bugün

sezerciğin arkadaşlarına annesi ve babasının nikah fotoğrafını göstererek ben piç değilim dediği sahnedir.

her izlediğimde insanın amına koyan acılarla dolu bir bakış ve ses tonuyla derki inanası gelir insanın piçe.
resident evil damnation da leon'un jd ve buddy yi vurmak zorunda kaldığı sahnedir.
Emrah: Manav amca gülcan nerde.
Manav:Anana sor.
Babam ve oğlum. Duteydim gollarından. Gitme diyeydim.
aslan kralı bufaloların çiğnediği sahne.
leon. oldugu sahne hani aglatmistir.
ıssız adam son sarılma sahnesi.
umut filmi çocuğun babası ile kucaklaştığı sahnedir. tam anlatamadım ama izleyenler bilir.
120 filminin hemen hemen hepsidir ama özellikle çocukların bir adım öne çıktığı ve filmin sonunda annelerin çocuklarını aradıkları sahnelerdir. bunu izlemeyen yoktur herhalde.
kesinlikle babam ve oğlum'daki:

fikret kuşkan'ın çetin tekindor'a
baba ona bir oda ver, gidecek hiç bir yeri yok deyip ardından yere yığıldığı sahne.

milleti ağzından salyalar saçarak ağlattı ya helal olsun çağan ırmak'a.
iffet filmi cemilin taksi sahnesi.

http://img5.mynet.com/mgz/mujde-ar-iffet_640.jpg
aşk-ı memnu final bölümünde bihterin kendini vurma sahnesi.
kurtlar vadisinde elifin ölüm sahnesi.
kuzey güneyde alinin ölüm sahnesi.
leon: leon'un ölüm sahnesi ve ardından mathilda'nın bitkiyi bahçeye gömdüğü sahne. Leon'un mathilda'yı şu ismini hatırlayamadığım adam ve ekibinden kurtarmaya geldiği sahnede mathilda'nın leon'un boynuna atladığı sahne. Mathilda'nın rus ruleti tadında başına silah dayadığı sahnede tam tetiği çekmesine milisaniye kala leon'un silahı çevirdiği sahne. Çatışma esnasında leon'un bitkisini de koruduğu sahne. Unutmadan; mathilda'nın leon'un kapısına ilk gelişi ve apartmanda sorduğu soru. Daha doğrusu diyalog;

- hayat her zaman mı bu kadar zor, yoksa sadece çocukken mi?
+ bu hep böyle.

Velhasıl gompile leon.

ağır roman: Salih'in öldüğü sahne ve ardından tina'nın kendini yaktığı sahne

neredesin firuze: seyfi'nin karısının öldüğü sahte ve ferhat'ın firuze'nin aslında ruhsal sorunları olan biri olduğunu öğrendikten sonraki sahne.

Dila hanım: malum dila hanım'ın hayın sevdiceğini vurmaya gittiğinde kadir inanır'ın* zeybek oynadığı sahnede dila hanım'ın kendisini vurması için arkasına dönerek oynaması ve dila hanım'ın silahı sonunda yere attığı sahne.

Selvi boylum al yazmalım: asya'nın ilyas'ı sarışın sürtüğün evinde gördüğü sahnedeki bakışlarıyla, filmin sonunda ilyas'ın cemşit'in yanında kalmayı tercih eden asya'ya olan bakışları ölümüne kapışır.

incir reçeli: esas kız öldüğünde yere dayanmış ayağının birinin sallandığı sahne ve açılan avucundaki puzzle parçası.

Titanic: gemiye/odalara* okyanusun suları dolarken bir annenin çocuklarına masal okumaya devam ettiği sahne.

V for vendetta: v öldükten sonra evey'nin v'yi öptüğü sahne ve ardından suratında beliren birçok duygunun karmaşasının ifadesi.

Behzat ç seni kalbime gömdüm: savcı esra'nın behzat'a "onunla yattın mı?" sorusu.

Vs vs diye gider bu böyle...
requiem for a dream filminde, sara goldfarb'ın, arkadaşları tarafından hastanede ziyaret edilmesi ve arkadaşlarının sara'nın o bitkin halini görüp hastane dışında birbirlerine sarılıp ağlamaları.
onur ünlünün yönettiği polis filminde haluk bilginer ile özgü namal kafede oturup konuşmaktadır ve özgü namal satranç şampiyonluğunu anlatmaktadır ondan sonra gelen haluk bilginer tiradı yıkmıştır.
birde zeki demirkubuz' un yönettiği masumiyet filminde piknik sahnesinde haluk bilginerin efsane tiradı.
son olarakta fatih akının im juli isimli filminin en son sahnesi. ( istanbulda buluştukları sahne ).
the notebook filminin son sahnesi. elinin luk'u bir kez daha hatırlayıp öptüğü ve uykuda beraber öldükleri sahne.
açeydim kollarımı gitme diyeydim...

(bkz: babam ve oğlum)
my sister's keeper diyorum. filmin tamami dokunaklidir ama ailecek gidilen sahil kacamagi ve sonrasi hungur hungur aglatir.
insanı filmin türüne göre ağlamanın eşiğine getiren, derin bir oh çektiren, işte bu dedirten sahnelerdir. esaretin bedelinde kahramanımızın yağmur yağarken derede ayağa kalkıp özgürlüğünü hissetmesi bunlardan birisidir.
braveheart filmindeki william wallace'nin idam sahnesi .
karadayı dizisindeki vural'ın idam sahnesi .
Ağır Roman Salih ölüm sahnesi.
american history x de edward norton'un teslim oluş sahnesi derim.
Emrah koş ananı sikiyorlar replıgının oldugu sahne.
http://www.youtube.com/watch?v=CuVNOR3I7hc

aklıma ilk gelen.
timsah cemil vs müjde ar. iyi dokunduruyor yani.
atonement ve big fish'in sonu..