bugün

samiha ayverdi - ibrahim efendi konağı 2012 kubbealtı neşriyat 440 sayfa

bu kitap geçen hafta uğradığım sahafın ikinci el rafında duruyordu. hiç açılıp okunmadığı bariz belli olduğundan satıcıya dönüp " -sanırım bu kitabı yanlışlıkla ikinci el rafına koydunuz kitap sıfır." demem üzerine satıcı:"hayır bana o kitabı bir ortaokul öğrencisi getirdi sıfır görünebilir ama ben o kitabı sıfır rafına koyamam." cümlesini " -bazı hocalar bu tür yazarları ödev veriyor öğrenci de bunları oğuz atay, sabahattin ali vs. ile takasa geliyor" şeklinde sürdürürken aklıma aynı sahaftan neredeyse sıfır olarak aldığım beyaz gemi, gün olur asra bedel, cengiz hana küsen bulut, yorgun savaşçı vb. kitaplar geldi. düşünüyorum da acaba çocukları kitap okumaktan soğutan etmen yaşlarına göre ağır sayılacak kitapların bazı eğitimciler tarafından dayatılması mıdır?

yirmi küsur yıl önce lise edebiyat hocamda bana bir dönem mai ve siyah, ikinci dönem kırmızı ve siyah kitaplarını dönem ödevi vermişti. yıllar geçti hala halit ziya uşaklıgil ve stendhal'in başka hiçbir kitabını okumadım.

samiha ayverdi, kitaplarını beğenerek okuduğum mükemmel bir yazar ama ortaokul öğrencisine dayatmak nedir bilemedim. birçok öğrencinin değil kitabı tanıtım yazısını dahi anlayacağına inanası gelmiyor insanın.

bu arada kitabın tanıtım yazısı şöyle: "Bu kitap ne bir hikayedir ne masal ne de roman... zamanı, mekanı, vak'aları, şahısları, isimleri hatta vak'aların seyri, sırası ve detaylarının yüzde doksanı ile otantik ve yaşanmış bir devrin, gerçek ve yaşanmış bir hayat tablosudur. Biz, imparatorluk Türkiyesi'nin hemen de son evlatları; içinde haşır neşir olduğumuz askeri, siyasi, içtimai ve iktisadi bir tarih meydanında köşe kapmaca oynamış kimseler olarak, görüp duyduklarımızı, tadıp kokladıklarımızı, kudretimiz ölçüsünde, gelecek nesillere intikal ettirmek mecburiyetinin altında bulunuyoruz. işte bu kitabın meydana gelmesi de o vazife hissinin bir netice ve zarüretinden ibarettir."
Anton çehov- martı.
malcolm x.
livaneli huzursuzluk
sılanın şiir kitabı
birini pencere kenarına çiçek koyacak kadar sevmek lazım.
(bkz: notre dame de paris) 2. el 10 liraya aldım
(bkz: seksen günde dünya gezisi) iş bankası kültür yayınları...
yirmisekiz mehmet çelebi'nin fransa seyahatnamesi olan (bkz: paris te bir osmanlı sefiri)
eduardo Galliano - Latin Amerika'nın kesik damarları.
Kafka - Milenaya Mektuplar
Nietzsche - Böyle Buyurdu Zerdüşt
Alamut kalesi.
kpss soru bankası sayılıyor mu?
sabahattin ali - içimizdeki şeytan

anneme almıştım ama sıkıcı buldu.

psikoloji severseniz..
Yuval Noah Harari - homo deus yarının kısa bir tarihi ve yılmaz özdil - sen kimsin

mükemmel kokuyorlar.
peyami safa- dokuzuncu hariciye koğuşu.

okunmayan her kitap pişmanlık cidden. geç oldu ama olsun.
Java 8 kitabı.
Yeraltından notlar.
Nana-emile zola.
Sun Tzu - Art of War.
yıl olmuş 2017 hala kitaba para veren yıkıklar var..
Çukurova 11. Kitap fuarında Gülten dayıoğlu adlı yazarın tunadan uçan kuş adlı eserini aldım. Hediye için tabi.
Theodore John Kaczynski - sanayi toplumu ve geleceği.
dan brown-başlangıç
ayşe kulin-kördüğüm.
ali lidar / z raporu
sarah jio/ yağmur sonrası.

aslında sık kitap almam kütüphanelerden alıp okurum ama ilki özel birinin şerefine aldım diğeri de dikkatimi çekti aldım.
Cin kitabi - coskun faik kavala.

Ulke olan cin. Hani baskenti pekin (Beijing) olan. Klavyemde c nin noktalisi yok da, yanlis anlasilmasin yani.
a tale of two cities - c. dickens.
Yeni Başlayanlar için Java 8.
No logo - naomi klein.
^^