1. 1.
  ingiliz heykeltıraş ve tasbaskı yapımcıdır.
  2 ... ferditayfur
 2. 2.
  Elisabeth Frink, Ingiltere'nin East Anglia bölgesindeki Thurlow, Suffolk şehrinde doğdu. Sanat eğitimini 1946–1949 döneminde Guildford School of Art; 1949–1953 ve 1953-1901 de Chelsea School of Art ve 1954-1962 de St. Martin's School of Art okullarında tamamladı.

  ikinci Dünya Savaşı'ndan sonra ingiltere güzel sanat okullarında yetişen genç Britanyalı heykeltıraşlar olan Reg Butler, Bernard Meadows, Kenneth Armitage ve Eduardo Paolozzi'nin de katıldığı Geometry of Fear (Korku Geometrisi) ekolüne dahil olmuştur. Frink'in heykel konuları çok nadir olarak kadın figürü olmuştur; genellikle Frink heykellerine konu olarak erkek, kuş, köpek, at figürleri ile dinsel motifleri seçmiştir. Fakat genel olarak heykellerinin figüratif geleneklere uymasını istemiş ve abstre şekillerde heykeller yapmamıştır. Kariyerinin başında yapmış olduğu eserlerinden olan 'Bird (Kuş) eserindeki ihtiyatli ve tehditkar duruş gösteren figür diğer heykellerinde de karakteristik olarak görülmektedir.

  Eserini hazırlayışında birçok eskiz ve baskılara hazırlamakla beraber, geleneksel ve Rodin tarafından iyice açıklanmış olarak, önce kil parçalarını birbirine ekleyerek büyültüp şekle sokmak şeklinde yapılmış ilk model yapma ve bundan mulaj ile eseri ortaya çıkartma usulünden değişik bir heykel yapma usulü uygulamaya başlamıştır. Bu yeni usule göre önce bir iskelete yapılacak modelden çok daha büyük bir alçı parçasını koymakla başlayıp sonra bu alçıyı keski ve ağaç eğesi ile küçültüp şekil vermeyi tercih etmiştir. Bu şekildeki modellerde çok özel bir kesilmiş veya eğelenmiş görünüşü olan satih bulunmakta ve mulaj ile bu özel satih değişmemektedir.

  1980li yillarda Frink bircok ilgi ceken siparis almis ve cok degisik eserler ortaya cikartmistir. 1982de bir yeni sanat yayin evi eserlerinin aciklanmis bir katalogunu hazirlamak istedigini ve buyuk bir seref olarak "Royal Academy (Kraliyet Akadamisi)" Frink'in o zamana kadar hazirladigi eserler icin bir retrospektif sergi hazirlayacagini bildirmislerdir. Bu retrospektif sergi planandan 1 yil once 1985de acilmistir. Bu nedenle Frink eser hazirlamak icin biraz zorluga girmistir. 1985de iki buyuk heykel projesi de (bir bir firmanin merkezi icin biri yaklasik 2,5 m. buyuklukte bir erkek figuru olan uc figur ve Dorchester'de Dorset dinsel şehitleri" aniti) tamamlamistir.

  Frink icin Royal Academy 1985 retrospektif sergisi calismalarina yeni bir donem acmis ve Frink'in sanat dunyasinda taninmasina neden olmustur. Ertesi yil icin 4 solo sergi ve bircak ortaklasa sergide eserlerini gostermek imakani saglamistir. Ayrica Frink yeni heyekel siparisleri almaya baslamis ve iyi taninan bir sanatci olarak toplantilara cagrilmaya ve yorel ve merkezi hukumet komitelerine danisman olarak katilmaya baslamistir. Bu cok siki calisma 1991e kadar devam etmistir. O yil bir bogaz kanseri teshisi ile bir ameyat gecirmistir. Ancak calismalarina devam etmistir. ABD'de New Orleans ve New York sehirlerinde eserleri sergilenmis ve bunlar cok basarili olmustur. Ayni zamanda Ingiltere'de Liverpool Katedrali icin cok buyuk "Mezardan Kalkan Isa heykeli ile de ugrasmaya baslamistir. Bu onun en son bitirdigi eseri olmustur ve eserin acis toreninden uc hafta sonra 8 Nisan 1993de 63 yasinda Elisabeth Frink kanserden hayata gozlerini kapatmistir.

  Elizabeth Frink cok odullendirilen bir Ingiliz heykeltras olmustur. Resmen Ingiltere Kralicesi'nin verdigi nisanlar CBE (1869), DBE (1982) ve CH (1992) olup "Dame" unvani tasima serefi verilmistir. Cambridge Universitesi dahil 9 Ingiltere universitesi ona onur doktoru unvani vermislerdir.
  ... selam ben psycho