2000'li yıllarda çıkmış bir tarih kullanıyorum. xp'idi orijinal yazılımı 10'a kadar ite kalka gelebildik. youtube'dan müzik açıp agar.io gibi tarayıcı tabanlı oyunları oynayabiliyorum bununla yalnızca. çok kötü yanını sayabilsem de bunun sayesinde birçok şey öğrendim ve bunlardan birisi de hangi tarayıcı ne kadar az ram'le ne kadar iyi çalışabiliyor oldu. bu kadar az özellikli bir bilgisayarım oldğu için azıcık performans farklarının bile etkisini gözlemleyebildiğimi gururla söyleyebilirim.
kendi listemi sizinle paylaşmak isterim:

7-brave browser
android'de en iyi uyum sağladığım tarayıcı iken bilgisayar versiyonunda çeşitli sorunlar yaşamıştım.
6-chrome
youtube'da reklam engellemeye sorun çıkarmıştı.
5-opera
4-mozilla firefox
3-microsoft edge
2-iron browser
1-FlashPeak Slimjet
kendi video indirme aparatı var. chrome alt yapısı kullanıyor ama bunların arasında en iyi performansı veren.
0- vivaldi en çok özelleştirebildiğim ve ortalma performans aldığım, son bir senedir androidte ve pcde düşük sıkıntıda kullandığım tarayıcı, olmalı diye 0 numara ona opsiyonlandı.
Pc'de opera mobilde chrome.
integrated bir grafik kart ile kullanıyorum(3. nesil intel) ve söylemeliyim ki 4gb ram olan pc'de en iyi perfonmansı chrome vermektedir.

firefox yakın ancak opera anlamadığım bir şekilde kasmaktadır.