ki tüm sakat insanlar bizim dostumuz bizim kardeşimizdir. Onlarda bizden biridir, onların da saygıya, sevgiye, hoşgörülmeye hakları vardır.
  1 ... kirikkanatlikelebek
 6. 6.
  türkiyede yaşaması çok zor olan insandır.
  ... born to lose live to win
 7. 7.
  her hangi bir zamanda; her insan bir engelli adayıdır.
  ... karaanj
 8. 8.
  Bugün açık öğretim Sınavı'nda görme ve işitme engelli insana yardım ettim.gerçekten zor bir durum.biz de olabilirdik onun yerinde.onu görünce halime şükrettim.görmek,duymak,yürüyebilmek Dünya'nın en büyük nimetlerinden.sürekli şikayet ettiğimiz Şeylere başka insanlar da Muhtaç.
  2 ... marwin16