bugün

japon araba markaları diyecektim ki liste verilmiş.

ilk 10'da mazda, toyota, mitsubishi, honda, nissan olmak üzere 5 japon markası.
ilk 5'te de 4 japon.

yalnız fiat'ı ilk 10'a sokan ve hatta ford'un üzerine yerleştiren kafa bir bassın gitsin efendim.
Opel kullanıyorum çok memnunum. Arıza konusunda üzmüyor.
citroen konusunda yuzde yuz haklılar hatta o oranı yuzde 60-70 falan yapmak gerek.
mazda'nın nesine şaşırılıyor ki ? bu bilinen bir şey zaten... atmosferik motorun faydaları...
Fiat'la ilgili bir yanlışlık var veya ABD'yi kapsamıyor. Tüm Fiat ve Chrysler modelleri ABD'de en çok sorun çıkaran arabalarda ilk 30'da, tepede de Fiat 500 var.
temiz bir kullanımla japonlar en sorunsuzudur.
trafiğe çıktıktan itibaren bir yıl içindeki servise başvuru oranı üzerinden hesaplanıyor bu tür çalışmalar. ( tabii ki kazalar ve rutin bakımlar hariç.)

hatırladığım kadarıyla yaklaşık 15 yıldır ilk üç marka değişmedi.
Periyodik ve ağır bakımları zamanında yapılır ve şayet araç insan gibi kullanılırsa mercedes'in eline kimse su dökemez. 500 bin km normaldir hiç şaşırtmaz. Nadir de olsa 1 milyon km olanları bile vardır. Ayrıca yeri gelmişken ve --Hastaları için-- Hele ki bakımlı 190E 2.3-16V (w 201 kasa) getrag şanzuman bir 1986-1987 Cosworth model mercedes bulursanız sakın kaçırmayın derim. Zira bu model bir efsanedir.
güncel listede kia en az arıza veren markadır.
iyi bakılan araba arıza yapmaz. Gel ferrariyi öküz gibi kullan servisten çıkamazsın.
ikinci el alacaksan paran kadar toyota al.