bugün

şiiri yahya kemal beyatlı'ya, bestesi münir nurettin selçuk'a ait güzel bir tsm eseridir.
sözleride aşağıdaki gibidir:

zil, sal ve gul
bu bahcede raksin butun hizi
sevk aksaminda endulus uc defa kirmizi
askin sihirli sarkisi yuzlerce dildedir
ispanya nesesiyle bu aksam bu zildedir

alninda halka halkadir asufte kakulu
gogsunde yosma girnatanin en guzel gulu
altin kadeh her elde gunes her gonuldedir
ispanya varligiyla bu aksam bu guldedir

raks ortasinda bir durup oynar, yurur gibi
bir bas cevirmesiyle bakar, oldurur gibi
gul tenli, kor dudakli, komur gozlu, surmeli
seytan diyor ki sarmali, yuz kerre opmeli

gozler kamastiran sala
meftun eden gule
her kalbi dolduran
zile her sineden ole

münir nurettin selçuk'un sesinden dinlemesi apayrı bir keyiftir. tavsiye edilir...
Çok sağlam bir solistin okuması gerekir efenim şarkının orta yerinde çatlar yoksa. Yahya Kemal in şiiridir ayrıca.
münir nurettin selçuk tarafından bestelenmesi ile türk sanat müziğine kazandırılmış olan eserdir.
http://www.youtube.com/watch?v=eofrpRLZlQ4
sabah keyfi. seytan diyor ki sarmali, yüz kerre bin kerre opmeli. *
nesrin sipahi tarafindan dinlenmesi de tavsiye edilen guzel bir munir nurettin selcuk bestesi.
umut akyürek'in sesine de çok yakışmıştır.
klasik türk musikisi eseridir, kürdilihicazkardır, okuması gerçekten cesaret ister, pek zordur, sözsüz dinlerseniz avrupa klasik müziği eserlerinden birini dinlediğinizi düşünmeniz olasıdır, münir nurettin üstad öyle bir eser yaratmıştır ki yani, anlatmakla olmaz, dinleyiniz efendim, cennetmekan münir nurettin selçuk beyefendi'nin muhterem mahdumu timur selçuk bey müthiş söyler.
yahya kemal'in ispanya'da görevli bulunduğu sırada yazdığı şiirlerdendir. ispanya'yı ve kültürünü anlamak ve idrak etmek adına bir çok insana yardımcı olacak türdendir.
"bana söz ver münir" der, "benim şiirlerimi senden başka kimse bestelemeyecek.buna musaade etmeyeceksin. onları ancak sen besteleyebilirsin." ne yazık ki münir nureddin, çok istediği halde endülüste raksı sevgili arkadaşına dinletemeden, şair aramızdan ayrılır.

alıntıdır:

bir tatlı huzur - ayşe kulin
dinledikçe ispanyol bestesi dinliyormuş hissi veren harika türk sanat müziği şarkısıdır.
şarkı ispanyadır, ispanya şarkıdadır. müthiş bir emel sayın yorumu için:
http://www.youtube.com/watch?v=zU6fH6h2rQM&feature=related